V druhom štvrťroku sa na Slovensko po dlhšom čase vrátil rast cien nehnuteľností. Ponukové ceny bývania boli medzi aprílom a júnom 2024 o 1,6 % vyššie ako v prvom štvrťroku. Obytné nehnuteľnosti predtým klesali na cene šesť štvrťrokov po sebe. Informovala o tom Národná banka Slovenska.
Medzi rastom cien bytov a rodinných domov je len nepatrný rozdiel. Nehnuteľnosti zdraželi najviac v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji, ale aj v bratislavskom a trnavskom regióne.
V strede Slovenska pritom najviac zdraželi byty v krajskom meste Banskej Bystrici a domy vo Zvolene. Pokles naopak stále registrujú v regiónoch Nitra a Žilina. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Nové Zámky a Topoľčany.
Bratislavský kraj sa dostal na hodnotu 3127 €/m2, v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji sú ceny zhruba polovičné. Najnižšie sú stále v Nitrianskom kraji, kde je priemerná cena nehnuteľností na bývanie 1393 €/m2. Kým 2-izbový byt s rozlohou 50 m2 stojí v Bratislavskom kraji priemerne 156 350 eur, v Nitrianskom kraji sa dá kúpiť za necelých 70-tisíc eur.
Ceny však v medziročnom porovnávaní naďalej zaostávajú za druhým štvrťrokom 2023, oproti vlaňajšku zlacneli o 1,3%. V ďalších štvrťrokoch sa očakáva postupný rast vďaka vyšším platom aj klesajúcim úrokom na nových hypotékach.
Priemerná cena bývania dosiahla na Slovensku v 2. štvrťroku úroveň 2461 EUR/m2, o 39 EUR/m2 viac ako minulý štvrťrok. Rýchlejšie zdražovali byty, ich cena vzrástla o 60 EUR/m2 na 2749 EUR/m2, (+ 2,2%). Najviac si polepšili ceny 4-izbových (až o 5,2%) a 2-izbových bytov (+3,3%). Priemerná cena domov sa zvýšila na úroveň 1931 EUR/m2.
Celkový objem ponuky je podľa NBS o 5 % vyšší ako v prvom štvrťroku 2024 . Počet inzerátov rastie už druhý štvrťrok po sebe, čo môže naznačovať návrat predávajúcich na trh. Stále však nedosahuje úrovne zo začiatku roka 2023.
Platí, že v krajoch, kde v minulom štvrťroku ceny klesali, v tomto štvrťroku rastú a naopak, ide teda skôr o štatistické odchýlky. Výnimkami sú Bratislavský kraj, ktorý pokračuje v miernom raste (+1,3%) a Žilinský, v ktorom ceny ďalej klesajú (-0,4%). Medziročne sa v Trenčianskom kraji ceny držali zhruba na nule, tesne pod ňou sú Košický, Bratislavský a Trnavský kraj.
Z mesačných dát vyplýva, že k rastu cien počas druhého štvrťroka dochádzalo predovšetkým počas apríla. Ceny bytov sa dvihli ešte aj v máji, v júni však už stagnovali. Vývoj cien domov zostáva premenlivý.
V druhom štvrťroku môžeme pozorovať prvé mierne zrýchlenie čerpania úverov na nehnuteľnosti. Prišlo k nemu už v priebehu apríla a mája, teda ešte pred júnovým zvoľnením menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky. Znamená to, že banky začali dávať svojim klientom väčšie zľavy v nádeji na skoré znižovanie úrokov na trhu.
Grafy – NBS, ilustračné foto – Peter Kremský