O transparentnosti vo financiách už hovorí aj Vatikán. Dokument Instrumentum laboris vyzýva zverejňovať výročné správy

Vatikán zverejnil pracovný dokument pre októbrové zasadanie synody, ktoré sa bude konať od 2. do 27. októbra 2024. Dokument nadväzuje na synodálny proces, ktorý sa začal v roku 2021 a zameriava sa na štyri hlavné body:
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Misionárska cirkev: Zvýšenie angažovanosti a blízkosti k ľuďom, Postavenie žien: Posilnenie úlohy žien v cirkvi, Transparentnosť a zodpovednosť: Väčšia otvorenosť a zodpovednosť v cirkvi, Synodalita: Reflexia o synodalite ako ceste k jednote a reforme. Tieto body zdôrazňujú zapojenie všetkých pokrstených.

V dokumente Instrumentum laboris sa hovorí o dôležitosti transparentnej a zodpovednej ekonomickej kultúry v Cirkvi. Zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby cirkevné inštitúcie pravidelne zverejňovali výročné správy o svojom hospodárení s majetkom a zdrojmi, čo pomáha posilniť dôveru a zodpovednosť medzi veriacimi.

Dokument ďalej upozorňuje, že nedostatok transparentnosti a zodpovednosti môže viesť k klerikalizmu a strate dôveryhodnosti, a preto je dôležité uskutočňovať reformy, ktoré tieto problémy riešia. Celkovo dokument chce, aby ekonomika cirkvi bola založená na spravodlivosti, úcte k dôstojnosti každej ľudskej osoby a službe druhým. Tieto princípy sú kľúčové pre synodálnu Cirkev, ktorá sa snaží byť bližšie k ľuďom a rešpektovať ich potreby a očakávania.

„Zodpovednosť za službu spoločenstva patrí k najstaršej tradícii, ktorá siaha až k apoštolskej cirkvi,“ hovorí nasledujúci článok pracovného dokumentu. Dnes sa podľa neho požiadavka transparentnosti a zodpovednosti v cirkvi a zo strany cirkvi stala nevyhnutnou v dôsledku straty dôveryhodnosti v dôsledku finančných škandálov a najmä sexuálneho a iného zneužívania maloletých a zraniteľných osôb. „Nedostatok transparentnosti a zodpovednosti podnecuje klerikalizmus.“ Vysvätení duchovní sú zodpovední za výkon svojej autority.

Nositelia cirkevnej zodpovednosti by sa mali transparentne zodpovedať zo svojho konania pre dobro a poslanie cirkvi. „Synodálna cirkev potrebuje kultúru a prax transparentnosti a zodpovednosti, ktoré sú nevyhnutné pre posilňovanie vzájomnej dôvery nevyhnutné pre spoločné putovanie a uplatňovanie spoluzodpovednosti za spoločné poslanie,“ píše sa v článku 73 dokumentu.

  Autor
  Články autora
  Odporúčané
  Newsletter

  Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Podobné články