Aplikácia, ktorá digitalizuje stádo. Študentka so svojím startupom rozbieha biznis

Rozprávali sme sa s Dominikou Sokolovou z Brna, ktorá by chcela mať vlastnú ovčiu farmu alebo pokračovať v chove po vzore jej starých rodičov. 
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Už odmalička mala blízko k zvieratám. Fascinovali ju najmä ovce a kozy. Vyrastala v prostredí, kde sa chovali tieto zvieratá. Jej starí rodičia vlastnia farmu v Liberci a ich zvieratá sa radia medzi českú plemennú špičku. Pri výbere strednej a vysokej školy automaticky padla voľba na poľnohospodárstvo. V podnikaní je nováčik. Minulý rok vyhrala dve startupové súťaže – O nejlepší podnikatelský nápad MENDELU” a Podnikavou hlavu”, kde zároveň získala ocenenie Nejinovativnější nápad Olomouckého kraje”.

„Počítanie ovečiek vraj pomáha so zaspávaním. Keď však máte skutočné stádo, v ktorom sa stále niečo deje, môže sa evidencia stáda zmeniť na zlý sen,“ opisuje svoj projekt Dominika. Nápad zdigitalizovať si svoje stádo vznikol v roku 2018 pri písaní bakalárskej práce. V lete 2020 už mal projekt prvého platiaceho klienta a v roku 2022 pozná ďalšie plány do budúcna.

Dominika mala k zvieratám odmalička veľmi blízko.

Máte len 24 rokov, študujete zootechniku na Mendelovej univerzite v Brne a už ste stihli spustiť zaujímavý a zároveň veľmi netradičný projekt. Môžete nám prezradiť viac o ceste k tejto myšlienke?

Začnem najskôr veľmi konkrétne. Chovateľ dnes vedie o každom zvierati mnoho rôznych záznamov, ako sú napríklad veterinárne záznamy, rodokmene a línie zvierat, dátumy narodenia, úžitkovosť a ďalšie. Vedenie niektorých týchto záznamov je povinné, iné chovateľovi umožňujú hospodársky posun chovu a ekonomické plánovanie.

Hoci ide o pomerne zložitú administratívnu činnosť, chovatelia väčšinou používajú papierové záznamy alebo veľké množstvo komplikovaných excelových súborov. Pokiaľ má napríklad pripraviť pripúšťací plán pre 300 zvierat a zohľadniť príbuznosť zvierat až do šiestej línie, zdravotnej predispozície a tiež ich úžitkovosti, ide o zdĺhavú prácu, pri ktorej je nutné stále dookola dohľadávať informácie a potom ideálne pripustenie ručne kombinovať a vyhodnocovať.

Takže by sa dalo povedať, že ste vnímali túto problematiku, a preto ste vymysleli aplikáciu na počítanie oviec v stáde? 

Presne na tento problém som opakovane narážala, keď som pripravovala a vyhodnocovala pripúšťanie na jednej z najväčších ovčích dojných fariem v Českej republike. A preto som sa rozhodla vytvoriť nástroj, ktorý pomôže nielen mne, ale aj ďalším chovateľom. Aplikácia však nerieši len problematiku reprodukcie a vedenia rodokmeňa zvierat, ale zaznamenáva aj údaje o úžitkovosti zvierat, umožňuje plánovať činnosti v stajni, slúži na diaľkovú komunikáciu s veterinárom a mnoho ďalšieho.

Mladí ľudia sa neženú pracovať do poľnohospodárskeho sektora.

A prečo ste si vybrali práve ovce?

Pretože sú úžasné. Babička s dedom sa chovu oviec venujú od nepamäti a na ich farme som trávila veľa času. Absolvovala som tiež niekoľko stáží na ovčích či kozích farmách a jednoducho mi prirástli k srdcu. Osobne ich vnímam ako úžasné zvieratá, ktoré vždy človeku zdvihnú náladu. Práca s nimi je veľmi zaujímavá. Keď som sa na začiatku štúdia na vysokej škole rozhodovala, čomu sa chcem venovať, výber padol práve na ovce. Chcela som sa však v odbore posunúť dopredu, preto som si zvolila jednu z najväčších ovčích dojných fariem, kde sa vďaka bakalárskej i diplomovej práci môžem intenzívne venovať reprodukcii oviec. A tam sa práve zrodila aj myšlienka digitalizácie.

Zo začiatku som hľadala existujúce nástroje, pretože podobné sa už využívajú pri chove hovädzieho dobytka. Na chov oviec a kôz nie sú prispôsobené, nevyhovujú špecifikám chovu týchto zvierat a v neposlednom rade bývajú často finančne nákladné. Počty oviec i kôz sa navyše v Česku a na Slovensku každým rokom znižujú, mladí ľudia sa neženú pracovať do poľnohospodárskeho sektora a povinnosti spojené s administratívou stále pribúdajú. Festada tak môže byť prostriedkom, ako uľahčiť a zefektívniť prácu chovateľom, a taktiež ďalším krokom k modernizácii chovu.

A ako vyzeralo samotné testovanie aplikácie? Predpokladám, že ste museli tento nástroj vyskúšať…

Prvotná verzia obsahovala len hlavnú časť tej dnešnej a zo začiatku slúžila iba na ušetrenie práce na farme. Zároveň som ju upravovala podľa aktuálnych potrieb. Po čase ma kontaktovalo zopár chovateľov, ktorí mali tiež záujem o používanie elektronickej evidencie. No a na základe ich pripomienok a postrehov sme aplikáciu opäť upravili. Postupným testovaním a upravovaním sa rozrástla až do dnešnej podoby. Stále však máme mnoho plánov na ďalšie úpravy, ktoré budeme postupne realizovať, a ponúkať chovateľom viac funkcií.

