Na víťazstvo zla vystačí nečinnosť dobrých ľudí, odkázal Navaľnyj svojim priaznivcom (portrét)

Alexej Navaľnyj. Foto: Facebook/Алексей Навальный
„Najdôležitejšia vec, ktorú chcel Alexej Navaľnyj naučiť Rusov, bola nebojácnosť,“ hovorí žurnalistka a expertka na Rusko Christine Hamelová.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Prešiel necelý týždeň od momentu, keď svetom otriasla správa o úmrtí najsledovanejšieho ruského politického väzňa. Alexej Navaľnyj zomrel v mrazivých podmienkach vo väzení za polárnym kruhom. Ešte viac však mrazí pri predstave, že jeho smrť sa odohrala len mesiac pred ruskými prezidentskými voľbami a že jeho telo nebolo do dnešného dňa vydané jeho rodine. Zodpovední to zdôvodňujú tým, že musí byť podrobené chemickej expertíze. Kritické hlasy hovoria o snahe Kremľa zahladiť stopy po vražde. Smutným faktom však ostáva, že ruská opozícia Navaľného smrťou prišla o svoju aktuálne najvýraznejšiu tvár.

Navaľnyj sa tak zaradil do zástupu obetí, ktoré sa nebáli verejne vystúpiť proti ruskej agresii a skorumpovanosti Putinovho režimu. Podobne ako Nemcov, Litvinenko či Politkovská sa i Navaľnyj dostal pre svoje kritické názory na praktiky Kremľa do nemilosti ruského prezidenta, ktorý už viac ako dvadsať rokov vládne v krajine železnou päsťou.

Čím sa Navaľnyj odlišoval od svojich predchodcov? Prečo získal pseudonym ruský Voldemort? Akým trikom odhalil svojich vlastných vrahov?

V Putinovom Rusku prakticky všetci politickí oponenti zomreli, zmizli, boli odsúdení v inscenovaných súdnych procesoch alebo prinútení odísť do exilu. So svojou popularitou na domácej pôde a ohlasom u západných elít však Navaľnyj predčil všetkých svojich predchodcov. Vďaka pochopeniu toho, ako pomocou sociálnych médií obísť prísnu kontrolu Kremľa nad ruským mediálnym priestorom, sa mu podarilo vybudovať kult svojej osobnosti a stať sa doposiaľ najsilnejším hlasom ruskej opozície.

Kým však bol tento najznámejší kritik Kremľa, ktorého sa podľa denníka Wall Street Journal Vladimir Putin najviac obával?

Zrod opozičnej hviezdy

Právnik, ktorý sa stal blogerom, youtuberom, organizátorom protestov a bojovníkom proti korupcii sa narodil v meste Butyni, 40 kilometrov od Moskvy. Právnický titul získal na Ruskej univerzite družby národov Patrica Lumumbu a študentskú stáž absolvoval na svetoznámej Yalovej univerzite.

Pozornosť (nielen) ruskej verejnosti si získal najmä apelom na korupčné kauzy z prostredia ruskej elity. Jedným z jeho prvých krokov bolo odkúpenie akcií ruských ropných a plynárenských spoločností, vďaka čomu sa dostal k informáciám o hospodárení a stal sa aktivistom presadzujúcim transparentnosť.

Viac ako 80 000 ľudí protestovalo v mraze na moskovských námestiach proti Putinovi a jeho režimu.

Zameraním sa na boj proti korupcii sa Navaľnyj usiloval šíriť povedomie o podvodných praktikách vládnuceho režimu uprostred ruskej spoločnosti podmanenej ideológiou. S týmto cieľom založil v roku 2011 protikorupčnú nadáciu s názvom Fond boja s korupciou (FBK), ktorou si získal väčší ohlas ako snahou o presadzovanie abstraktných demokratických ideálov.

V tom istom roku sa konal jeden z najväčších protestov od pádu Sovietskeho zväzu, ktorého sa podľa britského denníka The Guardian zúčastnilo viac ako 80 000 ľudí. V mraze na moskovských námestiach a uliciach protestovali proti Putinovi a jeho režimu. Opozičný líder Navaľnyj ľudí podporoval a členov Putinovej strany Jednotné Rusko nazval podvodníkmi a zlodejmi.

