Byť darom

Vianočné zamyslenie. Čo majú spoločné tohtoročné s tými prvými.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Opäť sú tu Vianoce, ktoré slávime tak ako zvyčajne. Štedrá večera, rodina, polnočná omša, darčeky… Pred pár týždňami sa zdalo, že náš vianočný zhon zastaví covid, no ani ten to nedokázal.

Už druhý rok po sebe tu máme Vianoce poznačené pandémiou. Azda popri všetkých negatívnych aspektoch, ktoré so sebou korona prináša, využijeme príležitosť zamyslieť sa nad zmyslom Vianoc a nad tým, čo je dôležité a nevyhnutné. Koľkokrát sme sa v prežívaní Vianoc vzdialili od odkazu tých prvých, betlehemských?

Tie sa odohrali v čase ruchu a zhonu spôsobeného politickým rozhodnutím o sčítaní obyvateľstva. Tie dnešné sa odohrávajú v čase ruchu politických rozhodnutí týkajúcich sa rôznych opatrení a paradoxne, vianočného zhonu.

Tie prvé nepritiahli na seba pozornosť. Išlo istým spôsobom o okrajovú udalosť, ktorá sa udiala na periférii politického a spoločenského života. Pozornosť jej venovali tí, ktorí sa nachádzali na okraji spoločnosti a miest: pastieri. Tie dnešné priťahujú pozornosť na všetko vonkajšie: nákupy, jedlo, chrámy. Koľkí z nás dnes vyjdeme smerom k existenčným a vnútorným perifériám?

Prvé Vianoce neboli mainstreamovou udalosťou. Nebola im venovaná žiadna mediálna či spoločensko-politická, ba dokonca ani náboženská pozornosť. Áno, Vianoce, ak z nich strhneme všetko čaro a atmosféru, priťahujú pozornosť na periférie.

Tak, ako to bolo v Betleheme, aj dnes mnohí prežívajú Vianoce podobne. V izolácii od drahých, priateľov a rodiny. Na periférii mesta. Na chudobných miestach, ktorým sa dnes podobajú osady na okraji niektorých našich miest a dedín.

Nostalgická spomienka na dávnu udalosť nemá význam, ak neumožníme, aby sa táto udalosť odohrala aj dnes. Vianoce predsa nie sú len sviatkom, ktorý sa opakuje, a ktorý si pripomíname každý rok. Nie sú iba magické čaro, ktoré nechceme, aby sa skončilo. Toto čaro sa neskončí vtedy, ak sa namiesto rýchlych jednorazových darov staneme darom my sami. Ak sú Vianoce o stelesnení daru, môžeme ich takto prežívať aj mimo týchto dní. Práve tak, ako vraví Chiara Lubichová v jednej zo svojich meditácií: „Vianoce môžu byť každý deň“. A nelimitujú sa len na kresťanov.

Foto: Jorge Fernández Salas/unsplash.com

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články