Tajomstvo, o ktorom nehovoria nahlas. Ramsay je inovátor ako hviezda spred 30 rokov

Craig Ramsay. Zdroj: SZĽH
Craig Ramsay je skvelý, inovatívny, priniesol do nášho hokeja niečo nové. Toto sú odpovede slovenských hokejistov, keď sa ich spýtate na trénera reprezentácie, ktorého na Slovensko priviedol Miroslav Šatan v roku 2018. Kanadský kouč si Slovensko obľúbil a hráči a fanúšikovia majú radi jeho.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ale čo je tá inovátorská myšlienka, o ktorej všetci hovoria? Nové hokejové myslenie: hraj podľa toho, kde sa na ľade nachádzaš v danej chvíli, hraj rýchlo, reaguj na dianie. A zabudni na to, čo sa voľakedy volalo československá alebo ruská hokejová škola.

Nie každému sa to páči, Ramsay má medzi legendami slovenského hokeja množstvo kritikov, ale to nie je podstatné. Dôležité je, že je inovátor. A pomáha celému slovenskému hokeju.

Jeho prínos nie je len pre reprezentáciu: za tie roky sa pri ňom striedajú ako asistenti všetci ambiciózni tréneri zo Slovenska a školenia dáva všetkým, ktorí o to prejavia záujem. Za šesť rokov, čo pôsobí Craig Ramsay na Slovensku, by sa asi ani nenašiel tréner, ktorý by nezažil aspoň online prednášku tohto kanadského inovátora.

Ramsay je zapálený pre svoje povolanie podobne ako bol Roger Neilson – tiež kanadský tréner, ktorý strávil najlepšie roky kariéry koncom 80. a začiatkom 90. rokov v New Yorku Rangers. Títo dvaja Kanaďania by mohli byť v ankete o najzapálenejšieho trénera.

A prečo si jeho meno zapamätať? Neilson bol vôbec prvým koučom, ktorý analyzoval videozáznamy zo zápasov, aby sa sústredil aj na slabiny súperov a nie len na svoj tím. A študoval pravidlá, aby v nich našiel diery v prospech svojho tímu. Voľakedy nebolo v pravidlách napísané, že počas trestného strieľania musí byť na ľade brankár. Preto poslal proti súperovmu útočníkovi namiesto brankára na ľad obrancu.

Obranca hneď po písknutí do píšťalky vykorčuľoval proti súperovi a výrazne zmenšil strelecký uhol. Taktika zafungovala a následne doplnili do pravidiel, že na trestné strieľanie ide korčuliar a na ľade je brankár.

Neilson žil pre hokej – podobne ako Ramsay. Málokto vie, ako dlho zostane Kanaďan na slovenskej striedačke, no kým ho tu máme, užívajme si, aká to je osobnosť.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články