Nový, nová, nové

Foto: Unsplash
Nový rok! Koľko predstáv, predsavzatí, prekvapení sa skrýva za týmito dvoma slovami. Všetky tieto skutočnosti sú často spojené práve s prídavným menom „nový“ – nové prekvapenia, nový začiatok, nové predsavzatia, nové…

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Práve po Vianociach som sa zamýšľal, čo skutočne nové priniesol Ježiš, keď sa narodil a žil na tejto zemi. Bolo o tom napísaných už veľa kníh (a nielen teologických).

Na začiatku nového roka je všetko spojené s prídavným menom „nový“. Aj Ježiš povedal o jednom svojom prikázaní, že je nové (a jeho). „Milujte sa navzájom, ako som ja miloval vás…“ (porov. Jn 13, 34) Toto prikázanie je jedinečné nielen v tom, že ho Ježiš nazval svojím a novým, ale je to principiálne jediný Ježišov príkaz, ktorý nie sme schopní dodržiavať sami ako jednotlivci. Nikto z nás ho nemôže naplniť sám – na uskutočnenie tohto prikázania potrebuje brata, sestru a brat, sestra potrebujú mňa, aby láska bola vzájomná.

Keď pred 80 rokmi (7. decembra 1943) Chiara Lubichová povedala Bohu svoje „áno“, netušila, že toto „áno“ sa toľko ráz rozmnoží po celej zemi a zrodí prúd, ktorý ukazuje, že toto Ježišovo nové prikázanie možno uskutočňovať v každodennom živote kdekoľvek na svete. Pravá láska nemôže ostať sebeckou, musí vyústiť do lásky vzájomnej. Preto spôsobuje, že sa rodí nová ekonomika spoločenstva, nová výchova, rodia sa nové vzťahy, ktoré pretrvávajú aj po odchode z tohto pozemského života, rodí sa aj nové zdravotníctvo…

Pravá láska nemôže ostať sebeckou, musí vyústiť do lásky vzájomnej.

A tak tento rok, nový rok, nám prináša novú šancu – povedať nové „áno“ láske každý deň. Tá novosť nášho nového „áno“ láske, schopnosti milovať druhého, môže byť práve v tom, že vyprovokuje iné „áno“ (aj keď maličké, možno ľudským okom neviditeľné) a toto „áno“ dá zrod inému „áno“, a tak tieto „áno“ budú vždy nové, budú dávať zrod iným „áno“, ale zároveň v týchto „áno“ bude obsiahnuté aj „ďakujem“ tomu predchádzajúcemu „áno“. Potom každé „áno“ nebude izolované, ale bude vytvárať ďalší vzťah – bude dávať zrod, bude sa stávať plodným, pretože láska, ktorá nezrodí ďalšiu lásku, lásku, ktorá sa aj potom vracia, je neplodná.

Preto ani tento web nemôže ostať „neplodný“, ale môže sa stať darom, aby si ho mohol prečítať niekto ďalší a potom ďalší a ďalší, vlastne ako v prvej komunite Ježišových učeníkov – 12, 72, 500, tisíce… To isté sa odohralo pred 70 rokmi v Tridente.

A nemohlo by sa to odohrať (možno v malom) aj tento rok v našom okolí, v našej rodine, v našom dome, dedine či meste?

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články