Dominika Sokolová

Takže od testovania ste sa posunuli k reálnemu klientovi.

Úplne prvými klientmi boli nadšení chovatelia, ktorí mali záujem o vyskúšanie moderných technológií a súčasne mi práve pomáhali aplikáciu testovať a vylepšovať. Posun k ďalším klientom bol plynulý, ako sa postupne aplikácia dokončovala a zvyšovalo sa povedomie chovateľov o možnosti elektronického vedenia evidencie.

Zúčastnili sme sa aj na množstve výstav, podujatí či seminárov, napríklad Ovčiarsky deň na Levanduľovej farme Bezděkov, Animal Tech v Brne alebo na európskej výstave Sommet de l´Élevage vo Francúzsku. V auguste minulého roka som organizovala vlastný seminár a o digitalizácii chovu som prednášala aj na Medzinárodnej konferencii oviec a kôz, ktorú organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz ČR. Dnes už našu aplikáciu používajú desiatky chovateľov.

Prečo by si aplikáciu mal niekto zakúpiť? Znamená to, že mu bude počítať jeho stádo? Aké sú iné benefity?

Jeden z najväčších problémov, ktorý rieši mnoho chovateľov, je neustále sa zvyšujúci počet nových informácií. Tieto informácie a vedenie evidencie v papierovej podobe alebo v excelových súboroch je časovo náročné, neefektívne a náchylné na chybovosť. Chovatelia si môžu povedať, že vedenie papierovej evidencie ich nič nestojí, ale paradoxne je to najdrahší variant, pretože takto prichádzajú o svoj čas a ten môžu venovať práci v stajni. Do aplikácie si navyše registruje len počet zvierat, ktoré má skutočne v stajni, čiže si ju môže zaobstarať aj chovateľ s menším počtom zvierat.

Chovateľ nemusí pobehovať medzi stajňami a svojou kanceláriou a zdĺhavo vyhľadávať informácie, svoje stádo má neustále vo svojom telefóne alebo počítači.

A aká je potom metodika? Čo si máme pod tým predstaviť?

Prvotné nahranie dát o chove je jednoduché a prebieha cez excelové súbory, v ktorých chovatelia svoje záznamy často vedú. Následne už chovateľ vedie celú evidenciu v aplikácii – napríklad priamo v stajni cez svoj telefón. Ako hlavné benefity by som uviedla úsporu času, neustály prehľad o dátach a taktiež pohodlie. Chovateľ nemusí pobehovať medzi stajňami a svojou kanceláriou a zdĺhavo vyhľadávať informácie, svoje stádo má neustále vo svojom telefóne alebo počítači.

V Českej republike máme aplikáciu taktiež napojenú na ústrednú evidenciu zvierat (Portál farmára). Vďaka tomu dokážeme chovateľovi ušetriť ešte viac času.

Pri tejto myšlienke ste mali svojich podporovateľov? Čo na to vaši priatelia, známi a spolužiaci?

Najviac podpory som mala v rodine. Bez rodičov a starých rodičov by sme neboli dnes tam, kde sme. V čase, keď sa z obyčajného nápadu začal črtať startup, sa ku mne pridala aj sesternica, ktorá je teraz neoddeliteľnou súčasťou nášho hlavného tímu.

Reakcia spolužiakov či priateľov bola zo začiatku úsmevná, predsa len sú to stále ovce. (smiech) Aj zo startupovej komunity to nie je úplne obvyklý projekt, neraz som dostala prezývku „dievča s ovcami“. Ale práve aj vďaka odlišnosti sme sa dostali do povedomia a som veľmi vďačná za všetku podporu, ktorú od ľudí z môjho okolia dostávam.

Dominika so svojou sesternicou, ktorá je súčasťou startupu.

Čomu ste museli čeliť pri tejto výzve? Bolo to veľmi náročné?

Veľkou výzvou je fakt, že poľnohospodárstvo a najmä živočíšna výroba je minimálne digitalizovaná. Do zabehnutých postupov chovateľov sa tak snažíme zapojiť moderný prvok, ktorý im prácu naozaj uľahčí a zjednoduší. Napriek tomu, že som mala pomerne jasnú predstavu, čo by mala aplikácia vedieť, bolo potrebné si tieto hypotézy opakovane overovať u ďalších chovateľov. Znova sa nad funkciami aplikácie zamyslieť a opäť ju upraviť. V rámci podnikania sme už zažili niekoľko veľmi ťažkých chvíľ, ale vždy sme ich zvládli, a to nám dodáva pozitívnu energiu pokračovať.

V akom štádiu podnikania ste práve teraz? Môžete sa tým už uživiť?

Spoločnosť nie je založená ani rok, čiže sme v podstate na samom začiatku. Aplikáciu už máme hotovú a teraz nás čaká testovanie slovenského trhu. Slovenské prostredie je pre nás ideálne, pretože tunajší Zväz chovateľov oviec a kôz má veľký záujem o modernizáciu a ide v ústrety riešeniam zapadajúcim do konceptu precízneho poľnohospodárstva. V spolupráci s nimi sme sa stali aj oficiálnym partnerom pre miestnu digitalizáciu oviec a kôz. Všetky tržby stále investujeme do vylepšovania aplikácie, čo je teraz to najdôležitejšie.

A aké máte plány do budúcna?

Najväčšou výzvou je teraz predstavenie aplikácie slovenským chovateľom. Plánujeme semináre, kde sa dozvedia o možnostiach aplikácie a naučia sa s ňou pracovať. Stále prichádzame na nové funkcie a možnosti rozšírenia aplikácie.

Foto: súkromný archív D. S.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články