Košické Hanusove dni 2023 sa blížia: Sedem podujatí za tri dni a na novom mieste

Zdroj: Spoločenstvo Ladislava Hanusa
Témou tohto ročníka sú Premeny. Premeny ako veľké životné, kultúrne či náboženské zmeny.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V dňoch 23. – 25. októbra 2023 sa uskutoční 9. ročník mestského kultúrno-akademického festivalu Košické Hanusove dni v metropole východu. Festival sa bude konať v priestoroch Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach.

Hlavným hosťom Košických Hanusovych dní je poľský kapucín Ksawery Knotz, OFM Cap. Páter Ksawery sa venuje pastorácii manželov a rodín a je autorom viacerých kníh. Kniha Sex, ako ho nepoznáte sa v Poľsku stala bestsellerom krátko po vydaní a rýchlo sa vypredala aj na Slovensku. Návštevníci majú možnosť zažiť pátra Ksaweryho na dvoch podujatiach KHD: Vo svojej prednáške Sex, ako ho nepoznáte priblíži krásy, pády aj pokušenia sexuality a intímneho života manželov. V diskusii Sex v meste: O kríze sexuality v dnešnej spoločnosti bude Ksawery Knotz diskutovať s gynekológom Ivanom Wallenfelsom a lekárkou Marianou Mrázovou o slepých uličkách sexuality v súčasnej kultúre.

Najdôležitejším otázkam kresťanskej viery bude venované podujatie Vieme, čomu veríme?. Významní slovenskí a českí teológovia predstavia v diskusii svoje spoločné dielo z oblasti fundamentálnej teológie s príznačným názvom Vydajte dôvod vašej nádeje. V spolupráci s portálom nm.sk prinesie festival diskusiu o hospodárení Cirkvi s financiami a majetkami. Ako odbremeniť kňazov od neprimeranej administratívy? Inšpiráciou môže byť príklad zo susednej Českej republiky, ktorý by sa mohol ujať aj u nás.

Na festivale bude uvedený aj nový dokumentárny film o jezuitovi Michalovi Fedorovi, ktorý svojou činnosťou ovplyvnil mladú generáciu jezuitov na východe a zaslúžil sa o svätorečenie Košických mučeníkov. Po premietaní bude nasledovať diskusia s vladykom Cyrilom Vasiľom a otcom Michalom Hospodárom.

Súčasťou festivalu bude už tradične Verbum talkshow, tentoraz pod názvom Kresťanstvo ako ekosystém. Nový spišský biskup Mons. František Trstenský sa bude spolu s Justínou Betinskou a Barborou Okruhľanskou z podcastu Digitálne deti zamýšľať nad tým, nakoľko je možné v súčasnom mestskom pretechnizovanom a digitálnom svete žiť kresťanský život. Návštevníci festivalu budú mať možnosť zakúpiť si čerstvé číslo časopisu Verbum (3/23) Návrat k prírode.

V diskusii Reflektor naživo budú traja rozliční predstavitelia kresťanskej kultúry glosovať o filme Oppenheimer, prebiehajúcej synode a parlamentných voľbách. Hrať a spievať bude Peter Janků.

Celý program festivalu je dostupný na khd.sk. Predaj vstupeniek prebieha cez webovú stránku festivalu. Do 19. 10. sú vstupenky v predpredaji za zvýhodnenú cenu. K dispozícii je aj online permanentka, ktorá umožní sledovať program festivalu cez live stream.

Náklady na realizáciu festivalu sú vyššie ako zisk zo vstupeniek a z darov od partnerov. Preto organizátori spustili zbierku na portáli donio.sk.

Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa – katolícke akademické spoločenstvo otvorené všetkým ľuďom hľadajúcim pravdu. Víziou spoločenstva je v zmysle odkazu Ladislava Hanusa prispieť k poznávaniu a aktívnemu rozvíjaniu kresťanskej viery a kultúry na Slovensku.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články