Údajná rezidencia ruského prezidenta. Foto: Youtube/Алексей Навальный

Najznámejším počinom z dielne Navaľného nadácie je bezpochyby filmový dokument s názvom Palác pre Putina o údajnej luxusnej rezidencii ruského prezidenta na pobreží Čierneho mora. Podľa agentúry Reuters malo video už necelú hodinu po zverejnení milión pozretí a postupne toto číslo narástlo viac ako stonásobne. Hoci Kremeľ a následne i samotný Putin popreli, že by prezident alebo jeho príbuzní túto rezidenciu vlastnili, podľa názoru šéfky tímu nadácie Marije Pevčichovej bol dokument pre mnoho ľudí dôvodom, prečo sa zúčastnili na zhromaždeniach na podporu Navaľného.

Ambiciózny ruský Voldemort

V roku 2013 bol Navaľnyj v procese, ktorý označil za politicky motivovaný, odsúdený za spreneveru v drevárskej firme Kirovles na päť rokov väzenia. Prokuratúra neskôr nečakane požiadala o jeho prepustenie a súd mu vymeral podmienečný trest. Deň pred vynesením rozsudku sa Navaľnyj zaregistroval ako kandidát na moskovského starostu.

Opozícia považovala jeho prepustenie za výsledok rozsiahlych protestov v hlavnom meste, ale mnohí pozorovatelia to pripisovali skôr snahe úradov dodať voľbám starostu zdanie legitimity. Navaľnyj sa napokon vo voľbách umiestnil na druhom mieste s pôsobivým výsledkom 27 % hlasov, čím skončil v tesnom závese za Putinovým spojencom Sergejom Sobianinom.

O päť rokov neskôr si to však Navaľnyj namieril ešte vyššie – chcel kandidovať v ruských prezidentských voľbách v roku 2018 a v rámci kampane začal cestovať po jednotlivých regiónoch Ruskej federácie. Napokon mu však bola účasť na voľbách znemožnená. Ústredná volebná komisia odmietla jeho kandidatúru z dôvodu záznamu v registri trestov – ozvena prípadu Kirovles.

Putin si pri každom verejnom prejave dával pozor, aby pri narážke na svojho kritika nepoužil jeho meno.

Jeho popularita prudko vzrástla najmä po tom, ako bol v roku 2015 zastrelený charizmatický politik a vodca ruskej opozície Boris Nemcov. Zavraždili ho len pár dní pred masovou demonštráciou proti Putinovej vláde a vyvolávaniu konfliktov na Ukrajine. Nemcovova smrť mala byť symbolickým mementom proti akýmkoľvek snahám ohroziť absolutistický vplyv Kremľa. Príchod Navaľného sa v tomto zmysle javil ako záblesk novej nádeje na opozičnom nebi.

Júl 2019, Alexej Navaľnyj sa prihovára k davu počas protestu v Moskve. Foto: Facebook/Алексей Навальный

Za zmienku stojí, že Putin si pri každom verejnom prejave dával obzvlášť pozor, aby pri narážke na svojho kritika nepoužil jeho meno, čím sa zjavne snažil bagatelizovať jeho význam. Označoval ho vždy ako „určitú politickú silu“ alebo ako „postavu, o ktorej ste hovorili“. Kritik Kremľa tak získal povesť ruského Voldemorta, postavy známej z populárnej knižnej série Harry Potter.

Liberál s nacionalistickým cítením

Svoje politické účinkovanie začal Navaľnyj ako člen liberálnej strany Jabloko, v ktorej sa postupom rokov vypracoval na jedného z lídrov. Pre vnútorstranícke nezhody v súvislosti s jeho nacionalistickými aktivitami bol v roku 2007 z Jabloka vylúčený.

Tŕňom v oku strany bola najmä Navaľného otvorená podpora tzv. Ruského pochodu so sloganom „Toto je naša zem!“, zameraného na boj proti migrantom z Kaukazu a Strednej Ázie. V nasledujúcich rokoch sa Navaľnyj ako bloger pravidelne objavoval na zhromaždeniach nacionalistov, čo vyvolalo nevôľu aj v opozičných kruhoch, kde začal byť vnímaný ako príliš extrémistický a radikálny.

Navaľnyj sa vehementne pridŕžal Putinovho naratívu, že Krym bol a vždy bude súčasťou Ruska.

Jeho nacionalistické postoje sa prejavili aj pri ruskej anexii Krymu v roku 2014, ktorú síce označoval ako akt agresie a porušenia medzinárodného práva, no pri rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy sa vehementne pridŕžal Putinovho naratívu, že Krym bol a vždy bude súčasťou Ruska.

