Fico, Smer, ruská vojna na Ukrajine a mier

Ruskí vojaci na Ukrajine (SITA/AP)
Premiér Fico už viac rokov získava podporu, dokonca vyhral voľby aj vďaka svojim rečiam o mieri, pri ktorých často opakuje ruskú propagandu, no zamlčiava podstatné fakty a súvislosti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Urobil tak aj pri tohtoročných oslavách konca 2. svetovej vojny, či na októbrovom zasadnutí Európskej rady v Bruseli, vo vysielaní ruskej televízie a aj pri návšteve Číny.

    Na bratislavskom Slavíne premiér Fico hovoril 8. mája 2024 o mieri aj o tom, že je „sklamaný z EÚ“. Sklamanie z toho, že Rusko začalo pred dvomi rokmi najväčšiu európsku vojnu od konca 2. svetovej vojny nespomenul.

    Zopakoval, že slovenský vojak „nikdy nevstúpi na územie Ukrajiny“. Ruskí vojaci mu tam však zjavne neprekážajú. Doteraz nikdy nekritizoval, ako vraždia, mučia a znásilňujú tisíce civilistov, unášajú deti a ničia celé mestá vrátane nemocníc a 600 cirkevných objektov.

    Povedal: „Odmietam akékoľvek prekrúcanie dejín a budem vždy vyhlasovať, že najväčší podiel na porazení fašizmu a víťazstve v druhej svetovej vojne mali vojská Sovietskeho zväzu.“

    Podľa šéfa SNS Andreja Danka Rusko nie je na Ukrajine agresor a na Ukrajinu prišli Rusi „s pocitom pomoci svojmu národu“. Priemerné ruské straty pri útočnej vojne predstavovali vo februári tohto roka 983 ľudí denne, do konca októbra stratili asi 700 tisíc vojakov, informuje agentúra SITA. Len od 26. do 30. októbra to bolo 7730 mŕtvych a zranených.

    16. októbra Robert Fico v parlamente bránil marxistu Blahu. Ten z Moskvy chválil Rusko, aké je krásne, múdre a vyspelé, a vystúpil aj v propagandistickom programe ruskej televízie RT.

    Podľa Fica je Blaha prominentným predstaviteľom Smeru, za ktorým stojí. Veštil skorý koniec vojny a predpovedal druhý Mníchov, ktorý podľa neho Kyjev zabolí.

    Fico opakoval ruskú propagandu aj v hodinovom programe RT, kde z vojny obvinil EÚ a NATO, ktoré pomáhajú Ukrajine pri obrane, a pochleboval Rusku, ktoré ju začalo. Rovnako pri návšteve Číny.

    Mníchov pre Ukrajinu?

    Pripomeňme si teda historické fakty, ktoré oni aj Putinova propaganda zamlčiavajú alebo prekrúcajú. V Mníchove 30. 9. 1938 Spojené kráľovstvo a Francúzsko prinútili Československo, aby nacistickému Nemecku odovzdalo územie s rozlohou 41 098 km2, na ktorom žilo takmer 4,9 milióna obyvateľov. Naivne verili, že tým zabránia vojne.

    Nasledovala Viedenská arbitráž, ktorou Maďarsko získalo 20 % územia Slovenska. O rok nato si Hitler a Stalin paktom Molotov-Ribbentrop rozdelili Poľsko. Následne Rusi obsadili aj pobaltské štáty a kus Fínska. A čoskoro prišla 2. svetová vojna.

    Toto pokračovanie udalostí a následky Mníchova však už tí, ktorí žiadajú ukončenie vojny na Ukrajine tým, že Ukrajina odovzdá časť svojho územia Rusku, nechcú brať na vedomie. Taký mier by sa skončil podobne ako ten pomníchovský.

    Predzvesť tohto veľmi pravdepodobného vývoja sme už zažili, keď Rusko v roku 2014 obsadilo ukrajinský Krym a Donbas, kde pred sto rokmi žilo 53 % Ukrajincov a 28 % Rusov.

    Demokratický svet protestoval, sankcie boli biedne a Putina to presvedčilo, že môže v agresii pokračovať. Podobne by mohli usúdiť aj iné diktatúry, napríklad Čína voči Taiwanu, že vojenská agresia sa oplatí.

    Koniec 2. svetovej vojny a desaťročia mieru dosiahla až vojenská porážka Hitlerovho Nemecka s následnou denacifikáciou a demokratizáciou. Trvalejší mier na Ukrajine príde rovnako až po vojenskej porážke Ruska na jej území. Potom Rusko aj tak prestane byť trvalou hrozbou až po svojej deboľševizácii a demokratizácii.

