Slovenská vláda verzus pápež František

Pred tromi rokmi, v septembri 2021, navštívil Slovensko pápež František. O dva roky väčšina Slovenska zvolila vládu a potom aj prezidenta, ktorí v mnohom hovoria a konajú v rozpore so sociálnym učením Cirkvi a slovami pápeža Františka. Prispeli k tomu aj niektorí kresťania a konzervatívci.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Hlavné rozpory

Covid-19

Návšteva pápeža Františka na Slovensku sa konala v čase doznievania pandémie Covid-19. Pápež podporoval očkovanie a opatrenia proti jej šíreniu, ktoré boli aj vo Vatikáne podobné ako vo väčšine Európy vrátane Slovenska.

František kritizoval agresívne manifestácie proti týmto opatreniam. Róbert Fico a viacerí členovia dnešnej koalície také podujatia spoluorganizovali a zneužívali na svojej ceste k moci. Niektorí pandémiu podnes spochybňujú.

Pápeža Františka pozývali na Slovensko viacerí. Prišiel na pozvanie prezidentky Čaputovej, s ktorou si zjavne v mnohom rozumel. Iste aj v snahe o pokojný dialóg. Politici dnešnej vládnej koalície vrátane premiéra Fica na Čaputovú opakovane a niekedy až vulgárne útočili. Tiež rozdúchavali nenávisť davu proti nej.

Ochrana prenasledovaných

Pápež opakovane vyjadruje starostlivosť a podporu pre všetkých, ktorí sú prenasledovaní pre vieru. V posledných rokoch vo svete rastie najmä počet takto prenasledovaných i zabitých kresťanov.

Najväčšími utláčateľmi sú komunisticko-marxistické režimy, potom islamisti. Vláda R. Fica už dva týždne po voľbách zrušila štatút splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

Pápež František, 16. 9. 2013: „Podľa sociálnej náuky cirkvi je politika jednou z najvyšších foriem milosrdnej lásky, pretože je to služba obecnému dobru.“

Podľa štvornásobného premiéra SR Fica „v politike nejde o žiadne hodnoty, ale vždy ide o záujmy, ekonomiku a moc.“ (SITA, 3. 6. 2007)

Korupcia

Pápež František od svojho zvolenia opakovane hovorí o zle korupcie, ktorá je podľa neho najväčšia neresť politiky, apokalypsa demokracie, rúhanie, spolu s vojnou najväčší ničiteľ života, a preto proti nej treba aktívne bojovať.

Slovensko patrilo počas troch vlád Ficovho Smeru k najskorumpovanejším štátom Európy. Vyšetrovaniu korupcie bránili aj ľudia vo vedení polície a prokuratúry. Polícii rozviazala ruky až Matovičova a Hegerova vláda.

Vyše 40 previnilcov bolo nezávislými súdmi právoplatne odsúdených. Ďalšie vyšetrovania prebiehali. Po troch rokoch ich vlády sa Slovensko  v rebríčku 100 porovnávaných krajín posunulo o 13 miest a dosiahlo svoje historicky najlepšie umiestnenie.

Viditeľným a hlavným úsilím súčasnej vlády Smer+Hlas+SNS je zrušiť prebiehajúce vyšetrovania, potrestať policajtov ktorí ich viedli. Usiluje sa zrušiť alebo deformovať štátne orgány, ktoré túto kriminalitu riešili a znížením trestných sadzieb a premlčacej doby ochrániť ďalších korupčníkov. Popri tom pomohla k beztrestnosti aj zlodejom, čo sa už prejavuje zvýšením kriminality.

Dezinformácie

Pápež Franišek viackrát kritizoval šírenie dezinformácií. Súčasnej vláde pomohli k volebnému víťazstvu aj dezinformačné médiá a viacerí jej členovia odmietali komunikovať s bežnými médiami, zato však šírili svoje názory na dezinformačných.

Pápež samozrejme odsudzuje umelé potraty. Premiér Fico sa viackrát vyjadril za zachovanie potratového zákona, ktorý prijala jeho rodná Komunistická strana. Spolu s inými členmi vládnej koalície v minulosti vždy hlasoval proti snahám o väčšiu ochranu života.

