Slovenská národná strana sa otriasa v základoch. Rudolf Huliak, ktorý bol doposiaľ vnímaný ako jeden z najbližších spolupracovníkov Andreja Danka sa mu otáča chrbtom. Na tlačovej konferencií vyslovil požiadavku na zmenu názvu poslaneckého klubu z SNS na SNS – Národná strana/Nezávislí kandidáti.
Deklaruje, že on a poslanci Ivan Ševčík a Pavel Ľupták pôsobiaci v Národnej koalícii sú sami zodpovední za svoje činy a musia za ne niesť následky bez vplyvu na SNS. Šéf klubu Andrej Danko hovorí o vydieraní a zmenu názvu odmieta.
Politológ Radoslav Štefančík hodnotí správanie poslanca Huliaka ako schizofrenické. Na jednej strane chce meniť názov poslaneckého klubu, na druhej chce ostať členom tohto klubu a podporovať vládnu koalíciu. A napokon ešte vystúpi proti predsedovi strany v otázke voľby šéfa Národnej rady Slovenskej republiky. „To je úplná dichotómia“, hovorí politológ.
Dokonca podľa neho vznikajú podozrenia, že sa môže ísť o nejaký biznis medzi Huliakom a Dankom na zviditeľnenie strany. „Ale to je len na báze dohadov. Môže za tým skutočne byť zhoršenie vzájomných vzťahov,“ uvažuje.
Podobné tendencie však podľa Štefančíka môžeme vidieť aj u Andreja Danka, ktorý o Huliakovi hovorí ako o zradcovi, no následne mu vyjadrí podporu v súvislosti s nešťastím v STVR: „Nezabúdajme, že Danko ho pôvodne videl ako horúceho kandidáta na post ministra životného prostredia.“
V súvislosti so zmenou názvu poslaneckého klubu z SNS na SNS – Národná strana/Nezávislí kandidáti si politológ myslí, že sa nič významné vo fungovaní strany meniť nebude.
„Jediné čo môže byť iné je to, že trojica poslancov na čele s pánom Huliakom bude jednoznačne podporovať stabilitu vládnej koalície. Požiadavka pána Danka stať sa šéfom NR SR podľa môjho názoru destabilizuje celú vládnu koalíciu,“ zhrnul.
Pritom je podľa Štefančíka rozporuplné, že hoci sa Rudolf Huliak vidí ako podporovateľ Hlasu, jeho vyjadrenie voči poslankyni Lucií Plavákovej ako prvý odsúdil jej bývalý predseda, prezident Peter Pellegrini.
Aj napriek aktuálnemu napätiu vo vládnej koalícií Štefančík neočakáva, že tento konflikt sa nejako odrazí na jej fungovaní.
Poslanec Huliak sa vyjadril, že jednoznačne podporuje vládnu koalíciu a že chce byť aj naďalej členom koaličnej rady, kam chodieval po boku šéfa národniarov. Ten ho však ako svojho najbližšieho spolupracovníka ďalej nevidí.
„To môže nakoniec tiež vyvolať problém. Ale zatiaľ nevidím dôvod, prečo by sa to malo rozsypať na tom, že pán Huliak má iné predstavy o politike ako pán Danko. Dôležité je, že obaja jednoznačne podporujú vládnu koalíciu,“ hovorí Štefančík.
Hoci podľa neho dochádza k nejakému preskupovaniu, nie je to medzi koalíciou a opozíciou, ale koaličnými stranami navzájom. „Predseda vlády môže stále pokojne spávať. Nemusí sa obávať toho, že sa vládna koalícia rozbije na kauze s Rudolfom Huliakom,“ uzavrel.
Andrej Danko podľa Štefančíka musí vziať na vedomie, že toto volebné obdobie predsedom parlamentu nebude. Rudolf Huliak pochopil, že jeho túžba stať sa ním neprináša pokoj do vládnej koalície a chce na tom nazbierať politické body.
„Andrej Danko je možno ten posledný, ktorý stále nechápe, že má minimálnu šancu stať sa šéfom NR SR. Asi by bolo namieste opýtať sa, či skutočne jeho vlastné osobné ambície majú byť nadradené nad záujmy celej vládnej koalície,“ zhrnul politológ.
Štefančík si myslí, že spor medzi poslancami klubu SNS môže ovplyvniť hlasovanie pri schvaľovaní nového konsolidačného balíčka: „Nakoniec tam majú svoje predstavy nielen členovia poslaneckého klubu SNS, ale dokonca aj členovia Hlasu vyjadrili svoje predstavy a podmienky, za ktorých balíček podporia.“
To, ako rýchlo sa balíček navrhol je podľa politológa dôvodom, prečo sa teraz tak rýchlo mení. Príčinou toho, že toto opatrenie má mnoho dier je, že sa o tejto téme neviedla seriózna diskusia s relevantnými odborníkmi.
Aj keby sa Andrej Danko napokon rozhodol, že balík nepodporí, ešte stále môže prejsť. Na jeho schválenie totiž nebude potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov, ale prítomných členov parlamentu.
„Takže ak sa koalícia ticho dohodne s poslancami niektorej opozičnej politickej strany, aby v tom momente nesedeli v Národnej rade, môžu si toto opatrenie presadiť,“ vysvetlil Štefančík.
Za prinášaním témy ochrany života a vyhraňovaním sa voči LGBTQ zo strany poslanca Huliaka vidí Štefančík snahu získať si pozornosť konzervatívneho krídla. „Možno pochopil, že nemá šancu byť na očiach popri Andrejovi Dankovi ako predsedovi strany, tak to skúša inak.“
Témy ako migrácia, boj proti liberalizmu, či progresivizmu sa podľa Štefančíka javia ako veľmi vďačný spôsob na mobilizáciu voličov.
„Spravidla tieto témy otvárajú poslanci, ktorí nemajú zmysel pre toleranciu, sú homofóbni a možno až šovinistickí. Vedia, že je to spôsob, ako získať pozornosť niektorých skupín obyvateľov,“ upozornil politológ.
Ako ďalej vysvetlil, pokiaľ títo poslanci nemajú ponúknuť čo hodnotnejšie a možno aj trochu komplikovanejšie na odkomunikovanie, otvoria práve túto tému.
„Zároveň treba povedať, že pokiaľ my tu už mesiace diskutujeme, aká polarizovaná je naša spoločnosť, toto je niečo, čo určite jednotlivé skupiny spoločností nezmieri.“
Štefančík by bol veľmi prekvapený, ak by sa v súvislosti s urážkami voči poslankyni Plavákovej Rudolf Huliak ospravedlnil: „Pán poslanec sa v poslednom období správa tak hulvátsky, že k takémuto kroku podľa mňa nepristúpi. Dokonca si myslím, že aj keby to spravil, nebolo by to z jeho strany úprimné.“
Štefančík pripustil, že sa môže stať, že človek niečo v hneve vypustí z úst, čo neskôr oľutuje. No u poslanca Huliaka žiadne náznaky sebareflexie nezaznamenal.
„Najmä ak zoberieme do úvahy, že na sociálnych sieťach má mnoho priaznivcov, ktorým imponuje, ako sa vyjadruje. Tým de facto legitimizujú jeho správanie a podporujú ho, aby v ňom pokračoval,“ zhrnul politológ.
Ilustračné foto – Peter Kremský