    Boje na Ukrajine neďaleko Chersonu. (SITA/AP Marko Ivkov)

    Sloboda z východu?

    Je pravda, že Sovietsky zväz mal vo vojne asi najviac obetí a oslobodil Slovensko od nacistov. Putin aj Fico však zamlčiavajú, že keď Nemecko zaútočilo na nepripravený Sovietsky zväz, USA a Veľká Británia napriek nesúhlasu s komunistickým režimom dodala Sovietom obrovské množstvo vojenskej a materiálnej pomoci.

    Okrem iného 21 478 lietadiel, 12 041 tankov, 431 236 nákladných áut, viac ako milión nábojov, 1 860 lokomotív, 5 miliónov vojenských topánok, atď. Len z USA prišlo do Sovietskeho zväzu takmer 4,5 milióna ton vysokokalorických potravín, ďalšie z Británie. (Viac tu: )

    Detailný zoznam dodávok nájdete na konci tohto článku. V decembri 1943 aj Stalin povedal, že bez tejto pomoci by nad Hitlerom nevyhrali. Z podobných dôvodov teraz demokratický Západ vojensky a ekonomicky podporuje Ukrajinu.

    Druhým zamlčiavaným faktom je, že Kremeľ vo všetkých krajinách, oslobodených od nacistov začal po vojne s pomocou domácich komunistov nastoľovať jemu podriadené diktatúry. Tie brali ľuďom slobodu rovnako, ako to robili nacisti.

    Československu Stalin okrem toho odňal Podkarpatskú Rus – na základe referenda pod hlavňami samopalov Červenej armády. Podobné referendá sa teraz konajú na územiach Ukrajiny, okupovaných Rusmi.

    Na obranu pred týmito aktivitami ZSSR vzniklo NATO. Po páde železnej opony a komunistických diktatúr doň slobodne vstúpili štáty východnej Európy vrátane Slovenska. Fico a jemu blízki však už viac rokov opakovane na manifestáciách a rôznymi vyhláseniami broja proti NATO, ktoré chráni našu slobodu.

    Príčiny ruskej vojny

    Ukrajina nemohla ohrozovať trojnásobne väčšie a viac vyzbrojené Rusko. Tak ako pred 40-50 rokmi, ani dnes ho vojensky neohrozovalo ani NATO. Všetko, o čo mali štáty EÚ záujem, mohli obchodovaním s Ruskom získať omnoho efektívnejšie, než vojnou.

    „Nikto nás neohrozuje, nikto na nás neútočí,“ píše sa vo výzve, ktorú začiatkom februára 2022 podpísalo viac ako 2 000 ruských vedcov, umelcov a aktivistov za ľudské práva, ako píše Postoj. Žiadali Kremeľ, aby sa vyvaroval „nemorálnej, nezodpovednej a zločinnej“ vojny proti Ukrajine.

    Ruský generál v zálohe Leonid Ivašov vystúpil proti vojne Ruska s Ukrajinou a obvinil prezidenta Putina, že sa snaží túto vojnu vyprovokovať preto, aby sa udržal pri moci, ako píše portál hnonline.sk.

    Pápež František už dva roky takmer každý týždeň vyzýva na podporu Ukrajiny, trpiacej brutálnou, bratovražednou a svätokrádežnou agresiou. V príhovoroch venovaných tejto vojne viackrát citoval encykliku Pacem in Terris Jána XXIII. z čias studenej vojny.

    Tá hovorí, že hlavnou príčinou vojen, obrovského utrpenia a množstva utečencov sú vlády, ktoré vlastným občanom a iným národom berú slobodu. V novembri 2022 v Bahrajne označil pápež František ako príčinu vojny „despotické a imperialistické vízie“ agresora, ako píše Postoj.

    Zbrane – pápež, Fico, Kaliňák

    Pápež František od začiatku pontifikátu kritizuje zbrojenie a hovorí, že konflikty treba riešiť rokovaním. Ocenil Ukrajincov, ako hrdinsky bránia svoju vlasť a slobodu.

    Pápež aj jeho blízki spolupracovníci viackrát povedali, že Ukrajina sa musí brániť a na to potrebuje aj zbrane. Použitie zbraní je morálne dovolené pri obrane.

    Naši proruskí „mierotvorcovia“ slobodne nadávajú na zlý Západ, pričom zamlčiavajú fakt, že v Rusku sú všetky výzvy na mier zakázané.

    Za protesty proti vojne tam už zatkli takmer 20-tisíc ľudí, vo februári 2024 bolo už 848 trestne stíhaných a 267 uväznených. Dokonca aj Ruská pravoslávna cirkev prenasleduje protivojnových kňazov.

