Oslavujeme 80 rokov od SNP: Kto bojoval proti komu a prečo?

Už je to 80 rokov, ako prepuklo Slovenské národné povstanie. Čo to vlastne bolo? Akú udalosť si pripomíname sviatkom Výročie SNP?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Učili sme sa, že SNP bolo jednou z najvýznamnejších udalostí v slovenských dejinách. Ak niekto povie, že SNP bolo povstaním Slovákov proti nacistickému Nemecku a jeho domácim kolaborantom, znie to celkom jasne, ale poďme to vysvetliť trošku jednoduchšie a v súvislostiach.

Čo sa stalo pred SNP?

Počas 2. svetovej vojny bol Slovenský štát spojencom nacistického Nemecka. Viedol ho prezident Jozef Tiso, kňaz. Slovenský štát síce formálne vyhlásil nezávislosť v roku 1939, ale v skutočnosti bol pod silným vplyvom nacistov. Vláda a armáda museli poslúchať nemecké príkazy, čo znamenalo aj to, že sa Slovensko zúčastnilo na Hitlerových vojnových operáciách.

Mnohí vojaci, komunisti, ale aj obyčajní ľudia chceli skoncovať s tým, aby Slovensko bolo fašistickým štátom. Povstanie, alebo inými slovami odboj, bolo reakciou na tieto pomery, a najmä na rastúci odpor voči nacistickej okupácii a spolupráci s Nemeckom.

Prečo povstanie vypuklo?

SNP zorganizovali najmä slovenskí vojaci a partizáni (bojovali v lesoch a napádali nemeckých vojakov), ktorí sa rozhodli bojovať proti režimu Tisa a proti nacistom, ktorí okupovali čoraz väčšiu časť Európy.
Už od začiatku vojny fungovalo na Slovensku tajné hnutie odporu, ktoré postupne získavalo na sile. Keď v lete 1944 bolo jasné, že sa vojna blíži ku koncu a že Sovietsky zväz postupuje na západ, odbojári videli príležitosť povstať a postaviť sa proti nacistom, ale aj vojakom Slovenského štátu.

Kde a ako to vypuklo?

Povstanie vypuklo 29. augusta 1944 v Banskej Bystrici. Odtiaľ sa rýchlo rozšírilo na veľkú časť stredného a východného Slovenska. Banská Bystrica sa stala hlavným mestom povstaleckého územia, kde sa koncentrovali vojenské a politické vedenie SNP.

SNP podporoval aj Sovietsky zväz, ktorý začal tlačiť nacistov z východu. Pomoc prišla aj od niektorých západných spojencov, no nedorazila v dostatočnom rozsahu a povstalcom chýbalo veľa zbraní a techniky.
SNP trvalo dva mesiace a vďaka nemu sa Slovensko radí medzi víťazné krajiny v druhej svetovej vojne. Nemecké jednotky boli príliš silné a povstalci nemali dostatok podpory, aby ich udržali na uzde. V októbri 1944 nacisti dobyli Banskú Bystricu a SNP bolo oficiálne potlačené.

Povstalci vedeli, že bojujú proti obrovskej presile, ale verili, že budúcnosť Slovenska musí byť bez fašizmu a nacizmu.

Foto: Jozef Kotris

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články