Musí byť škola len strašiak? Príďte na našu diskusiu

Portál nm.sk organizuje v stredu 7. septembra o 19:00 hod. diskusiu o tom, ako s deťmi zvládnuť školský rok, najmä jeho začiatok.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Prechod z prázdninového do školského režimu alebo úplne prvý nástup dieťaťa do školy môže potrápiť nejedného rodiča. Obzvlášť v náročnej dobe, ktorú žijeme. Čo robiť, aby na začiatok školského roka nezostali rodičom len trpké spomienky, poradia odborníci z praxe.

„Slniečko septembra, ružové jabĺčko okolo školy sa kotúľa ľahučko,“ hovorí vo svojej básni Ján Kostra. September však pre väčšinu rodín so školopovinnými deťmi práve poetickým obdobím nie je. Nákup školských pomôcok, „preladenie“ sa z prázdninového režimu, rodičovské združenia a do toho všetkého zladenie mimoškolských aktivít…

Ako to všetko ustáť, aby sme sa s nástupom nového školského roka nezbláznili? Na tieto i mnohé ďalšie otázky budeme hľadať odpovede s hosťami našej diskusie Musí byť škola len strašiak?. Pozvanie prijali psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo, detská psychologička Lucie Kotková, ktorú môžete poznať aj z našej rubriky Krása výchovy, a riaditeľka rómskej školy v Kecerovciach Alena Davidová.

Na všetko, čo v živote robíme, sa pripravujeme. Chystáme si veci do práce, pripravujeme sa na slávnostný obed, pred tréningom sa rozcvičujeme… Takisto je dobré sa pripraviť aj na návrat do školy.

V rámci diskusie sa dotkneme aj problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas školského roka. „Napríklad, čo robiť, ak má dieťa ťažkosti s učením, je hyperaktívne, alebo ako postupovať a čo si všímať, ak máme podozrenie, že naše dieťa je šikanované. V druhej časti diskusie bude priestor aj na otázky divákov. Budeme veľmi radi, ak vás stretneme osobne v Bratislave na Cablkovej 10, no ak nebudete môcť prísť, diskusia vám neunikne vďaka živému online prenosu cez náš YouTube kanál,“ pozýva moderátor diskusie a šéfredaktor portálu nm.sk Ján Heriban.

Foto: Freepik
Výzva pre deti, ale aj pre rodičov

Začiatok školského roka je ako pre deti, tak aj pre rodičov vždy veľkou výzvou. Obzvlášť ak deti prekročia školské brány úplne prvýkrát. Po tom, čo boli zvyknuté na voľne strávený čas plný hier, zasadnú do školských lavíc, kde sa od nich bude vyžadovať ticho a sústredenosť. Stretávajú nových spolužiakov, nadväzujú nové priateľstvá a učia sa, ako fungovať v kolektíve. Prvý raz si sadnú k domácim úlohám a postupne sa nastavia na nový denný režim školopovinných detí. Pre deti, ktoré sa po prázdninách opäť vracajú do školy, je nástup jednoduchší, no aj pre ne je koniec prázdnin a nástup do vyššieho ročníka neľahkou skúškou.

Domáca príprava detí do školy je v mnohých vyspelých a úspešných krajinách sveta nízka. Dieťa má hrať popoludní futbal a behať po dvore, a nie sedieť nad zošitmi.

Preto je veľmi dôležité, aby rodičia vedeli, ako sa na nástup detí do školy pripraviť, a tak eliminovať množstvo stresu. „Na všetko, čo v živote robíme, sa pripravujeme. Možno si to ani neuvedomujeme. Chystáme si veci do práce, pripravujeme sa na slávnostný obed, pred tréningom sa rozcvičujeme… A robíme to hlavne preto, aby sme redukovali stres alebo znižovali množstvo negatívnych emócií.

Takisto je dobré sa pripraviť aj na návrat do školy. Pomôže to dieťaťu, ale aj rodičom nastaviť sa na pozitívnu vlnu, že škola nie je strašiak, ale miesto zážitkov, zábavy, priestor, kde sa ponúkajú nové možnosti,“ vysvetľuje hostka pripravovanej diskusie, riaditeľka školy Alena Davidová.

Pritom je však dôležité si uvedomiť, že niekedy netreba tlačiť na pílu. Skôr ako dôkladná príprava na nový školský rok je dôležité budovanie dôverného vzťahu s deťmi pri hrách či rozhovoroch. „Domáca príprava detí do školy je v mnohých vyspelých a úspešných krajinách sveta nízka. Dieťa má hrať popoludní futbal a behať po dvore, a nie sedieť nad zošitmi. V skutočnosti sme slepí na to, čo všetko sa naše deti učia celý deň a nikoho to nezaujíma. A bohužiaľ, aj veľa zlých vecí. Skutočne dôležité je zamerať sa na dieťa a jeho svet, podporovať rovesnícke vzťahy a poskytovať mu podporu a empatiu,“ zdôrazňuje psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo.

Rodičia by si mali ustriehnuť, aby nepomáhali príliš a zbytočne nekompenzovali to, čo dieťa môže zvládnuť samo. Cieľom pomoci rodiča by mala byť samostatnosť dieťaťa v plnení školských povinností.

Podľa detskej psychologičky Lucie Kotkovej by sa rodičia mali usilovať nájsť správnu mieru v tom, ako deťom pri nástupe do školy pomôcť. Týka sa to najmä prváčikov, ale aj detí, ktoré sa do školy vracajú po prázdninách. „Rodičia by mali dbať na to, aby dieťaťu pomohli zorientovať sa v nárokoch školy, zorganizovať si domácu prípravu a naučiť sa pravidelne sa učiť. Potom sa nestane, že dieťaťu ujde vlak a bude ťažko doháňať to, čo zameškalo. No zároveň by si mali ustriehnuť, aby nepomáhali príliš a zbytočne nekompenzovali to, čo dieťa môže zvládnuť samo. Pretože cieľom pomoci rodiča by mala byť samostatnosť dieťaťa v plnení školských povinností,“ uzatvára Kotková.

Diskusia nm: Musí byť škola len strašiak?

Kedy: streda, 7. september 2022 o 19:00 hod.

Kde: Cablkova 10, Bratislava (+ naživo online na YouTube kanáli nm – portál dialógu)

Kto: psychológ a špeciálny pedagóg Viktor Križo, detská psychologička Lucie Kotková, riaditeľka rómskej školy v Kecerovciach Alena Davidová

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články