Za týždeň okolo sveta s Petrom Švecom (28.10.-2.11.2024)

Predvolebný míting v USA. (SITA/AP/Jacquelyn Martin)
Portál nm.sk prináša novinku - prehľad diania v zahraničí za celý týždeň. Nemusíte čítať všetky noviny a sledovať zahraničnopolitické relácie - za 5 minút si urobíte obraz o všetkom dôležitom.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

  • Voľby v USA – schyľuje sa k volebnej dráme

Finále volieb prezidenta USA bude už o tri dni – 5. novembra. V celonárodných prieskumoch sa náskok demokratky Kamaly Harris oproti republikánovi Donaldovi Trumpovi stále znižuje. Kým na začiatku septembra viedla o 3,1 percentuálneho bodu, 1. októbra to bolo o 2,6 bodu. K 1.novembru sa jej náskok podľa prieskumu fivethirtyeight.com znížil už len na 1,2 boda – 48% pre Harrisovú a 46,8 % pre Trumpa.

Pravidlá zložitého volebného systému USA však sústreďujú pozornosť na sedem nerozhodných štátov: Swing states. V Severnej Karolíne, Georgii a Arizone vedie Trump s náskokom 1-2 bodov. S menej ako jedno-bodovým náskokom vedie aj v Nevade. No s miernym náskokom už vyše týždňa pripisujú agentúry vedenie Trumpovi aj v Pensylvánii, najväčšom z nerozhodných štátov.

Viceprezidentka Harrisová, ktorá do volebného súboja nastúpila len v lete po odstúpení terajšieho prezidenta Joe Bidena vedie len v dvoch zo sedem nerozhodných štátoch – Michigan a Wisconsin. Aj to len s náskokom menej ako jeden percentuálny bod. Bývalá generálna prokurátorka dlhodobo bojuje za menšiny a v posledných rokoch aj za práva na interrupciu. Na svoju kampaň vyzbierala rekordné sumy peňazí.

Okrem prezidenta budú Američania budúci týždeň voliť aj poslancov oboch komôr Kongresu USA. Rozhodnú o novom zložení Snemovne reprezentantov a o tretine Senátu. Pre nového prezidenta je dôležité, či bude mať zákonodarcov na svojej strane. Voľby sa budú týkať aj guvernérov niektorých štátov, niekoľkých starostov, či zákonodarných zborov väčšiny štátov a sudcov.

Prečítajte si aj:

  • Ukrajinu bude spolu s Rusmi okupovať aj Severná Kórea

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina nebude robiť územné ústupky Rusku bez ohľadu na výsledky volieb v USA alebo úroveň pokračujúcej americkej podpory. Povedal to v rozhovore pre juhokórejskú verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť KBS. Informoval o tom web Ukrajinská pravda.

V ruskej Kurskej oblasti pri ukrajinských hraniciach je podľa americkej vlády teraz už približne osem tisíc severokórejských vojakov a pripravujú sa pomôcť Kremľu v boji proti ukrajinským jednotkám. Povedal to vo štvrtok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN zástupca veľvyslanca USA pri OSN Robert Wood.

Len v stredu prišlo na Ukrajine v dôsledku útokov Ruska o život päť civilistov v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy oblasti Vadym Filaškin, informuje spravodajský web Ukrajinská pravda. Ďalšiu civilnú obeť si vyžiadal ruský útok, ktorý vo štvrtok ráno zasiahol ukrajinské mesto Charkov.

Verejnosť vo svete, ale aj na Slovensku je stále menej citlivá na dianie na Ukrajine. Ale útok Ruska na Ukrajinu pokračuje a počas zimy môže zosilnieť. Z pomoci 60 mld. USD, ktorú Ukrajine schválil Kongres USA v apríli, Kyjev doteraz dostal len necelých 10 %. Prípadná výhra Trumpa, ktorý sa netají priateľstvom s Putinom, môže znamenať tlak na Ukrajinu k ústupkom voči Moskve.

