Výber nm: Pozitívny prístup ku starnutiu môže zvrátiť stratu pamäti, ukázal nový výskum

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pápež František obraňoval Jána Pavla II. pred nepodloženými obvineniami
Foto: Wikimedia Commons

Pápež František v nedeľu obraňoval sv. Jána Pavla II. pred novými nepodloženými obvineniami, že poľský pápež v priebehu svojho pontifikátu tajne navštevoval ženy, informovala Catholic News Agency.

Súčasný pápež svojho predchodcu obraňoval počas príhovoru k verejnosti v Nedeľu Božieho milosrdenstva, čiže počas dňa, ktorý pápež Ján Pavol II. ustanovil v roku 2000. Pápež František obvinenia označil za „nepodložené a urážlivé“.

„S istotou, že tlmočím pocity veriacich na celom svete, adresujem vďačnú myšlienku pamiatke sv. Jána Pavla II., ktorý je v tomto čase terčom nepodložených a urážlivých dohadov,“ uviedol pápež František.

Pápež po tom, ako 16. apríla viedol z okna s výhľadom na Svätopeterské námestie mariánsku antifónu Regina caeli, ktorá sa modlí počas Veľkonočného obdobia, pozdravil skupiny, ktoré propagujú spiritualitu Božieho milosrdenstva.

Nepodložené obvinenia voči sv. Jánovi Pavlovi II. sa objavili v talianskej televíznej relácii Di Martedi. V tejto relácii vystúpil Pietro Orlandi, brat Emanuely Orlandiovej, 15-ročného dievčaťa a vatikánskej občianky, ktorá sa pred 40 rokmi stala nezvestnou. Orlando naznačil, že Ján Pavol II. v noci tajne opúšťal Vatikán, aby sa venoval nemorálnemu správaniu.

Orlandi to vyhlásil v epizóde, ktorá bola odvysielaná 11. apríla. V relácii vystúpil spolu s právničkou svojej rodiny Laurou Sgrò. Ani jeden z nich nechcel prezradiť zdroj tejto fámy.

Kardinál Stanisław Dziwisz, ktorý bol viac ako tri desaťročia osobným sekretárom Jána Pavla II., tento týždeň povedal, že tvrdenia o pápežovom nemorálnom správaní sú „podlými klebetami“ a „nepravdivé od začiatku do konca“.

Orlandi, ktorý sa už 40 rokov snaží vyriešiť záhadu zmiznutia svojej sestry, sa 11. apríla stretol s hlavným vatikánskym prokurátorom. Dvaja muži sa zhovárali takmer osem hodín. Podľa vatikánskeho hovorcu Mattea Bruniho toto stretnutie slúžilo na to, aby Orlandi mohol Vatikánu poskytnúť všetky informácie, ktoré má k dispozícii.

Alessandro Diddi, prokurátor Mestského štátu Vatikán, uviedol, že mu pápež František udelil „maximálnu slobodu vyšetrovania [v prípade E. Orlandiovej] v širokom rozsahu bez akýchkoľvek podmienok“.

„Pápež František vytrvalo presadzuje túžbu po absolútnej transparentnosti, hľadaní pravdy a očistení,“ uviedol Diddi v rozhovore pre talianske noviny Corriere Della Sera.

Nezvestná Emanuela Orlandiová bola štvrtým z piatich detí Ercola a Marie Orlandiovcov. Jej otec bol zamestnancom Vatikánu. Dievča je nezvestné od 22. júna 1983, keď sa nevrátilo domov po hodine flauty v Ríme. Jej zmiznutie je jedným z najznámejších nevyriešených prípadov v Taliansku a predmetom špekulácií už celé desaťročia.

Prípadu sa venoval aj dokumentárny seriál spoločnosti Netflix s názvom Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi, ktorý vyšiel minulý rok. Záverečná epizóda seriálu predkladá teóriu, podľa ktorej bol do zmiznutia dievčaťa nejakým spôsobom zapojený Vatikán.

Vatikán vždy popieral, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na zmiznutí E. Orlandiovej. V januári vatikánsky prokurátor obnovil predchádzajúce vyšetrovanie po tom, ako dostal spisy po svojom predchodcovi, ktorý odišiel do dôchodku, informuje denník Postoj.

Ghana ako prvá krajina na svete schválila novú vakcínu proti malárii
Foto: Pexels

Ghana sa stala prvou krajinou na svete, ktorá schválila novú vakcínu proti malárii. Túto verziu vakcíny vedci považujú za „prelomovú“, informovala britská stanica BBC. Doterajšie testy ukazujú, že vakcína s názvom R21 je oveľa efektívnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi verziami.

