Zatiaľ čo jedna strana hovorí o promafiánskom balíčku či plošnej amnestii, vláda oponuje, že ide o humanizáciu trestania. Čo si myslíte vy? Je podľa vás spravodlivé, ak napríklad za podvod do 350-tisíc eur „hrozí“ podmienka? Či ak sa „posunutie“ škatule od šampanského bude posudzovať obdobne ako státisícový úplatok? A vôbec, aký trest za korupciu je spravodlivý?
Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie a nájdime spoločné riešenia!
Hlasujte aspoň za sedem komentárov, aby boli vaše názory zohľadnené.
Prečo sa pýtame?
Vládna novela trestných kódexov je predmetom rozpráv v parlamente. Tie však miesto diskusie pripomínajú obojstranný monológ. Politické elity nenachádzajú základnú zhodu ani len v tom, či bola diskusia k zmenám dostatočná. Pozrime sa preto spoločne na jednotlivé argumenty a nájdime názorové prieniky pri nastavovaní základných princípov trestania a trestnej politiky.
Čo sa navrhuje?
Kontroverzný návrh novely Trestného zákona sa najviac zameriava na znižovanie trestných sadzieb za majetkové trestné činy, znižuje premlčacie doby či zásadne rozširuje rozsah škody. Podľa exministra Viliama Karasa, ktorý sa takisto usiloval o humanizáciu trestného práva, „novela navodzuje ‚mafia friendly‘ prostredie, ktoré bude prívetivé pre páchanie aj tej najzávažnejšej ekonomickej kriminality, čo ide aj proti záujmom podnikateľov a bežných občanov“.
Minister spravodlivosti Boris Susko na druhej strane hovorí o humanizácii trestného práva a zavádzaní základného princípu, že v prvom rade by sme mali sledovať náhradu škody páchateľom. Návrh však kritizuje aj Európska prokuratúra či Rada prokurátorov. Zavedením zmien sa podľa nich sťaží stíhanie korupcie, ako aj odstráni odstrašujúci efekt.
Sú podľa vás navrhované zmeny prijateľné a prispejú k ľudskejšiemu výkonu spravodlivosti? Alebo len sťažia boj proti korupcii, na ktorom nám zhodne záleží? A viedla doterajšia verejná diskusia k dostatočnému pochopeniu dôsledkov navrhovanej novely?
Zapojte sa do diskusie a nájdime zhody pri téme, ktorá hýbe spoločnosťou.
O projekte
DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.
Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.