Zvýšiť dôveryhodnosť zbierok. Veriaci sa nechcú nechať vyrušovať, hovorí Eliašová

Konferencia Global Trust Partners. zdroj: Zuzana Eliašová
Pripoja sa kresťanské združenia v Európe vrátane Slovenska a Česka ku svetovej iniciatíve dôveryhodných charít?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Na konferencii Global Trust Partners v Mikulove o tom diskutovali predstavitelia cirkví, zástupcovia spoločenstiev a donori, sponzori či darcovia. Zamerali sa nielen na otázky, aké podmienky splniť, ale aj čo spraviť pre zvýšenie vlastnej dôveryhodnosti.

„Najväčšie zistenie? Vystihol to jeden z účastníkov, keď povedal: veriaci nevedia, čo nevedia. Veci robíme najlepšie, ako vieme. Ale zistili sme, čo nevieme,“ povedala Zuzana Eliašová, koordinátorka slovenského strediska Františkovej ekonomiky, ktoré pôsobí pod názvom EOF HUB Slovensko. Podobne ako aj iné organizácie dostala na Morave návod, ako sa stať stabilným a dôveryhodným partnerom pre donorov. „Akoby ľudia nevedeli, že existuje marketing, že farnosť má robiť nejaké kroky, ktoré nerobí… Veriaci sú v nejakom móde a nechcú sa nechať vyrušovať.“

Účastníci nemajú preberať štandardy z USA alebo z Jeruzalema, dostali návod, ako si vytvoriť vlastné dôveryhodné štandardy, ktoré sú použiteľné na české a slovenské pomery, zákony a predpisy.

Princípy, o ktorých na stretnutí hovorili, vychádzajú z Biblie – aj Nehemiáš radil Židom, ako sa majú správať, a ako majú urobiť zbierku na obnovu chrámu.

V Novom zákone Listoch Korinťanom a Rimanom sa spomína, ako robiť zbierky tak, aby boli úspešné. „Nehemiáš, aj Pavol udávajú určité štandardy, ktorých sa treba držať, aby sa získalo dostatok prostriedkov na daný účel. Pavol potom posiela Títa po peniaze s dvoma pomocníkmi, ktorí majú na Títa dávať pozor,“ priblížila Zuzana Eliašová.

„Je to niečo ako Fair Trade, značka, ktorá hovorí všetkým okolo, že daná organizácia je čestná, nepodlieha korupcii, nie je egoistická – jednoducho je úplne dôveryhodná, aby ste jej mohli zveriť svoje peniaze, a aj väčšiu sumu. Aktivizuje laikov a vytvára priestor, aby ľudia použili svoje talenty pre Cirkev a pre Božie dielo. Z diskusie vyplynulo, že mnoho laikov by sa radi viac zapojili do života Cirkvi, ale nevedia ako,“ opísala Zuzana Eliašová.

Na konferencii sa zúčastnilo množstvo osobností z cirkevného života, chvály viedol Július Slovák z Godzone.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.