Izrael je časťou euroatlantickej civilizácie na Blízkom východe. Aby mohol prežiť, musel sa rýchlo naučiť aplikovať takú formu a intenzitu obrany, ktorá je zrozumiteľná a pôsobí dostatočne odstrašujúco voči jeho nepriateľom v regióne.
Vzdušný nálet Izraelských obranných síl (IDF) na prístav Hodeidah v západnom Jemene, ktorý sa komplexne dotkol vojenských cieľov Húsíov, zásobovacích trás zbraní z Iránu a energetickej infraštruktúry, bol prvým zásahom židovského štátu na územie Jemenu v reakcii na stovky útokov Húsíov na Izrael, či na lode v Červenom mori. Poslednou kvapkou bol útok dronom v piatok 19. júla na samotné centrum Tel Avivu, pri ktorom jeden človek zahynul a desať bolo zranených. Podstatné je dodať, že cieľom dronového útoku bol Konzulát USA, pričom útočnici minuli svoj cieľ len o zhruba 100 metrov.
Premiér Benjamín Netanjahu sobotný zásah v Jemene komantoval slovami: „Od začiatku vojny jasne hovorím, že Izrael zaútočí na každého, kto ohrozí jeho bezpečnosť.“ Húsíovia na Izrael vypáli od 7. októbra už viac ako 220 rôzličných typov projektilov a od novembra pravidelne ohrozujú a prakticky predražujú globálnu tovarovú plavbu cez Červené more smerom na Suez. Netanjahu spresnil, že prístav Hodeidah slúžil ako vstupný bod pre zbrane dodávané Iránom.
Masívny vzdušný úder, pozostávajúci z desiatich náletov, realizoval Izrael s letkou pozostávajúcou pravdepodobne z dvoch desiatok (Izrael nezverejnil ich presný počet) strojov pozostávajúcich najmä z najmodernejších stíhačiek F-35 stealth (tzv. neviditeľných), starších F-15, prieskumných lietadiel a tankovacích lietadiel, keďže cieľ sa nachádzal 1 800 km od Izraela. Od štartu zo základní v Izraeli po dosiahnutie cieľov potrebovali 2 hodiny a 50 minút.
Izraelci nezabudli zdôrazniť, že akciu podnikli bez priamej podpory USA, hoci Washington bol vopred informovaný. Podľa agentúry Reuters útok vopred oznámil aj svojím ďalším spojencom. Vzdušnú operáciu pravdepodobne podporila Saudská Arábia. Otvorila vzdušný priestor a podľa všetkého pomáhala aj pri tankovaní strojov.
Najsilnejší odkaz útoku Izraela na Jemen zhrnul v jednej vete svojej analýzy pre The Jerusalem Post Amir Bohbot: “Ak letectvo zaútočí na prístav Hodeidah v Jemene na vzdialenosť 1 700 km, určite môže zaútočiť na ciele v Teheráne na vzdialenosť 1 500 km”. Práve Irán ideologicky, ale aj vojensky dlhodobo zásobuje tak Húsíov, ako aj Hamas v Gaze, či Hizballáh, ktorý od 7. októbra útočí na Izraela z juhu Libanona. Irán je primárnym zdrojom najnovšej fázy konfliktu na Blízkom východe. Viacerí pozorovatelia poznamenávajú, že Izrael sa v sobotu odvážil zničiť aj tie časti infraštruktúry Jemenu, na ktoré mal doteraz od Američanov nepísanú imunitu.
USA sa pritom v polovici júna verejne posťažovali, že ich vojenská kampaň proti Iránom podporovaným húsíjským teroristom v Jemene pri ochrane medzinárodnej lodnej dopravy sa zmenila na najintenzívnejšiu námornú bitku od druhej svetovej vojny. https://lnk.sk/fau3 Preložené do normálneho slovníka to znamená, že americká misia eliminovať Húsíov pri ochrane Červeného mora nie je veľmi úspešná a dôvodom môže byť neprimeraná opatrnosť Bieleho domu.
V tajnom liste, ktorý cituje The Wall Street Journal, šéf amerického Centrálneho velenia (Centcom) generál Michael Erik Kurilla požaduje, aby USA zaujali voči Húsíom ráznejší prístup. Najvyšší americký veliteľ v regióne varoval amerického ministra obrany Lloyda Austina, že operácie USA proti Húsíom v Jemene „zlyhávajú“ pri obrane medzinárodnej lodnej dopravy. Správa zároveň varuje pred možnosťou, že Húsíov začne vyzbrojovať riadenými strelami Putinová Moskva.
Späť k Izraelu. Dvaja členovia bezpečnostného kabinetu minister financií Bezalel Smotrich a minister spravodlivosti Jariv Levin v sobotu bojkotovali hlasovanie svojej vlády, čím podľa hebrejskojazyčných médií protestovali proti jeho príliš urýchlenej realizácii. Predseda strany Národná jednota Benny Gantz a opozičný líder a predseda strany Ješ Atid Jair Lapid naopak gratulovali armáde k “perfektnému výkonu. Útok na Jemen je oprávnený a presný.“ Armáda spresnila, že v rámci komplexného útoku zaútočila na zásobovaciu trasu pre iránske zbrane a na energetickú infraštruktúru.
Člen politickej kancelárie Húsíov Mohammed Al-Bukhaiti vyhlásil, že „sionistická entita zaplatí za útok na civilné zariadenie a my budeme odpovedať na eskaláciu eskaláciou.“ Podľa nedeľnej správy agentúry Reuters, ktorá cituje nešpecifikované zdravotnícke zdroje v Jemene, pri sobotňajších útokoch na Hodeidah zahynulo šesť ľudí. Ešte v sobotu večer hlásila televízia Al-Masirah, spravodajský kanál pod kontrolou Húsíov, že zranených bolo najmenej 80 ľudí.
To, čo sa ťažko chápe nám v Európe, vysvetlil v pár vetách nemenovaný bezpečnostný predstaviteľ Izraela na Jewish Breaking News: „Po útoku dronom na Tel Aviv sme pochopili, že nás sleduje celý región – Nasralláh v Bejrúte a Chameneí v Teheráne. Museli sme demonštrovať náležitú silu a vyslať tým jasný signál do celého regiónu, a to aj s rizikom ďalšej eskalácie. Ak by sme to neurobili, zaplatili by sme za to vysokú cenu. Je veľmi pravdepodobné, že v Jemene budeme musieť čoskoro zasiahnuť opäť.“
Pred takmer 30 rokmi uskutočnilo izraelské letectvo operáciu pod názvom „Drevená noha“ na ciele Arafatových teroristov Organizácie pre oslobodenie Palestíny v Tunise, vzdialenom 2 200 kilometrov od Izraela. Bol to dovtedy útok na najvzidialenejší bod, aký letectvo židovského štátu kedy uskutočnilo. Skupine ôsmich lietadiel F-15 vtedy asistovali dve tankovacie lietadlá. Odborníci boli ohromení schopnosťou Izraela zasiahnúť stíhačkami na vzdialenosti, pre ktoré sú nevyhnutné bombardéri – ktoré Izrael nemá.
Sobotný útok na húsíjské ciele v Jemene veľmi pripomína operáciu z 1. októbra 1985 v Tunisku, s takmer identickým doletom, ale s inými lietadlami. Aj teraz, v roku 2024, letectvo prevádzkuje letku lietadiel F-15I Ra’am, ktoré sú ale modernejšie a vhodnejšie na útočné misie na veľké vzdialenosti ako lietadlá F-15 použité pri útoku v Tunise.