Častovanie sa dezolátmi či slniečkarmi k ničomu nevedie. Riešenie vidíme v dialógu. Ako teda budovať mosty?

Elity verzus bežní ľudia ako spoločný menovateľ mnohých konfliktov. Nielen to zhodne vnímame ako zásadné spoločenské štiepenie. Konsenzus však existuje - spája nás hodnota slušného dialógu a nechceme sa dať zbytočne rozdeľovať. Zapojte sa, v diskusii pokračujeme!

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Slovensko je zmietané konfliktmi. Raz je to pandémia, potom vojna na Ukrajine, inokedy kultúrno-etické otázky. Aktuálna DEMDIS diskusia je však unikátna v tom, že sa nezameriavame len na jeden konflikt, ale na podstatu spoločenskej polarizácie ako takej. Hlavnou témou aktuálnej DEMDIS diskusie preto bola zhodná identifikácia zásadných a umelých konfliktov.

Zhodujeme sa v tom, že slušný a vecný dialóg zmierňuje napätie. Zapojte sa preto do aktuálnej diskusie a nájdime v nej spoločný liek na našu rozdelenú spoločnosť. Uvedomujeme si totiž, že tu budeme spolu žiť aj po voľbách.

Hlasujte aspoň za 7 komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Kto sa zapojil?

Aktuálna DEMDIS diskusia je unikátna v tom, že sa nezameriavame iba na jeden konflikt, ale na podstatu samotnej spoločenskej polarizácie. V tomto kontexte sa preto na základe vášho hlasovania automaticky vytvorili dve názorové skupiny – A a B.

Skupina A je jedinečná v presvedčení, že by sme mali byť zjednotení v rozmanitosti a v podpore hodnôt slobody, rovnosti a solidarity. Oproti skupine B si myslí, že konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami je neraz zbytočne nafukovaný. Členovia tejto skupiny sú tiež presvedčení, že „všetci sme na jednej lodi”.

Skupinu B definuje najmä podpora slobody prejavu a práva vyjadriť sa. Paradoxom je, že iba polovica z tejto skupiny si myslí, že „každý má právo slobodne presadzovať svoje požiadavky”. Len 30 % si myslí, že nás spája uznávanie základných ľudských práv. Ako zásadný vnímajú civilizačný konflikt medzi podporou Západu a Východu. Oproti skupine A si v tejto skupine diskutujúci vo väčšom počte myslia, že „spoločným menovateľom mnohých konfliktov je spor medzi elitami a bežnými ľuďmi”.

Hodnoty nás spájajú

Všetci chceme žiť v slobodnej a spravodlivej spoločnosti. Najpevnejšou konsenzuálne vnímanou hodnotou je slušná diskusia a aj to, že „svoje záujmy nesmieme presadzovať vyhrážkami a násilím”. Takisto si zhodne myslíme, že „to, že s niekým nesúhlasím, neznamená, že by sa nemal zapájať do verejnej diskusie”. Tesný konsenzus panuje aj na tom, že „aj keď si myslím, že druhá strana môjho brehu je celkom mimo, má právo byť aktívna v demokracii”.

Zhodujeme sa aj v tom, že ako „voliči by sme nemali naskočiť na vlnu nenávisti”. A mali by sme mať na pamäti, že „tu budeme spolu žiť aj po voľbách”. Aj preto zhodne podporujeme myšlienku „nedajme sa zbytočne rozdeľovať”. Ktoré konflikty teda vnímame ako umelé a ktoré ako vážne?

Elity verzus bežní ľudia

Konflikty mladých a starých či mesta a vidieka zhodne nevnímame ako príliš závažné. Zásadný spor však vnímame medzi tzv. elitami a bežnými občanmi, ktorý je podľa nás „spoločným menovateľom mnohých konfliktov”. Zhodu našla aj alternatívna formulácia: „Je tu konflikt medzi systémovo vylučovanými a tými, ktorým to až tak neprekáža (skôr vyhovuje).”

Spoločne si totiž uvedomujeme, že „ak nemalú časť spoločnosti vylučujeme z demokratických procesov, nečudujme sa narastajúcej nevraživosti”. Riešením tohto konfliktu nie je len dialóg, ale aj uvedomenie si našich pestrých a neraz náročných životných situácií, empatia či „prizvanie k stolu” aj tých, s ktorými nesúhlasíme.

Čo si myslíte vy?

Ak platí, že nás spájajú základné hodnoty a ochota vstupovať do otvorenej a slušnej diskusie, prečo narastá nevraživosť v spoločnosti? Je to nedostatok príležitostí a fór na umiernenú formu dialógu? Alebo tieto hodnoty aplikujeme len selektívne? A nájdeme viac postojov, ktoré nás spájajú, aby sa stali nevyhnutným predpokladom vecnej diskusie a komunikácie?

Zapojte sa do dialógu a nedajme sa zbytočne rozdeľovať. Diskutujme!

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Diskusie organizujeme dobrovoľne, pretože nám záleží na slušnej a vecnej diskusii. Viac informácií a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku. Live report z aktuálnej diskusie môžete sledovať tu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články