Slovník identity: Odkiaľ pochádzajú slová dieťa, žena, muž a čo pôvodne znamenali?

Jazyk je okno do spoločnosti. Foto: Unsplash
Jazyk je okno do spoločnosti. Foto: Unsplash
Nie je tajomstvom, že slová sa vyvíjajú v čase. Ale čo stojí za ich zrodom, často prekvapí aj vzdelaných ľudí. Aktuálne sa pozrieme bližšie na pôvod výrazov previazaných s identitou pohlaví, ktorý miestami vyvolá úsmev na tvári, ale čitateľkám a čitateľom prinesie širší obraz o prerode našej spoločnosti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Dieťa

Dieťa bez diakritiky sa dá pomýliť so slovom diéta. Čo sa však pôvodu slova týka, nie sme tak ďaleko od pravdy. Pojem dieťa je známy od 15. storočia a je odvodený od indoeurópskeho dhē, ktoré znamená dojčiť. Zdrobnenina decko zas vychádza z pojmu detstvo. Dáva to zmysel, čo poviete? Pokiaľ niekto častuje staršie deti ako detváky, mal by vedieť, že tento výraz má pôvod v slove detva, čo je označenie pre viac detí.

Žena

Krátky slovník slovenského jazyka charakterizuje ženu ako dospelú osobu ženského pohlavia. Žena je však oveľa viac, a to potvrdzuje aj história samotného výrazu. Svoj lingvistický tvar nadobudol už v 15. storočí, pričom hrdo odkazoval na staroindické gnǡ, ekvivalent pre bohyňu. V indoeurópskych jazykoch vychádzalo z pojmu gǔênā.  Z rovnakého základu vzniklo napríklad aj anglické slovo pre kráľovnú, teda queen.

Chlapec či chlap? Pôvod slova jednoznačne prekvapí. Foto: Unsplash
Muž

Zdá sa, že písomné zmienky z 15. storočia vydali aj dôkaz o slove muž. Praslovanské ekvivalenty manu, monu znamenajú muž, človek. Staroindický výraz mánuh sa prekladá ako muž, ľudstvo, človek. Podľa jazykovedcov mohol byť od tohto pojmu odvodený aj nemecký výraz Mensch a anglický man. Alebo sa viazali skôr na indoeurópske slovo men, teda myslieť.  

Dievča

Kým dievčaťom sa dnes pomenúva nedospelá alebo dospievajúca žena, v minulosti to tak nebolo. Tento výraz je odvodený od slova deva, ktoré vychádza z rovnakého indoeurópskeho dhē ako dieťa. Ako už vieme, znamená to dojčiť. Ibaže v tomto prípade sa významový vývin slova rekonštruuje ako „pridájajúca žena“ či „žena v plodnom veku“. 

Dnešné ponímanie slova dievča je celkom iné. Foto: Unsplash
Chlapec

Chlapec je zdrobnenina od slova chlap. A ten dnes zosobňuje dospelého a silného muža. V 16. storočí sa však tento pojem vysvetľoval ako poddaný či sedliak. Pôvodný praslovanský termín cholpƄ je odvodený od výrazu, ktorý znamená „byť dlžný“, „mať povinnosť“. Preto sa predpokladá, že ide o človeka, ktorý pre dlžoby upadol do nevoľníctva či otroctva. Tvrdeniu nahráva aj ruské slovo cholópstvo, teda nevoľníctvo. Odtiaľ je už len krôčik k poddanému.

Zdroje: Stručný etymologický slovník slovenčiny, Krátky slovník slovenského jazyka

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články