Vo videu bez kolárika, ale s obrazom Matky Božej za sebou, promoval kandidátov do sobotných eurovolieb. Hoci úvod by mohol byť paušálne použiteľný v odporúčaní voliť ľudí, ktorí sú zárukou kresťanských hodnôt, ďalšie vety presvedčia, že sa v osobe vdp. Kuffu nič nezmenilo. Žakovský kňaz bude voliť svoju rodinu, z jeho pohľadu jediných a najlepších protagonistov kresťanstva na Slovensku: „Bili sa a stále sa bijú za kresťanské hodnoty.“ (Že sa nekresťansky „bijú“ slovami a rukami, akosi spomenuté nebolo.) Iní kresťanskí politici sú podľa neho len vlci v ovčom rúchu, veriť sa im nedá. Liberálov ako zvyčajne skritizoval, no vraj ich má radšej ako oni seba samých.
Odhliadnuc od jasných kritérií, ktoré vydalo Dikastérium pre laikov k osobám kresťanských politikov a ich voľbe a ktorými by ani jeden z favoritov vdp. Kuffu neprešiel, je tu ešte iný problém. Ak farár Kuffa zas rozpráva do politiky s konkrétnymi menami, bez pravdivého rozlíšenia, značne neobjektívne zaťažený na „svojich“, nerešpektuje viacero vyjadrení svojich nadriadených, ba ani Kódex kanonického práva, ktorým ja stále viazaný.
Iba pomoc nerozhodným?
Hoci to mala byť pomoc pre tých, ktorí nevedia, koho voliť, konkrétne menovanie „vhodnej“ politickej strany a osôb nie je v poriadku. Cirkev nemá právo vstupovať takýmto spôsobom do predvolebného boja – podľa slov Mons. Thomasa Jamesa Olmsteda, emeritného biskupa Arizony, Cirkev nikdy nikomu nenadŕža a nepodporuje politických kandidátov. Jej úlohou je maximálne povzbudiť ľudí k dobrému rozlišovaniu kandidátov, jedným z kritérií je osobnosť politika ako zrelého kresťana.
Cirkev nikdy nikomu nenadŕža a nepodporuje politických kandidátov. Jej úlohou je maximálne povzbudiť ľudí k dobrému rozlišovaniu kandidátov, jedným z kritérií je osobnosť politika ako zrelého kresťana.
Formácia kňazov v seminári aj po vysviacke zahŕňa dostatočné množstvo podkladov k dobre žitému kňazstvu aj smerom k pokúšaniu politikou. Napríklad slová Leva XIII. : „Kňazi by si mali dávať pozor, aby sa príliš nezapájali do civilných alebo politických záležitostí.“ Ak mu tento pápež nesedí, hádam nebude mať výhrady voči postoju Jána Pavla II. – ten odporúča kňazom vyhnúť sa politickým prejavom s vymenovávaním vhodných a nevhodných osôb. A to práve preto, lebo podľa poľského pápeža má byť kňaz otcom všetkých – no takéto vyjadrenia prinášajú len rozdelenie.
Neposlušnosť na pokračovanie
Vdp. Kuffa vie, koľkokrát už dostal stopku kvôli politikárčeniu. Už v roku 2019 ho verejne napomenuli Mons. Zvolenský a jeho vtedajší biskup, Mons. Štefan Sečka: „Ak v spoločnosti vznikne presvedčenie, že niektorý z kňazov, aj keď z úzadia, ovláda politickú stranu, je nevyhnutné, aby všetky svoje aktivity v tomto smere bezodkladne ukončil.“ Jeho nadriadeným je rovnako aj predseda KBS Mons. Bernard Bober. Ten sa jasne vyjadril, že kňazi majú ohlasovať evanjelium a nie sa zapájať do politických kampaní.
Prednedávnom ho navštívil priamo v Žakovciach čerstvý biskup spišskej diecézy Mons. František Trstenský s tým, že ho chce sprevádzať a nie trestať, hoci sa pár dní pred tým kriticky vyjadril k nevyžiadanej politickej agende Mariána Kuffu. Lenže ten si zrejme neuvedomuje, že svojou tvrdohlavosťou a neposlušnosťou k zákazu, ak nie k trestu, smeruje.
Kódex kanonického práva totiž nepustí ani jeho: kánon 285 3§ klerikom zakazuje prevziať verejné úrady, s ktorými je spojená účasť na vykonávaní občianskej moci. Neexistuje na to žiadna výnimka, ani podmienka, nie je možné na to dať nejaké povolenie.
Ešte viac však kňaz zo Žakoviec prekračuje politickou agendou kánon 287 §2, ktorý zakazuje klerikom mať aktívnu účasť na práci v politických stranách. Výnimkou je povolenie nadriadeného v situácii, kedy si to vyžaduje obrana práv Cirkvi a napomáhanie spoločného dobra, také povolenie však vdp. Kuffa nikdy nedostal.
Ak chce byť teda vdp. Kuffa skutočne kňazom pre všetkých ľudí, ako to verejne vyhlásil, v tom prípade musí dať od politiky ruky preč. Minimálne kvôli poslušnosti voči Cirkvi a jeho nadriadeným.