Pápež František od februára 2022 takmer každý týždeň vyzýva na podporu Ukrajiny, ktorá sa bráni proti nespravodlivej, bratovražednej a neospravedlniteľnej agresii. Vyzýva na rokovania o spravodlivom mieri.

Fico a jeho ľudia spolu s Orbánom v Európe najviac podporujú Putinovo Rusko. Jeho agresiu ospravedlňujú aj opakovaním ruskej propagandy a pri rečiach o mieri nikdy nepoužívajú slovo spravodlivý.

Príspevok cirkví a konzervatívcov

Prezidentka Čaputová nebola ideálna, Matovičova a Hegerova vláda robila aj zbytočné chyby, ktoré mnohých rozhorčili. Z hľadiska sociálneho učenia Cirkvi a postojov pápeža Františka však bolo ich konanie omnoho lepšie než to, čo už rok robí súčasná vláda a prezident.

Tým na formálne kresťanskom Slovensku pomohla vyhrať voľby aj cirkev a niektorí konzervatívci. Nepriamo tým, že až na príliš zriedkavé výnimky nedostatočne učili a motivovali ľudí konať a voliť podľa spravodlivosti a toho, čo o vláde a politike učia pápeži. Niektorí, vrátane duchovných, tomu pomohli aj priamou podporou súčasných vládnych strán.

Pápež František Slovensku

Niekoľko citátov pápeža na Slovensku: 

Na slovanský zvyk vítať hosťa chlebom reagoval: „Chlieb, ktorého lámanie evokuje krehkosť, pozýva zvlášť k starostlivosti o tých najslabších. Nech nikto nie je stigmatizovaný alebo diskriminovaný. Kresťanský pohľad nevidí v tých najkrehkejších bremeno alebo problém, ale bratov a sestry, ktorých máme sprevádzať a opatrovať.“

…. „Nalámaný a rovnakým dielom rozdelený chlieb pripomína význam spravodlivosti dávať každému príležitosť sa realizovať. Je dôležité zasadiť sa o budovanie budúcnosti, v ktorej sa zákony aplikujú rovnako na všetkých, na základe spravodlivosti, ktorá nikdy nie je na predaj.“

„Okrem toho, že dávala chuť, slúžila soľ v Ježišových časoch na konzervovanie jedla, chránila ho od skazy. Želám vám, aby ste nikdy nedopustili, aby sa voňavé príchute vašich najlepších tradícií pokazili povrchnosťou konzumu, materiálneho zisku alebo ideologickou kolonizáciou.

Do doby pred niekoľkými desiatkami rokov na tomto území bránil slobode jeden spôsob myslenia; dnes iný jediný spôsob myslenia vyprázdňuje jej význam, keď spája pokrok so ziskom a práva len s individualistickými potrebami.

Dnes, ako vtedy, soľ viery nie je odpoveď podľa sveta, nespočíva v horlivosti viesť kultúrne vojny, ale v nenásilnom a trpezlivom rozsievaní Božieho kráľovstva, predovšetkým svedectvom milosrdenstva a lásky.“

„Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv.“

…. „Cirkvi, ktorá nedáva priestor dobrodružstvu slobody – aj v duchovnom živote – hrozí to, že sa stane rigidnou a zatvorenou.“

… „Cirkev, ktorá formuje ľudí v zmysle vnútornej a zodpovednej slobody a ktorá vie byť tvorivá ponoriac sa do dejín a kultúry je tiež Cirkvou, ktorá vie viesť dialóg so svetom – s tými, ktorí vyznávajú Krista, hoci nie sú „naši ľudia“; s tými, ktorí kráčajú namáhavou cestou duchovného hľadania; a tiež s tými, ktorí neveria. Nie je selektívny, nie je to dialóg s malou skupinou, ale so všetkými.“

Všetky príhovory pápeža Františka pri jeho návšteve Slovenska nájdete na webe KBS.

Ilustračné foto – Jozef Kotulič, Wikimedia Commons

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články