Starostlivosť o zdravie občanov je jedna z najdôležitejších úloh štátu. Povedzme si úprimne, že aj jedna z najťažších. Mnohí občania si totiž dokážu zdravie ničiť sami a vytrvalo aj dlhé roky bez záujmu o zlepšenie.
Teraz to však vyzerá, že na Slovensku sa k fajčiarom, alkoholikom či vyznavačom nezdravých jedál pridal aj štát. Dlhé roky zanedbáva a niekedy až ničí zdravie svojich občanov ignorovaním problémov v zdravotníctve, nedostatku lekárov a zdravotných sestier.
Česi pochopili, Slováci nie
Štatistiky hovoria, že každý piaty človek, ktorý na Slovensku zomrie, zomrel predčasne a jeho choroba by sa dala liečiť. V tejto štatistike patríme dlhé roky k európskej špičke. Mnoho predčasných úmrtí má na svedomí práve biedne fungovanie zdravotníctva – dlhé čakanie na vyšetrenie u odborných lekárov, zastarané diagnostické a liečebné postupy, zanedbaný stav a vybavenie nemocníc.
Na rozdiel od Českej republiky, kde sa vlády bez ohľadu na farbu zjednotili v tlaku na poriadok a modernizáciu v zdravotníctve, na Slovensku stále vládne netransparentnosť a nekvalita. Keď to už priznáva aj odborník Smeru na zdravotníctvo Vladimír Baláž, tak je čo povedať.
„Bohužiaľ, neurobili sme z toho moderné zdravotníctvo, čo sa Čechom podarilo. Oni pochopili, že má fungovať inak, čo my sme nevedeli ani pomenovať,“ hovorí pre Postoj predseda zdravotníckeho výboru parlamentu po vyše 12 rokoch, čo Smer velil ministerstvu zdravotníctva.
Lekári pritom hovoria, že výsledkom je ovládnutie odvetvia dvoma spolupracujúcimi finančnými skupinami Penta a Agel, ktoré poskupovali nemocnice, polikliniky, lekárne a laboratóriá. Z čoho vyplýva, že trhu môžu diktovať ceny.
Pritom ten trh tvoria do veľkej miery štátne nemocnice a štátna zdravotná poisťovňa, ktoré od nich kupujú služby a výkony. Niet divu, že majitelia Penty a Agelu sú na vrchole rebríčka najbohatších ľudí tejto krajiny.
Prečítajte si aj:
Peniaze teda tečú všelikde, ale o poriadok silní hráči nemajú záujem a ľud chorľavie. Potom sa z času na čas objavia lekári a pritlačia vládu k múru svojimi požiadavkami. Z nich sa do médií dostane iba to, že chcú vyššie platy, veď ľudí viac aj tak nezaujíma, lebo to je už zložité.
Polovica občanov im fandí, lebo konečne sa niekto postavil vláde, druhá polovica na nich nadáva, že sú nanažraní. Zvyčajne je to podľa toho, či sú to voliči vlády alebo opozície. Takže keď s lekárskymi odbormi zápasila Hegerova vláda, Ficovi voliči lekárom dopriali, keď sa s nimi poruvala Ficova vláda, jeho voliči lekárom nevedia prísť na meno.
Hrozba sklamania verných voličov
Všetko by to bol zábavný politický folklór, ak by nešlo o zdravie. Už teraz sa na Slovensku čaká na vyšetrenia u odborného lekára, či niektoré operácie mesiace, niekde dokonca aj roky. Ak nestiahnu výpovede a odídu zo Slovenska ďalší lekári a sestričky, logicky sa to ešte zhorší.
Nových niet kde zobrať, málo ich je aj v Česku, Nemecku alebo Anglicku. Ukrajinci alebo Indovia to nemôžu byť tak ľahko ako pri taxikároch, to je jasné. Nikto však nepochopí, načo im štát stavia do cesty bariéru v podobe ťažkého jazykového testu, ktorý by neurobili ani mnohí rodení Slováci.
Výrazné zhoršenie zdravotnej starostlivosti po Novom roku by však Smeru a jeho nestabilnej koalícii mohlo definitívne zlomiť krk. Veď jej voliči sú väčšinou práve seniori a starší ľudia, ktorí zdravotníctvo využívajú najviac. Ak budú v čakárňach sedieť ešte o hodiny dlhšie ako doteraz, ich pohľad na Ficovo vládnutie sa môže dramaticky rýchlo zmeniť.
A tak je minister Kamil Šaško odsúdený dohodnúť sa s lekármi. Akokoľvek sa mu nechce obmedzovať vplyv oligarchov v sektore, akokoľvek je pre každého ministra životu nebezpečné sekať ich chápadlá.
Verme, že výsledkom nového memoranda bude nielen rast platov lekárov. Verme, že prinesie aj transparentnosť, poriadok a kvalitu do zdravotníctva, ktoré každý rok zhltne miliardy eur z vreciek daňových poplatníkov, teda peňazí nás všetkých.
Lebo práve porušenie týchto bodov dohody z roku 2022 vyhnalo lekárov do boja. Pod rúškom konsolidácie a šetrenia totiž nová koalícia vrátila do starých koľají aj to málo, čo sa odvtedy v zdravotníctve pohlo k lepšiemu.
A tak Ficova vláda bude nakoniec musieť so zaťatými zubami plniť práve to memorandum lekárov s Hegerovou vládou, do ktorého ju vtedy Fico svojimi tlačovkami tak urputne tlačil. Paradoxy dejín sú niekedy naozaj zábavné.
Ilustračné foto – Peter Kremský