  • Gruzínsko na križovatke

Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Tbilisi a zablahoželal k volebnému víťazstvu proruskej strane Gruzínsky sen. Desaťtisíce Gruzíncov práve stáli v uliciach a požadovali anulovanie volieb. Tie označila opozícia a prezidentka Salome Zurabišviliová za zmanipulované s pomocou Ruska. Gruzínsky sen podľa tamojšej volebnej komisie získal až 54,8 % hlasov.

  • Povodne v Španielsku zabili už 158 ľudí

Už niekoľko dní médiá prinášajú desivé zábery z povodňami sužovaného Pyrenejského polostrova. Počet obetí ničivých povodní, ktoré zasiahli južné a východné Španielsko, stúpol na 158. Počty nezvestných nie sú známe. Ide o najhoršiu živelnú pohromu, ktorá postihla krajinu v tomto storočí. Živel najviac zasiahol 25-tisícovú obec Paiporta neďaleko Valencie, kde zomrelo najmenej 62 ľudí.

  • Nemecko zavrelo iránske konzuláty

Berlín prikázal zatvoriť všetky tri iránske konzuláty v krajine. Reagoval tak na rozhodnutie Teheránu popraviť novinára a softvérového inžiniera Džamšída Šarmahda, ktorý mal iránske aj nemecké občianstvo. Obvinený bol “z terorizmu”. Šarmahda, ktorý žil v USA, uniesli v roku 2020 iránske bezpečnostné služby z Dubaja.

  • Tuberkulóza – najnebezpečnejšia infekčná choroba na svete?

Tuberkulózu vlani vo svete diagnostikovali viac ako ôsmim miliónom ľudí najmä v juhovýchodnej Ázii, Afrike a Západnom Tichomorí. O život pripravila v roku 2023 približne 1,25 mil. ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o najvyšší ročný počet za obdobie záznamov WHO a je tak pravdepodobne najväčším zabijakom v rámci infekčných ochorení.

  • Inflácia v eurozóne sa mierne zrýchlila

Tempo medziročnej inflácie v eurozóne sa v októbri zrýchlilo na 2 % zo septembrových 1,7 %. Na Slovensku tiež stúpla, a to na 3,5 % z úrovne 2,9 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu Eurostat-u. Slovenská októbrová inflácia je tak v rámci eurozóny tretia najvyššia spolu s Chorvátskom (3,5 %). Najvyššia je v Belgicku (4,7 %). Na druhom najmenej priaznivom mieste je Estónsko (4,5 %).

  • Zisk Volkswagenu prudko padá

Zisk nemeckého gigantu sa v treťom štvrťroku prepadol o 64%. Za júl až september vykázal čistý zisk 1,58 mld. eur. Tržby automobilky sa v treťom kvartáli znížili len o miernych 0,5 % na 78,49 mld. eur. Výsledky za tretí štvrťrok Volkswagen zverejnil dva dni po tom, ako manažment firmy informoval zástupcov zamestnancov o pláne na zatvorenie najmenej troch závodov v Nemecku.

  • EÚ zaviedla clá na dovoz elektromobilov z Číny

Únia od štvrtka zaviedla clá na dovoz elektrických vozidiel z Číny. Rokovania medzi Bruselom a Pekingom nepriniesli totiž riešenie. V pozadí sporu sú čínske vládne dotácie do zelených technológií, ktoré zvýhodňujú výrobcov z Číny. Podľa Európskej komisie predaj elektrických áut v EÚ vyrobených v Číne vyskočil z 3,9 % trhu s EV v roku 2020 na 25 % v septembri 2023.

  • Česi a Briti budú budovať malé modulárne jadrové reaktory

Česká energetická spoločnosť ČEZ v utorok podpísala dohodu s britskou firmou Rolls-Royce SMR o vytvorení strategického partnerstva na vývoj a budovanie malých modulárnych jadrových reaktorov. ČEZ podľa dohody získa 20 % podiel v Rolls-Royce SMR. ČEZ plánuje postaviť prvý malý modulárny reaktor v existujúcej jadrovej elektrárni Temelín v prvej polovici 30. rokov.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články