Koniec vlády, koniec trápenia!?

Ilustračné foto. Zdroj: unsplash.com/Michal Matlon
Padla vláda. Čo teraz?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Takýchto prípadov v našej postkomunistickej histórii veľa nemáme. Z demokratického hľadiska to však nie je nič neobvyklé. Táto vláda mala ambíciu byť zlomovou, no nestala sa ňou. Počiatočnú nádej vystriedalo sklamanie a frustrácia. Všetky dobré činy, ktoré sa za tieto takmer tri roky udiali, ostávajú v tieni nedialogického a arogantného štýlu či komunikácie niektorých jej členov v kľúčových momentoch.

Často teraz počujeme narážky na to, kto môže za jej pád. Kto teda? Za pád si môže sama. Môžeme súhlasiť či nesúhlasiť s tými, ktorí iniciovali návrh na vyslovenie nedôvery. Ale za situáciu, kam sa vláda dostala, môže ona sama, alebo konanie niektorých z jej členov. Ostatné je sekundárne. Aj preto zhadzovanie zodpovednosti na tú či onú politickú stranu je len zbavovanie sa vlastnej politickej zodpovednosti.

Okrem prisudzovania viny tiež často počúvame strašenie tým, kto by sa mal dostať k moci. Návrat politických strán či politikov z predchádzajúcich období je reálny, no nechajme to na voliča. Nemusí to nakoniec dopadnúť podľa aktuálnych prieskumov.

Na našej politickej scéne potrebujeme slušných a odhodlaných ľudí, ktorí by spájali a nerozdeľovali.

Strašiace výroky, ktorých sme svedkami, vzbudzujú pocit, že sa nikto nechce predčasne vzdať svojej stoličky a že sa vôbec nereflektujú nálady v spoločnosti. Prieskumy v podstate ukazujú, že súčasná vláda voličov nepresvedčila. A ak by aj zotrvala do konca tohto volebného obdobia a pokračovala by rovnakým štýlom, môžeme predpokladať, že verejná mienka by sa zásadne nezmenila.

Čo príde teraz? Pravdepodobným scenárom sú predčasné voľby v prvej polovici budúceho roka. Každá kríza je ťažkým obdobím, ale je tiež príležitosťou na zmenu. Zmena môže viesť k horšiemu, ako aj k lepšiemu. Dúfajme, že sa z tejto situácie posunieme k lepšiemu. Na našej politickej scéne potrebujeme slušných a odhodlaných ľudí, ktorí by spájali a nerozdeľovali. Takých, ktorí by robili politiku pre ľudí, teda pre spoločné dobro a nielen pre určitú úzku skupinu. A čo je dôležité, musia to robiť kultúrne a prostredníctvom dialógu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.