O včelách a ľuďoch (komentár)

Klíma je dôležitá tak pre včely, ako aj pre ľudí. Tú spoločenskú si môžeme zvoliť sami. Foto: Pixabay
Klíma je dôležitá tak pre včely, ako aj pre ľudí. Tú spoločenskú si môžeme zvoliť sami. Foto: Pixabay
Voľby sú šanca na dobré časy. Zároveň ponúkajú reálnu možnosť na tvorbu takej spoločenskej atmosféry, v ktorej sa nám ako spoločenstvu bude žiť príjemne. Nie časti, ale celku. Lebo príliš horúca alebo mrazivá klíma neprospieva nikomu a zákonite sa odrazí na chatrnej úrode. V tom si je ľudstvo podobné so včelami.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Prednedávnom mi jeden zanietený včelár vysvetľoval, že spoločenstvu včiel škodí priveľa tepla. Naoko by sa mohlo zdať, že prvé jarné lúče im vyhovujú, ibaže tie tohtoročné prišli ešte počas zimy. Skorý príchod vysokých teplôt, trvajúcich dlhšie ako týždeň, podstatne rýchlejšie naštartoval prírodu, no rast sily včelstva sa drží svojho tradičného rytmu. Stará sa o ďalšiu generáciu, do úľa vo veľkom nosí vodu a peľ, ktorým kŕmi nové plody. 

Včely sú mimoriadne závislé od klímy. Momentálne sa opäť ochladilo, je veterno, a tak sa ich sily sústredia na vyhrievanie plodu, jeho výživu a na pohľad také ľúbivé rozkvitnuté mirabelky nestíhajú využiť naplno. Pokiaľ kvety a stromy rozkvitnú skôr, ako sú včely v dobrej forme na znášku, prejaví sa to na nižšej produkcii medu. Navyše, všetky tie kvety ovocných stromov a rastlín potrebujú určitú vonkajšiu teplotu na vylučovanie nektáru. Keď po rastovom špurte dôjde k následnému prudkému ochladeniu, na čas ich to zase zabrzdí a pre včely nadídu ťažké časy. Na to, aby sa dopracovali k chabému výsledku, pracujú oveľa tvrdšie. No doteraz sa nestalo, že by si s touto situáciou včelstvo nedokázalo poradiť vôbec. 

Keď niekto rozdúchava vášne, vo verejnosti to vrie. Horúce hlavy majú potom tendenciu riešiť výzvy tvrdou rukou, nie komplexne a s rešpektom.

Včely a ľudia pritom nie sú až také rozdielne druhy. Bez ohľadu na vonkajšiu situáciu sa snažíme vychovávať novú generáciu, chrániť ju aj v ťažkých časoch a pritom tvoriť zmysluplné spoločenstvo. A rovnako ako včely, tiež sme závislí od klímy. Počasie síce neovplyvníme, ale spoločenskú klímu si máme možnosť voliť sami. Keď niekto rozdúchava vášne, vo verejnosti to vrie. Horúce hlavy majú potom tendenciu riešiť výzvy tvrdou rukou, nie komplexne a s rešpektom. Pre celé spoločenstvo tak pripravia horúce chvíle. Bez chýbajúceho dialógu, iba prostredníctvom jednostranných a tvrdých nariadení z pozície moci môže spoločnosť tiež poľahky uviaznuť na bode mrazu. Podobne ako včely, aj ľudstvo to prežije, no bude to na úkor menej plodnej a úrodnej spoločnosti. 

Našťastie, na rozdiel od včiel máme možnosť voľby, v akej klíme chceme žiť. Preto by sme sa nemali vyhovárať na počasie, nechuť, chýbajúci záujem, ale k spoločnej a spoločenskej atmosfére aktívne prispieť svojím hlasom. A tak ako usilovné včielky lietajú do úľa, mali by sme zaletieť k urnám. Parafrázujúc slová klasika, ktorý tiež lietal do nepoznaných výšin mimo svojej komfortnej zóny: Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo. A atmosféru v našej krajine. 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.