Priemysel stagnuje, brzdí ho ekonomická kríza v západnej Európe

Na nule ho udržalo zvyšovanie výroby v automobilkách a export elektriny na Ukrajinu a Balkán
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Slovenský priemysel v máji ukázal dve tváre – na jednej strane ho rozbiehala energetika a výroba áut, na druhej strane tlačilo dolu hutníctvo, baníctvo, petrochémia a prekvapivo aj výroba strojov. Počas mája aj od začiatku roka sa drží na úrovni vlaňajška, čo je dobrá správa ak zohľadníme ekonomickú stagnáciu v západnej Európe.

V porovnaní s nečakane silným aprílom priemysel v máji vyrobil podľa údajov Štatistického úradu SR o 1,4% menej, dôležité je však porovnanie s vlaňajším májom, ktoré vychádza na -0,1%. V porovnaní s minulými mesiacmi sa lepšie darilo výrobe áut, chémii, papierňam, silný rast zaznamenávajú potravinári. Menej vyrobil petrochemický priemysel najmä pre odstávku v Slovnafte, ale aj hutníctvo pre nižšiu výrobu košickej oceliarne a tiež strojárstvo.    

Mochovce, Ukrajina a prečerpávacie elektrárne

Priemysel ťahá smerom nahor najmä energetika. Pokračovala v raste aj v posledných mesiacoch, medziročne bola jej produkcia vyššia až o 28,7%. Dôvody možno podľa analytika UnicreditBank Ľubomíra Koršňáka hľadať najmä v treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý nabehol na plný výkon v priebehu minulého roka.

Tento rok navyše slovenské elektrárne vyvážajú oveľa viac elektriny aj na Ukrajinu, ktorá trpí nedostatkom pre viacero vojnou zničených zdrojov. Viac sa využíva aj ukladanie lacnej slnečnej elektriny z Maďarska a Nemecka do vodných prečerpávacích elektrární na Slovensku, odkiaľ sa potom v špičke vyváža na Balkán, kde jej je nedostatok. To zvyšuje výrobu a tiež ziskovosť slovenských elektrární a prináša rast celého odvetvia.

Produkcia automobilového priemyslu zaznamenala historické maximum. V porovnaní s májom minulého roka sa slušne oživila, keď vzrástla o 7,9%. Bez nej by priemysel medziročne klesal o viac ako 2%. Zdá sa, že prechodné problémy v produkcii áut v úvode roka ktoré mohli súvisieť s nábehom novej produkcie sa podarilo prekonať, hovorí Ľ. Koršňák. V júli sa rozbieha výroba nových modelov napríklad v trnavskej fabrike Stellantisu, čo by mohlo upevniť rast výroby dopravných prostriedkov.

V porovnaní s minulým rokom sa v máji darilo aj drevospracujúcemu a papierenskému priemyslu, ktorý narástol o 14,1%, či potravinárom +13,8%.  Mierne klesla výroba chemikálií o 3,4%, petrochemický priemysel pre odstávky klesol o 18,6%, hutníctvo o 15,1%, strojársky priemysel dokonca o 17,8%. Sú to odvetvia, ktoré trpia výrazným útlmom investícií v Európe pre obavy zo slabého rastu a vysokých úrokov.

Negatívne štatistiky logicky vyrába aj ťažobný priemysel pre zastavenie dolovania uhlia v bani Nováky, ktoré pred rokom ešte fungovali. Od začiatku roka ťažiari celkovo znížili výrobu oproti vlaňajšku o takmer 40%. Za prvých 5 mesiacov roka je o 5 až 10% slabšie aj hutníctvo, strojárstvo, petrochémia, či výroba elektroniky. Naopak, viac ako 10-percentným rastom sa môžu pochváliť potravinárstvo, elektrotechnický priemysel a najmä takmer 30%-ný nárast energetiky.

Automobilky na jeseň potiahnu

V posledných troch mesiacoch prieskumy hlásili lepšiacu sa náladu domácich priemyselných podnikov, čo by sa malo podpísať aj na postupnom raste ich produkcie, hovorí Ľ. Koršňák. V druhej polovici roka by priemysel mohli rozhýbať automobilky, ktorých produkcia by mala prekročiť vlaňajšiu úroveň a tým dostať celkové čísla priemyslu do plusových hodnôt. Mohli by potiahnuť aj svojich subdodávateľov v strojárstve, elektrotechnike či výrobe plastov.

Počas letných mesiacov môžu čísla priemyslu opätovne rozkývať dovolenky, po nich sa však očakáva oživenie tradičných exportných odvetví ako hutníctvo a chémia, ale aj strojárstvo a dodávky pre automobilový priemysel ako výroba plastov. Slovenský priemysel je aj naďalej závislý od kondície automobiliek, ktoré sa zatiaľ ukazujú pomerne odolné voči krízam a výkyvom na európskych trhoch.

Ilustračné foto – Peter Kremský, grafy UnicreditBank 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články