Niekoľko neúspešných pokusov o atentát

Koncom roka 2014 dostal Navaľnyj podmienečný trest za údajný podvod a pranie špinavých peňazí. V knihe Nový cár, mapujúcej Putinovo vládnutie, sa uvádza, že takmer celý rok 2014 strávil opozičný politik v prostredí domáceho väzenia, odrezaný od akejkoľvek formy kontaktu s vonkajším svetom. Navštevovať ho smeli len príbuzní a nemal prístup k internetu. Celý čas pritom ostával pod drobnohľadom Ruskej spravodajskej služby.

Tlak zo strany režimu sa však ďalej stupňoval. O tri roky neskôr bol Navaľnyj otrávený neznámym útočníkom, ktorý mu na tvár nastriekal zelenú toxickú tekutinu. V dôsledku tohto útoku oslepol na 80 % na pravé oko.

Foto: Navalnyj Instagram

K ďalšiemu neúspešnému pokusu o jeho zneškodnenie prišlo v roku 2020, keď Navaľnyj letel z Moskvy do Tomska podporiť opozičných kandidátov. Pri návrate z toalety skolaboval v uličke a lietadlo muselo núdzovo pristáť v Omsku. Vďaka naliehaniu svojej rodiny a priaznivcov bol napokon hospitalizovaný v Nemecku, kde na základe výsledkov laboratórnych testov zistili, že kritik Kremľa bol otrávený nervovoparalytickou látkou novičok. Rovnaká látka bola použitá aj v roku 2018, keď takmer usmrtila bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Stopy vyšetrovania smerovali do Ruska, jedinej krajiny, v ktorej sa látka vyrába.

Uvedomili sme si, že neexistuje nikto, kto by tento prípad vyšetril, ak sa do toho nepustíme my.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová potvrdila, že pozostatky jedovatej látky na fľaši z jeho hotelovej izby boli hmatateľným dôkazom pokusu usmrtiť Putinovho kritika. Navaľnyj sa v tejto súvislosti vyjadril, že si nevie predstaviť iné vysvetlenie ako to, že jeho otravu má na svedomí práve Putin: „Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol Navaľnyj v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel.

Svojho vraha odhalil šikovným trikom

Oscarom ocenený film z dielne CNN s názvom Navaľnyj (Navalny), ktorý odhaľuje pozadie jeho politického vzostupu a otravy, približuje detaily pokusu ruského aktivistu zneškodniť. Ako vo filme uvádza hlavný žurnalista investigatívneho webu Bellingcat Christo Grozev, „uvedomili sme si, že neexistuje v podstate nikto, kto by tento prípad vyšetril, ak sa do toho nepustíme my“.

Na základe telekomunikačných a cestovných údajov sa novinárom podarilo identifikovať tím, ktorý mal stáť za Navaľného otravou. Ako ďalej film odhaľuje, lídra ruskej opozície malo sledovať šesť až desať agentov v priebehu posledných troch rokov. Po zverejnení zistení investigatívneho tímu sa Putin obvineniam, samozrejme, bránil a dodal, že to ešte neznamená, že v prípade jeho kritika muselo ísť o otravu: „Keby chceli, pravdepodobne by to dokončili,“ vysvetlil ruský prezident.

Pozoruhodný bol však spôsob, akým sám Navaľnyj svojho útočníka vypátral. Film približuje, že bloger sa vydával za úradníka z ruskej Rady pre národnú bezpečnosť, ktorý bol poverený vykonať analýzu otravy. Vďaka tomu si získal dôveru jedného z agentov tímu Konstantina Kudryavčeva, ktorý bol na neho nasadený, a počas takmer hodinového hovoru mal Navaľnyj prvý priamy dôkaz o zapojení ruskej jednotky do jeho otravy.

Kudryavčev dokonca priznal, že do prípadu boli zapojené aj ďalšie osoby, ktoré mali v Tomsku, kde k otrave došlo, zahladiť stopy. Najsilnejšou časťou rozhovoru bolo, keď Kudryavčev poskytol podrobný opis, ako sa látka novičok aplikovala na spodnú bielizeň Navaľného.

Náhla smrť, ktorá vyvoláva otázniky

Počas Navaľného liečby v Berlíne ruské úrady vystupňovali tlak a oznámili, že aktivista počas pobytu v Nemecku porušil podmienky podmienečného prepustenia z výkonu trestu za údajnú spreneveru a že ak sa vráti domov, bude zatknutý. Ani tieto tvrdé vyhrážky ho však od návratu do rodnej vlasti neodradili. Pre Moscow Times sa ešte pred odletom z Nemecka vyjadril, že obavy zo zatknutia nemá. „Zatknú ma? Nemožné. Som predsa nevinný. Nebojím sa,“ poznamenal.