    Politici súčasnej koalície s pomocou mierových hesiel odsudzovali Hegerovu vládu za dodávku zbraní Ukrajine, napadnutej Rusmi. Parlamentné a prezidentské voľby vyhrali aj vďaka obviňovaniu oponentov, že na rozdiel od nich chcú vojnu.

    Fico v mene mieru odmieta vojenskú podporu Ukrajine, ktorá sa bráni. Ale 6. 5. 2024 pri návšteve islamského Azerbajdžanu, ktorý nedávno znova útočil na Arménsko a robí etnické čistky kresťanských Arménov ocenil aj rozbiehajúcu sa spoluprácu v oblasti zbrojárstva:

    „U nás je garanciou minister obrany, podpredseda vlády Robert Kaliňák, ktorý dáva obrovskú energiu do podpory zbrojárskeho priemyslu na Slovensku a určite urobí všetko pre to, aby táto iniciatíva bola úspešná aj mimo hraníc Slovenskej republiky.“ Na Slavíne označil Azerbajdžan za „mierovú priateľskú krajinu“.

    Exminister vnútra 3. Ficovej vlády Robert Kaliňák založil v roku 2019 eseročku Liwa Arms Slovakia. Pomohol mu exminister obrany 2. vlády Smeru Glváč, ktorý potichu prebral zbrojovku na Považí. Teraz podľa portálu startitup.sk Kaliňák kšeftuje s bohatým Arabom v zbrojárskom priemysle. 

    V januári 2024 minister obrany Kaliňák poslal zbrojovkám 100 miliónov eur, aj keď vykazujú rekordné tržby. Pritom s nimi v minulosti podnikal, ako píše portál refresher.sk.

    Po samite v Bruseli premiér povedal, že by bolo najlepšie, aby bola Ukrajina neutrálna a dostala bezpečnostné záruky. Zamlčiava fakt, že keď sa Ukrajina vzdala jadrových zbraní, dostala podľa Budapeštianskeho memoranda z roku 1994 od Ruska záruky nezávislosti, slobody a územnej celistvosti.

    Vidíme, ako to dopadlo. Vidíme aj to, že pre komunistické a Putinovo Rusko neplatia okrem sily NATO žiadne záruky. Mierové reči súčasnej vládnej koalície teda treba hodnotiť podľa týchto faktov.

    Kompletný rozsah pomoci USA a Spojeného kráľovstva Sovietskemu zväzu v období 2. svetovej vojny:

    Výzbroj:

    lietadlá – 21 478 ks
    tanky – 12 041 ks
    delá – 9 600 ks
    ťahače diel – 2 000 ks z USA
    nákladné autá – 431 236 ks
    motocykle – 35 000 ks
    džípy – 13 000 ks
    náboje – 1 117 000 000 ks
    granáty – 25 000 000 ks

    Technická pomoc:

    obrábacie stroje – 44 600 ks
    vagóny – 11 300 ks
    lokomotívy – 1 860 ks
    telefóny – 245 000 ks
    telefónne káble – 1 246 035 km
    látky na uniformy – 21 000 000 bm = 7 miliónov uniforiem
    vojenské topánky – 5 miliónov ks
    pneumatiky – 2 milióny ks

    Suroviny a potraviny:

    benzín – 2 670 000 t
    hliník – 212 000 t
    meď – 221 000 t
    oceľ – 1 200 000 t
    zinok – 42 000 t
    nikel – 6 500 t
    cín – 28 050 t
    kaučuk – 81 424 t
    sisal (na laná) – 8 550 t
    tuha – 3 500 t
    vlna – 29 610 t
    juta – 80 924 t

    Z USA prišlo do Sovietskeho zväzu 4 478 000 ton vysokokalorických potravín, z Veľkej Británie potraviny za 7 223 000 libier šterlingov.

    Ilustračné foto – SITA a Peter Kremský

    Newsletter

    Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

    Jedna odpoveď

    1. je smutné, že zväzáka a perspektíny káder kss – fica ešte niekto aj berie vážne. ja od neho už nič rozumné nečakám a po streľbe v handlovej, ktorú ktovie prečo pripisuje oponentom, sa to iba zhoršuje.
      rusi pri oslobodzovaní mali najvyššie straty, to je fakt, ale vďaka tomu, že tam ľudský život nič neznamenal a takto to aj zostalo. tá mentalita zlatej hordy „nás mnogo“ je tam stále. krajiny, kde sa zastavil čas 🙁

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Podobné články