Pokúsim sa opísať fyzické zmeny s osobitnou pozornosťou na prežívanie u dievčat a chlapcov.
Na konci článku uvádzam zopár rád pre rodičov, ako môžu pomôcť svojim deťom získať kontrolu nad telom a mohli sa čo najpokojnejšie vysporiadať s prebiehajúcimi zmenami.
Fyzický – telesný rozmer
Vo veku od 10 do 18 rokov si telo prechádza veľkými zmenami.
Tieto zmeny sú spôsobené produkciou pohlavných a rastových hormónov.
Pri telesných zmenách platia isté pravidlá:
- U dievčat sa zmeny vyskytujú zvyčajne skôr.
- Zmeny nemusia nastať u všetkých v rovnakom čase (niektorí 14-roční chlapci môžu byť ešte malí a útli, iní sú už v tomto veku vysokí a statní).
- Každý tínedžer má svoje vlastné tempo rastu.
Deti často nepoznajú pravidlá vývoja a to v nich často vedie k obavám a neustálemu porovnávaniu sa.
O aké zmeny ide?
• Zmena hmotnosti
Neraz dochádza k telesnej disharmónii a často k chvíľkovej nadváhe. Táto zmena trápi viac dievčatá.
Spomínam si na skúsenosť, keď som bol zástupcom riaditeľa na istej veľkej škole v Miláne.
Jedného dňa mi 15-ročné dievča povedalo: „Veľa ráz robím veci, ktoré nechcem, pretože inak by si ma ostatní nevšímali.“ Snažil som sa pochopiť, aké má problémy, pretože vo svojom správaní nebola úprimná. Bolo to pekné dievča a vôbec nebolo obézne. Po chvíli som pochopil: nebola úprimná vo svojich postojoch, pretože si myslela, že je tučná. Bola presvedčená, že ostatní ju neprijímajú. Na základe tejto skúsenosti možno pochopiť, čo prežíva dospievajúci.
Inteligentných chlapcov a dievčat je veľa, no pretože si vypestujú negatívny „obraz“ o sebe, prestanú si veriť, sú smutní a bez motivácie.
Inteligentných chlapcov a dievčat je veľa, mnohí sú talentovaní, no kvôli tomu, že si vypestujú negatívny „obraz“ o sebe, si prestanú veriť, sú smutní a bez motivácie.
Naopak, tí, čo majú pozitívny obraz o sebe, majú zdravé sebavedomie a sú viac motivovaní. Fyzické a telesné zmeny v tomto veku vplývajú na ich mienku o sebe. Pre každého tínedžera je dôležité, ako vníma sám seba, a nie, kým v skutočnosti je.
• Zmena výšky
Výška trápi najmä pre mužov. Muži a ženy však svoje problémy prežívajú rôznym spôsobom.
Chlapci sa zdajú byť povrchnejší a bezproblémovejší, zatiaľ čo dievčatá sa viac upriamujú na detaily. Ak sa započúvate do dievčenských rozhovorov, všimnete si, ako často sa rozprávajú o svojich starostiach a vnútornom prežívaní. U chlapcov takéto témy nedominujú. Tí radi hovoria o veciach a udalostiach, ktoré sa dejú okolo nich, ako je napríklad šport. To neznamená, že chlapci majú menej problémov, je to len iný spôsob prežívania reality.
• Zmeny v sexuálnej oblasti
U dievčat: prvá menštruácia predstavuje dôležitý vstup do sveta dospelých. Aj keď je to pre niektoré dievčatá nepríjemný zážitok, v skutočnosti je to pozitívna skúsenosť – telo si vďaka cyklickosti menštruácie tento prechod z detstva do dospelosti neustále pripomína.
Ďalšie typické zmeny sú: zaoblenie tváre, rast ochlpenia v podpazuší a v oblasti pohlavných orgánov, rast prsníkov.
U chlapcov: prvá ejakulácia sa často vyskytuje okolo 13. – 14 roku a často nastane v noci. Táto skúsenosť nemá taký psychologický význam ako menštruácia, pretože nie je cyklická a nie je spontánna.
Ďalšie typické zmeny sú: rast fúzov, vývoj hrudníka a svalov, zmena tónu hlasu, rast ochlpenia v podpazuší a v oblasti pohlavných orgánov.
Pre každého tínedžera je dôležité, ako vníma sám seba, a nie, kým v skutočnosti je.
Chlapcom a dievčatám veľmi záleží na úsudku iných. Práve preto, že ešte nie sú pánmi svojho tela, veľmi intenzívne prežívajú obavy z meniaceho sa tela. Často sa stáva, že dievča, ktoré sa pozerá do zrkadla, si povie: „Dnes som naozaj krásna.“ Na druhý deň to isté dievča povie: „Dnes vyzerám hrozne, je mi zo seba nanič.“ S telesným vývojom sa u chlapcov a dievčat spájajú aj nebezpečenstvá, ako je anorexia a iné poruchy príjmu potravy.
Na záver treba len dodať, že toto krátke zamyslenie nad telom dospievajúcich chlapcov a dievčat má len jeden cieľ: pomôcť im, aby sa naučili ovládať vlastné telo. Dá sa to, ak budú svoje telo lepšie poznať, ak im pomôžeme rešpektovať tempo a rytmus vývoja a rastu a zvládať nevyhnutné obavy z týchto náhlych zmien.
Telo predstavuje fyzickú identitu človeka a je mimoriadne dôležité, aby sme si udržiavali pozitívny obraz o sebe. Neexistuje dokonalé telo a každé telo sa mení. Rodičia by mali byť prví, ktorí budú podporovať svoje deti na ich ceste rozvoja.
Výchovné postoje rodičov
Pri náhlych telesných zmenách pociťuje dospievajúci v sebe napätie, ktoré sa prejavuje rôznymi zmenami nálad a prehnanými emóciami.
Rodič môže svojmu dospievajúcemu dieťaťu pomôcť, aby si vytvorilo pozitívny vzťah k svojmu meniacemu sa telu, ak:
• nebude dramatizovať úsudky, ktoré dieťa vysloví o svojom tele a tele iných;
• sa vyhne zľahčovaniu nedokonalostí a kritiky, s ktorými dieťa prichádza;
• bude komunikovať so svojím synom či dcérou jednoduchým a pokojným jazykom o telesných zmenách, ktoré prebiehajú na jeho tele; pokiaľ je to možné, mal by tak urobiť rodič rovnakého pohlavia (otec so synom by sa mal porozprávať o ejakulácii a fyzickom vývoji muža; matka s dcérou o menštruácii a fyzickom vývoji ženy);
• povie svojmu dieťaťu o tom, aké je telo vzácne, a naučí ho, že si ho treba vážiť, starať sa oň a skrášľovať ho.