Pri takomto mraze je možné sa prechádzať, len ak sa podarí nechať znovu vyrásť nos, uši a prsty.

Lietadlo, ktoré smerovalo z Berlína pôvodne na letisko Vnukovo, kde Navaľného očakávali podporovatelia, bolo napokon v poslednej chvíli presmerované na letisko Šeremeťjevo. Hovorkyňa Kira Jarmyšová potvrdila, že tu bol okamžite po prílete bez vysvetlenia zatknutý.

Odsúdili ho na tri roky väzenia, čo sa neskôr predĺžilo na deväť a z dôvodu obvinení zo šírenia extrémizmu mu napokon vymerali ďalších 19 rokov. Pred Vianocami ho väzenská stráž prepravila do najprísnejšej trestaneckej kolónie Polárny vlk, ležiacej 60 km za polárnym kruhom, kde strávil väčšinu času na samotke.

„Chladnejšie ako 32 stupňov pod nulou tu ešte nebolo. Aj pri takomto mraze je možné sa viac ako pol hodiny prechádzať, ale len ak sa podarí nechať znovu vyrásť nos, uši a prsty,“ sarkasticky opísal podmienky v kolónii v príspevku na sociálnej sieti.

Navaľného zápal za nastolenie demokracie Putinovej snahe o „samoderžavie“ príliš nehral do karát.

V tom čase Navaľnyj ešte netušil, že Polárny vlk bude jeho poslednou zastávkou. V piatok 16. februára ruská väzenská služba informovala, že Navaľnyj je mŕtvy. Podľa oficiálnych údajov sa po prechádzke v kolónii cítil zle a stratil vedomie. Ako informovala nezávislá ruská spravodajská agentúra Interfax, lekári, ktorí prišli na miesto, sa ho viac ako polhodinu pokúšali oživovať, žiaľ, neúspešne.

Čo bolo skutočnou príčinou smrti, ostáva predmetom dohadov. Zatiaľ čo podľa ruských médií mala byť príčinou úmrtia krvná zrazenina, v západných médiách sa hovorí o možnej zástave srdca alebo opätovnej otrave látkou novičok. Isté však je, že Navaľného zápal za nastolenie slobody a demokracie Putinovej snahe o „samoderžavie“ príliš nehral do karát.

Krv na Putinových rukách a Navaľného odkaz

Reakcia na Navaľného smrť zo strany Západu na seba nenechala dlho čakať. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v reakcii na smrť opozičného aktivistu napísal, že „Rusko sa premenilo na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi“.

Podobné znepokojenie vyslovil aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý odsúdil ruský režim a na základe správ agentúr AFP a DPA vyhlásil, že Navaľnyj zaplatil životom za svoju odvahu. „Po nádejnom vývoji, ktorý sa, bohužiaľ, odohral už veľmi dávno a smeroval k demokracii, tu už nejde o demokraciu. Teraz už vieme presne, aký je to režim,“ povedal Scholz s tým, že Rusko je počas vlády ruského prezidenta Vladimira Putina na „hrozivej“ ceste.

Zarmútenie vyjadrila aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá na sociálnej sieti napísala, že „Putin sa neobáva ničoho viac ako nesúhlasu vlastných ľudí. Poďme sa spojiť v boji za ochranu slobody a bezpečnosti tých, ktorí sa odvážia postaviť proti autokracii,“ podotkla von der Leyenová.

Pietne miesto v Budapešti. Foto: Facebook/Алексей Навальный

Napriek Navaľného smrti, ostáva jeho odkaz v mysliach tisícov Rusov, túžiacich po živote v slobodnejšej spoločnosti, stále živý. Svedčia o tom desiatky protestov po celom Rusku, ktoré sa začali bezprostredne po jeho smrti aj napriek snahám režimu účastníkov protestov vystrašiť a umlčať.

Je teda zrejmé, že posolstvo, ktoré odznelo v dokumentárnom filme Navaľnyj a ktoré zanechal ako odkaz Rusom pred svojou možnou smrťou, už padlo na úrodnú pôdu. „Pokiaľ sa to stalo, znamená to, že sme v tejto chvíli neobyčajne silní, keď sa ma rozhodli zabiť. Túto silu musíme využiť. Nevzdávajte sa, pamätajte, že sme obrovská sila, ktorú tí zlí utláčajú len preto, že si nevieme uvedomiť, akí silní v skutočnosti sme. Na víťazstvo zla úplne vystačí nečinnosť dobrých ľudí. Preto nemožno zostať nečinnými,“ uviedol.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články