Návšteva pápeža: Signály z Vatikánu a od slovenských biskupov

Návšteva pápeža Františka na Slovensku je za dverami. Zhrňme si, čo o nej povedal Svätý Otec i Vatikán, čo naši biskupi a čo z toho vyplýva.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Konať v duchu evanjelia a hľadieť dopredu

Minulú nedeľu sa samotný pápež vyjadril o nadchádzajúcej ceste, že „tieto dni sa budú niesť v znamení adorácie a modlitby v srdci Európy“. A jeho želaním je, aby práve z tohto srdca mohla celá Európa „aj dnes svedčiť – nielen slovami, ale predovšetkým činmi, skutkami milosrdenstva a pohostinnosti – o dobrej zvesti Pána, ktorý nás miluje a zachraňuje“. Teda pápež sa bude chcieť zrejme aj naším prostredníctvom prihovoriť celému kontinentu a povzbudiť ho, aby predovšetkým konal v duchu evanjelia.

Následne Matteo Bruni, hovorca Svätej stolice, pri predstavovaní tejto cesty podčiarkol, že pôjde o „duchovnú cestu“, a dodal: „Svätý Otec chce duchovne objať ľud zranený totalitnými režimami, avšak s pohľadom zameraným na budúcnosť.“ Teda nezabudnúť, ale neostať len v minulosti, či už životom alebo mysľou. Môžeme predpokladať, že nás vyzve hľadieť dopredu, byť vychádzajúcou Cirkvou, Cirkvou dialógu.

Jednota v rôznosti

Práve tento dialóg je zakorenený v našej evanjelizačnej DNA, ktorá nás stavia do pozície „duchovného mostu medzi Východom a Západom“. Kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, sa v rozhovore o tejto ceste vyjadril o cyrilo-metodskej tradícii ako o schopnosti inkulturovať evanjelium, čo je presne tým, čo žiada od Cirkvi aj samotný pápež. Cirkev, „ktorá musí byť úplne zameraná na evanjelizáciu sveta“. To potrebuje „nájsť správny jazyk, aby svet mohol prijať ohlasovanie evanjelia. (…) Teda na jednej strane táto inkulturácia, tento misionársky ťah, a na druhej strane aj schopnosť vedieť vložiť túto rozmanitosť spirituality, foriem vyjadrovania duchovnosti, kultúry jazyka aj do katolíckej jednoty, ktorá sa tak stáva symfonickou jednotou, a nie uniformnou“.

Na margo stretnutia s rómskou komunitou kardinál Parolin pripomenul, že pápež chce týmto gestom vyjadriť „všetku bolesť nad utrpením, ktorému bola táto komunita vystavená, čo musela v priebehu času znášať: táto silná účasť pápeža na bolesti ľudí, a teda aj prosba o odpustenie za to, akú veľkú zodpovednosť sme my – Cirkev alebo ľudia Cirkvi – mohli mať v tejto situácii. A zároveň sa stáva na jednej strane pozornosťou voči tomuto obyvateľstvu, teda úctou, ale aj ocenením hodnôt, ktoré vyjadrujú, (…) a na druhej strane úsilím o ich plnú integráciu do spoločnosti“.

Všetci sme bratia a sestry

Nepriamo štátny sekretár naznačil, prečo je návšteva Slovenska podstatne dlhšia ako pápežov pobyt v Budapešti. Z toho, čo povedal, vyplýva, že z pôvodne kratšie plánovanej cesty do našej krajiny si ju samotný pápež želal predĺžiť, aby sa mohol zúčastniť na slávení Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je našou patrónkou.

Pápež František tu nájde spoločnosť, ako poznamenal arcibiskup Stanislav Zvolenský v nedávnom rozhovore, v ktorej je „veľa napätia, nedorozumení, dôsledkov strachu, ktorý prežívame. Pandémia nám ukázala naše hranice. (…) Teraz príde niekto, kto symbolizuje pozvanie, aby sme, aj keď máme rozdielne názory, využívali dialóg. (…) Fratelli tutti znamená, že všetci sme bratia a sestry. Toto je východisková skutočnosť“.

Čo teda môžeme očakávať od nasledujúcich dní? Prešovský arcibiskup Ján Babjak to zhrnul výstižne. „Od návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku očakávam, že zjednotí a posilní veriacich vo viere, a veriacich i neveriacich osloví svojím záujmom o marginalizovaných ľudí a povzbudí nás k ochrane všetkého stvorenstva i našej planéty Zeme, ktorá je naším pozemským domovom“. Gréckokatolícky metropolita vidí ako výzvu pre našu Cirkev schopnosť „vedieť oslovovať evanjeliom“, postoj, ktorý je blízky rímskemu biskupovi.

Môžeme teda očakávať, že v nasledujúcich dňoch začujeme výzvu pre Cirkev na Slovensku, aby sa stala misionárskou, nebála sa vstúpiť do dialógu, budovala jednotu vo svojom vnútri, ale aj navonok a bez strachu hľadela dopredu.

Taktiež môžeme predpokladať, že aspoň medzi riadkami pápež pošle odkaz tým, ktorí sa schovávajú za kresťanské hodnoty a za Boha (a nie je ich málo, či už na politickej úrovni, alebo aj vnútri Cirkvi), hovoria o ňom a pritom nekonajú podľa evanjelia v jeho integrálnom a širokom rozmere.

Sledujte návštevu pápeža Františka spolu s nami!
Články a fotografie z podujatí so Svätým Otcom nájdete na našom webe, Facebooku a Instagrame.#navstevapapeza


Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články