Dnes potrebujeme slová a skutky nádeje (editoriál)

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com/Julia Volk.
Strach, nedôvera, politické napätie. Zdá sa, že slová evanjelia v spoločnosti strácajú svoj vplyv. Napriek tomu je Jubilejný rok pozvaním k obnove – nielen v osobnej rovine, ale aj v spoločenskom živote.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Nedávno sa mi dostal do rúk rozhovor s talianskym filozofom Massimom Cacciarim o jubilejnom roku. Jeho pohľad na túto udalosť ako na „tragický moment“ ma prekvapil.

Podľa Cacciariho tragickosť dnešnej doby nespočíva v sekularizácii – tá je vlastná kresťanstvu už od jeho počiatkov tým, že nás pozýva, aby sme žili vo svete, veď samotný Ježiš je laikom –, ale v odkresťančení. Nejde pritom len o stratu akýchsi vonkajších znakov alebo prejavov, ale o stratu schopnosti počúvať Ježišove slová. Tie pritom po stáročia formovali nielen veriacich, ale celé spoločnosti. A netýka sa to len veriacich. Slová evanjelia sú aj historickými slovami, ktoré sa po stáročia dotýkajú ľudských sŕdc.

Dnes však akoby prestali rezonovať – či už v politickom konaní, alebo v každodennom živote. Ako príklad Cacciari uvádza vojny a obete v Stredozemnom mori. Tieto príklady by sme mohli rozšíriť o postoj k cudzincom, respektíve k migrantom, ako ich dnes nazývame. Môžeme pridať ekonomiku, ktorá uprednostňuje zisk pred človekom; moc, ktorá nie je službou; politiku, ktorá je otázkou moci a nie hľadaním spoločného dobra; neustále odsúvanie na okraj tých, ktorí sú vylúčení; nehovoriac o treste smrti…

Jubilejný rok nie je len o púťach a odpustkoch. Má aj sociálny rozmer.

Cacciari zdôrazňuje, že aj keď nekonáme skutky milosrdenstva, mali by sme aspoň počúvať vnútorný hlas, ktorý nás k nim vedie. No zdá sa, že už ani ten v nás nerezonuje. Slová evanjelia neovplyvňujú politiku ani verejnú mienku, skôr naopak – politika často robí presný opak a dokonca sa za to nehanbí…

Možno je Cacciariho pohľad pesimistický a prehliada prejavy dobra, no jeho slová výstižne opisujú našu dobu. Napriek všetkému však potrebujeme slová nádeje – a ešte viac skutky nádeje.

Napriek rastúcej polarizácii a nedôvere vo svete je dôležité sústrediť sa na dobro a zachovať si nádej. Šírenie falošných správ prehlbuje napätie, vyvoláva podozrievavosť a ohrozuje stabilitu spoločnosti. V atmosfére neistoty vznikajú nové bariéry, ktoré rozdeľujú ľudí a prehlbujú strach z odlišnosti. Jubilejný rok – pripomína pápež František – je príležitosťou na prehodnotenie vzťahov a opustenie logiky konfliktu v prospech stretnutia a mieru.

Jubilejný rok nie je len o púťach a odpustkoch. Má aj sociálny rozmer – osobný aj spoločenský. Pápež František v bule Spes non confundit pripomína, že dobrá Zeme nie sú určené len pre privilegovaných, ale pre všetkých. Preto vyzýva tých, ktorí vlastnia bohatstvo, k štedrosti a najbohatšie krajiny k odpusteniu dlhov tým krajinám, ktoré ich nikdy nebudú môcť splatiť. Zároveň apeluje na všetkých kresťanov, aby „urobili rozhodný krok k zjednoteniu spoločného dátumu slávenia Veľkej noci“.

Toto posolstvo chceme prinášať aj cez naše mediálne aktivity. Na portáli nm.sk nájdete články pod značkou Jubilejný rok, ktoré rozvíjajú tému nádeje, putovania a vnútorného obrátenia. Nasledujúce číslo časopisu Nové mesto sa bude tiež venovať tejto téme. Ponúkame aj dve nové knihy, zbierky textov pápeža Františka, ktoré pripravilo vatikánske vydavateľstvo k Jubilejnému roku. Z našej strany teda môžete očakávať užšie tematické prepájanie našich činností a zároveň snahu o prenikanie do hĺbky.

Zakončím slovami pápeža Františka z nedávno vydanej knihe: „Mať nádej neznamená len byť optimistom. Nádej nie je len očakávanie dobrého počasia alebo úspechu na skúške. Nádej znamená čakať na to, čo nám už bolo dané.“

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.