Kolumbijský ekonóm: Jednou z možností na zníženie vidieckej chudoby je deeskalácia konfliktu

Mladý kolumbijský ekonóm sa zaoberá ekonometrickými modelmi, ktoré umožnia nasmerovať investície tam, kde ich najviac treba – adresne. Hovorí o pestovaní kokaínu a jeho nezákonnom obchodovaní, ale poukazuje aj na problematiku drahej elektriny v chudobných štvrtiach. Pre neúnosné ceny totiž títo obyvatelia siahnu radšej po nelegálnej prípojke, ktorá však spôsobuje aj smrteľné nehody. Východiskom z tejto situácie je solárna energia.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

José Oscar Henao Monje je ekonóm z Kolumbie. Témou svojej diplomovej a doktorandskej práce sa začlenil do latinskoamerickej komunity Františkovej ekonomiky (EoF) v Argentíne ako hlavný výskumník medzinárodného programu o demokracii, spoločnosti a nových ekonomikách pri univerzite v Buenos Aires (Pidesone).

„Spolu s riaditeľkou Cristinou Calvovou sme počas posledných siedmich rokov pracovali na projekte posilnení organizácií občianskej spoločnosti, či už príspevkom pre ciele trvalo udržateľného rozvoja, ako aj na nástrojoch pre prijímanie rozhodnutí. Išlo napríklad o analýzu návratnosti sociálnych investícií pre zabezpečenie účinného využívania vzácnych zdrojov a o výstupy, ktoré vytvoria možnosť väčších benefitov pre rodiny, jednotlivcov alebo spoločenstvá v zraniteľných podmienkach,“ približuje José Oscar.

Vstup do Františkovej ekonomiky bol pre neho príležitosťou, ako si splniť sen, ktorý ho sprevádzal od detstva. „Cítim spoluzodpovednosť za pomoc ostatným,“ hovorí. Robí to aj vďaka svojej akademickej skúsenosti na Pápežskej katolíckej univerzite v Argentíne. Práve táto univerzita sa zameriava na využívanie ekonometrických metód ako aplikovateľných nástrojov na trhu práce, v oblasti sociálnej nerovnosti, aby prispela k vypracovávaniu návrhov vo verejnej, sociálnej a komunitnej politike a dospelo sa tak k zmenšeniu existujúcich medzier v tejto oblasti.

Vyťažujú ho dva projekty – v Kolumbii a Argentíne

José Oscar v súčasnosti participuje na projektoch EoF v Kolumbii a Argentíne, je tiež členom Akademickej komisie latinskoamerickej siete, ktorá spolu s významnými univerzitnými inštitútmi okrem iného zorganizovala prvý kongres o etických výzvach pre solidárnu ekonomiku sociálneho rozvoja v regióne.

Spoločne s kolumbijskou charitou presadzuje metodologickú a územnú implementáciu analýzy a správy spoločných zdrojov v regióne Catatumbo na severe Kolumbie, na hraniciach s Venezuelou. „Je to oblasť ozbrojených konfliktov, výroby kokaínu a jeho nezákonného obchodovania. Naším cieľom bolo zmobilizovať obyvateľov tak, aby začali riešiť svoje vlastné projekty, okrem iného aj otvorenie obchodných ciest na predaj vlastných poľnohospodárskych produktov, či zlepšenie situácie s vodnými zdrojmi,“ poukazuje na problematiku v tomto regióne.

José je tiež zapojený do dvoch výskumných skupín v Brazílii. „Tou prvou sú dvaja výskumníci v Sao Paule, ktorí sa angažujú v prinášaní technológií pre solárnu energiu do chudobných štvrtí, v ktorých je elektrická energia pod správou súkromného sektoru a jej cena je pre mnohých neúnosne vysoká. Aj z tohto dôvodu je tu bežný jej odber nelegálnymi prípojkami, čo často spôsobuje rôzne nešťastia i smrteľné nehody,“ priznáva José Oscar.

Ako vedúci Observatória pre trvalo udržateľný rozvoj Latinskej Ameriky a sekretariátu charity pre Karibik vypracoval plán veľmi obsiahlej štatistickej metodológie, aby sa zistilo, akým dielom národné charity prispievajú k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Správu zatiaľ predbežne plánuje predložiť v júni, komplexnú až v decembri tohto roka.

„Používame dva veľmi výkonné počítačové programy na analýzu dát,“ hovorí. Jeden z nich dokáže generovať hromadné výsledky a prepojiť ich do siete, aby mal ktokoľvek prístup na webovú stránku charity a mohol konzultovať ďalšie možnosti. „Vidieť tu napríklad, ako charita z Peru prispieva k cieľom trvalo udržateľného rozvoja, alebo ako sa regionálnym charitám darí napredovať na ceste k cieľom, akým je napríklad riešenie chudoby alebo nulový hlad. Rokujeme tiež s charitou na medzinárodnej úrovni, pretože by sme chceli tento projekt aplikovať v globálnom meradle.“

Medzináboženské praktiky pre trvalo udržateľný rozvoj

Mladý novopečený otec deväťmesačného bábätka priznáva, že v skutočnosti jeho vášeň pre praktické využitie talentu v ekonometrii vychádza z túžby vedieť veci spočítať a navrhovať nástroje na vyhodnocovanie výsledkov.

„Počas pandémie som vyrobil obežník, ktorý by som rád zverejnil. Je o metodológii, ktorá dokáže multidimenzionálnym spôsobom merať vhodné medzináboženské praktiky pre trvalo udržateľný rozvoj.“ Pre tento účel navrhol mnohostranný indikátor, aplikovateľný v tejto chvíli na 23 asociácií a náboženských združení, vrátane Centra regionálneho a ekumenického poradenstva a služieb (CREAS) v Argentíne, Metodistickej cirkvi Bolívie, uruguajskej charity, Hnutia fokoláre ‚Suma Fraternidad‘ v Argentíne a skupiny z Brazílie.

José Oscar dokončuje doktorandskú prácu, ktorej témou je vplyv mierového procesu FARC* na multidimenzionálnu chudobu v Kolumbii. „Moja hypotéza je schopná vysvetliť tým, ktorí pochybujú o mieri, že jednou z hlavných premenných na zníženie vidieckej chudoby je deeskalácia konfliktu,“ vysvetlil.

Prečítajte si pôvodný článok.

Foto: Milo Ezger / Unsplash.com

*FARC – Revolučné ozbrojené sily Kolumbie – ľudová armáda – marxisticko-leninistická revolučná guerilová organizácia pôsobiaca v Kolumbii

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.