Ako to už pri sviatkoch býva, každá krajina má svoje zvyky a tradície. Výnimkou nie sú ani veľkonočné sviatky, ktoré slávia ľudia po celom svete, a medzi sebou sa viac či menej líšia.
My sme si v našej rubrike Všimli sme si tiež vybrali zopár zaujímavostí zo sveta. Dnes pôjdeme do Francúzska a ďalekej Guatemaly.
Gigantická omeleta
Francúzi sú známi svojou vynikajúcou gastronómiou. Títo labužníci milujú i vajcia. Predstavujú pre nich symbol zrodenia a bohatstva. Celé sa to začalo ešte na dvore Ľudovíta XIV., ktorý mal práve na Veľkú noc rozdávať svojim blízkym zlaté vajcia.
Vedeli ste však, že vo francúzskom mestečku Haux sa posledné desaťročia pripravuje obrovská omeleta z niekoľko tisíc kusov vajec? Táto tradícia by mala pochádzať z napoleonských čas. Vtedy sa totiž vajcia pripravovali pre pochodujúce vojsko. Keďže samotnému Napoleonovi, ktorý tadiaľto prechádzal, omeleta veľmi chutila, prikázal ju pripraviť pre celé svoje vojsko. Z roka na rok sa v mestečku snažia pripraviť väčšiu a väčšiu omeletu, väčšinou sa pripravuje z približne 4 500 vajec a zasýti približne tisícku ľudí.
O niečo väčšiu praženicu z 15-tisíc vajec pripravili v roku 2019 vo francúzskej dedinke Bessieres. Táto obrovská praženica nakŕmila približne 10-tisíc ľudí.
Vtipní Francúzi?
Francúzi majú aj svoje veľkonočné výrazy. Pýtate sa, čo znamená (v preklade z francúzštiny) „dať niekomu zajaca“? V skutočnosti to znamená neprísť na priateľské či pracovné stretnutie.
Farebný koberec z pilín a kvetov
Počas veľkonočných sviatkov sú guatemalské ulice plné farieb. Môžu za to veľké farebné koberce – nie sú to však tradičné koberce, aké poznáme my. Guatemalčania si takto uctievajú utrpenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Mnoho cestovných kancelárií potvrdzuje, že práve v tejto krajine čaká turistov na Veľkú noc netradičný zážitok.
Ulice počas Zeleného štvrtka a Veľkého piatka zostávajú ochromené, pretože sa v nich konajú procesie. Hlavné ulice dostávajú nový šat – vysypú sa farebnými pilinami a kvetmi. Tie spolu vytvoria nádherné obrazce. Miestni umelci tiež používajú rôzne šablóny, aby obrazce boli dokonalé. Nemôže chýbať náboženská tematika. Dominantnou farbou je fialová, keďže v krajine masívne rastie strom jacaranda, ktorý kvitne práve na fialovo.
Po veľkolepých oslavách nastupuje upratovacia čata – tím ľudí, ktorí „farebný koberec“ nakoniec upracú ešte v ten víkend.