Slovensko si pripomenulo mená obetí holokaustu 15. raz

Mená sú vybrané z deportačných zoznamov tzv. prvej vlny v roku 1942, keď z územia tzv. Slovenského štátu odvliekli skoro 58 000 ľudí. Z nich sa vrátilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna nasledovala po začiatku SNP od septembra 1944 a trvala do konca marca 1945. Do transportov smerovalo ďalších asi 13 000 osôb.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Prečítať ešte raz ich mená a aspoň symbolicky prinavrátiť dôstojnosť obetiam holokaustu zo Slovenska. Aj tento rok sa pre to rozhodlo viac ako 60 významných osobností slovenského verejného života.

Pietne podujatie s názvom „Čítanie mien obetí holokaustu“ sa pod taktovkou novinárky a spisovateľky Ľuby Lesnej konalo tradične 9. septembra 2024 v Bratislave, na pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento rok to bolo už pätnástykrát.

Miestom pietnej spomienky sú v posledných rokoch ikonické dosky Divadla P.O. Hviezdoslava v Bratislave. Obete holokaustu nemajú vlastné pomníky s náhrobným kameňom a menom.

Legislatívou vojnového Slovenského štátu boli Židia najprv dehumanizovaní, potom deportovaní do koncentračných a vyhladzovacích táborov a tým aj cielene zbavení aj svojho občianstva. Aj ich mená cynicky vymenili za anonymné číslo vytetované na zápästie. Stali sa len číslom. To všetko len pre ich pôvod.

Mená sú vybrané z deportačných zoznamov tzv. prvej vlny v roku 1942, keď z územia tzv. Slovenského štátu odvliekli skoro 58 000 ľudí. Z nich sa vrátilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna nasledovala po začiatku SNP od septembra 1944 a trvala do konca marca 1945. Do transportov smerovalo ďalších asi 13 000 osôb.

Hlavnými hosťami čítania mien sú vždy preživší holokaust. Tento rok prijala pozvanie nemecká psychoterapeutka a spisovateľka slovenského pôvodu Eva Umlauf. Narodila sa v koncentračnom tábore v Novákoch a ako dieťa prežila Osvienčim.

Ďalšou vzácnou návštevou bola historička Bea Lewkowitz, príbuzná Etely Wetzlerovej. Tá bola manželkou jedného z dvojice Wetzler a Vrba, ktorí pred 80-timi rokmi úspešne ušli z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri Osvienčime.

O svoj príbeh sa prišla tento rok podeliť aj Denisa Nikodémová, ktorá prežila holokaust ukrývajúc sa 21 mesiacov v horách.

Medzi osobnosťami spoločenského a kultúrneho života, ktoré v pravidelných intervaloch pomedzi rozhovory s preživšími v komornej atmosfére pristupovali k pultíku a čítali mená, boli tento rok Zuzana Kronerová, Daniel Hevier, Magda Vášáryová, Braňo Závodský, Katarína Brychtová, Pavel Traubner, Braňo Jobus, Ľubica Čekovská, Peter Krútil, Dagmar Cagaňová, Pavol Demeš, Kata Martinková, Grigorij Mesežnikov… a hudobným hosťom bol Pavol Hammel.

Záštitu nad podujatím prevzal za verejných činiteľov Slovenskej republiky verejný ochranca práv SR pán Róbert Dobrovodský.

Pri téme holokaustu a vôbec záujmu poznať minulosť vlastného národa je vždy otázkou, ako pritiahnuť pozornosť mladej generácie. Preto je už deväť rokov súčasťou Čítania mien aj študentská súťaž esejí „Susedia, na ktorých sme nezabudli”.

Témou tohto ročníka bola „Pomoc a záchrana počas holokaustu”. Tento ročník bol vyhlásený v súvislosti s 80. výročím úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, ktorý sme si pripomenuli 7. 4. 2024.

Dnes vieme, že aj Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, dvaja slovenskí Židia, ktorým sa na jar roku 1944 podarilo dostať sa na Slovensko a napísať v Žiline veľmi dôležitú 32-stranovú správu ako informáciu svetu o temnom mechanizme masového vraždenia v Auschwitzi, mohli uskutočniť svoj útek a vytvoriť spomínanú správu aj vďaka pomoci iných. Za všetkých sa dá pripomenúť meno slovenského sedliaka Ondreja Čaneckého z obce Skalité.

Tohtoročné čítanie mien uzavreli modlitbou emeritný arcibiskup Róbert Bezák, biskup Apoštolskej cirkvi Pavol Zsolnay a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner.

Ilustračné foto – wikimedia.com

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články