Ghanské regulačné orgány pre lieky posúdili výsledky testov bezpečnosti a účinnosti vakcíny, ktoré zatiaľ nie sú kompletne zverejnené, a rozhodli o jej schválení. O začatí jej používania v súčasnosti podľa BBC uvažuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Malária každoročne zabije približne 620 000 ľudí, pričom väčšinou ide o neplnoletých pacientov. Farmaceuti sa už desaťročia pokúšajú o vynájdenie vakcíny, ktorá by chránila ľudí pred touto chorobou.

Údaje z predbežných testov ukazujú, že vakcína R21 má úspešnosť takmer 80 percent, ak sa podajú tri úvodné dávky a o rok neskôr posilňovacia dávka (booster). Údaje z rozsiahlych testov, do ktorých bolo zapojených takmer 5 000 detí, ešte nie sú verejné, no reportér BBC tvrdí, že podľa jeho zdrojov aj tieto testy dopadli vyhovujúco.

Ghanský úrad pre potraviny a lieky, ktorý mal údaje k dispozícii, schválil používanie vakcíny u detí vo veku od piatich mesiacov do troch rokov. Výsledky v súčasnosti skúma aj WHO.

„Očakávame, že vakcína R21 bude mať v najbližších rokoch významný vplyv na úmrtnosť detí na maláriu a v dlhodobom horizonte prispeje k celkovému konečnému cieľu eliminácie malárie,“ uviedol profesor Adrian Hill, riaditeľ Jennerovho inštitútu na Oxfordskej univerzite, kde bola vakcína vynájdená.

Farmaceutické továrne v Indii sa pripravujú na výrobu 100 až 200 miliónov dávok vakcíny ročne a nová továreň sa buduje aj v ghanskej Akkre. Očakáva sa, že jedna dávka vakcíny bude stáť pár dolárov.

„Vývoj vakcíny, ktorá by výrazne ovplyvnila boj proti tomuto ochoreniu, bol mimoriadne náročný,“ uviedol Adar Poonawalla, generálny riaditeľ spoločnosti Serum Institute.

Ghana, ako prvá krajina, ktorá vakcínu schválila, podľa neho predstavuje „významný míľnik v našom úsilí bojovať proti malárii na celom svete“.

Pozitívny prístup ku starnutiu môže zvrátiť stratu pamäti, ukázal nový výskum
Foto: Pexels

Podľa novej štúdie Yalovej univerzity môže pozitívny prístup ku starnutiu zvrátiť bežný typ straty pamäti, informuje portál GNN.

Starší ľudia s miernou kognitívnou poruchou (MCI) mali o 30 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa im navrátia normálne kognitívne schopnosti, ak boli optimistickí v porovnaní s tými, ktorí boli zo starnutia skleslí.

Pozitívny prístup k starobe navyše umožnil účastníkom obnoviť svoje kognitívne schopnosti až o dva roky skôr ako ostatným.

Štúdia z dielne Yale School of Public Health je prvou štúdiou, ktorá spája emocionálny prístup ku starnutiu s uzdravením po kognitívnej poruche. Výskum bol založený na údajoch o 1716 účastníkoch starších ako 65 rokov.

U tých, ktorí boli v štúdii zaradení do skupiny s kognitívnymi schopnosťami na normálnej úrovni a pozitívnym prístupom k starnutiu, bola pravdepodobnosť vzniku MCI počas nasledujúcich 12 rokov nižšia ako u tých, ktorí patrili do skupiny s negatívnym myslením, a to bez ohľadu na fyzické zdravie alebo vek, v ktorom sa do výskumu zapojili.

Profesorka Becca Levyová, hlavná výskumníčka, uviedla, že mnoho ľudí predpokladá, že z MCI sa nedá vyliečiť, ale v skutočnosti sa polovica ľudí, ktorí ju majú, vylieči.

„O tom, prečo sa z nej niektorí vyliečia, zatiaľ čo iní nie, sa vie len málo. Preto sme sa zamerali na pozitívny prístup k veku, aby sme zistili, či nám pomôže nájsť odpoveď,“ uviedla Levyová.

„Náš predchádzajúci výskum ukázal, že prístup k veku sa dá zlepšiť, a preto by intervencie v oblasti presvedčení o starobe na individuálnej a spoločenskej úrovni mohli zvýšiť počet ľudí, u ktorých dôjde k obnoveniu kognitívnych funkcií,“ uviedla vo vyhlásení.

Jej výskum, ktorý bol tento týždeň zverejnený v časopise JAMA Network Open, bol podnietený jej predchádzajúcim zistením, že u starších ľudí, ktorí sa cítili dobre vo vzťahu k svojmu veku, sa zlepšila kognitívna výkonnosť.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články