Jednota v otázke odsúhlasenia potratových tabletiek je však sporná. Tomáš Taraba v novembri 2023 pre denník Postoj potvrdil, že SNS bude takýto návrh bojkotovať. Rozhodujúce pre povolenie domácej farmakologickej formy potratov bude stanovisko strany Smer, osobitne premiéra Roberta Fica. Ten v predchádzajúcich pokusoch o ich povolenie hlasoval za. Ešte koncom minulého roka mala pritom Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva, voči tabletke výhrady, mala ich konzultovať s odborníkmi z gynekológie. Návrh na podpísanie vyhlášky, ktorá by potratové tabletky zlegalizovala, má na stole.
Bioetická subkomisia KBS vydala vyhlásenie k opätovnému pokusu o legalizáciu týchto prípravkov na Slovensku. Úmyselné usmrtenie nenarodeného dieťaťa je podľa nej stále úkladnou vraždou, spôsob zabitia na tom nič nemení. Vyhlásenie pripomína, že tento spôsob potratu nie je napriek medializovaným ubezpečeniam bezpečnejší, ani šetrnejší. „Použitie tejto tabletky v domácom prostredí bez dostatočného lekárskeho dohľadu potenciálne znamená závažné riziko pre zdravie, ba i pre život žien, ktoré sa pre takéto použitie tzv. potratových tabletiek rozhodujú“, hovorí biskup Milan Lach, predseda subkomisie.
Ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke zavedenie tejto formy potratu obhajuje ako lepšie pre ženu: „Má menší negatívny vplyv na psychické zdravie ženy, na následný život a reprodukčné plány“. Z akých medicínskych zdrojov a štúdií Ministerstvo pri hodnotení vychádzalo, neuvádza.
Podľa Lucie Balážikovej z komunikačného odboru Štátneho ústavu kontroly liečiv, ktorý má za úlohu dozerať na ich bezpečnosť, „v minulosti bola predmetným liekom udelená registrácia na základe vedeckých dát a údajov, ktoré potvrdzovali bezpečnosť, účinnosť a kvalitu lieku.“ Registrácia bola zrušená na základe žiadosti držiteľov registrácie týchto liekov, ich použitie nebolo v rámci slovenskej legislatívy možné. ŠUKL v súčasnosti neeviduje žiadnu podanú žiadosť o registráciu liekov s obsahom mifepritónu alebo misoprostolu, vyjadruje sa len po žiadosti MZ SR o odborné stanovisko za účelom schválenia lieku.
Pochybnosti o možnosti povoliť takúto formu potratu vyslovil aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, podľa ktorého je to v rozpore s ústavou. Tá totiž hovorí o ochrane ľudského života už pred počatím. Povolenie takejto možnosti prerušenia tehotenstva by si podľa neho vyžadovalo zmenu zákona.
Potratové tabletky boli podľa informácií denníka Postoj už dvakrát v parlamente zamietnuté, voči ich zavedeniu bola na Ministerstvo zdravotníctva podaná začiatkom roku 2024 petícia.
Úlohou ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej má byť ochrana zdravia, schválením potratových tabletiek však robí presný opak. Farmakologické potratové tabletky nie sú napriek tvrdeniam ministerstva bezpečné. Žene v prostredí domácnosti, kde potrat má prebiehať, hrozí nezvládnutie masívneho krvácania, ktoré nie je schopná sama zastaviť. Rovnako je problematickou aj psychická ujma pri pohľade na vypudený plod.