Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v utorok poveril úradujúceho kancelára Karla Nehammera z ÖVP zostavením novej vlády. Všetky strany totiž odmietli spolupracovať s lídrom víťaznej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbertom Kicklom.
Prezident alpskej republiky vymenovanie Kickla za spolkového kancelára odmietol už pred voľbami. Ústava mu to umožňuje. Naplnili sa tým prvé odhady z poslednej septembrovej nedele, ktorá bola u našich západných susedov volebnou.
Líder FPÖ síce mohol oslavovať prvé a historické volebné víťazstvo svojej strany, ale jeho koaličný potenciál je mizivý. Pre Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP) je neprijateľná práve osoba bývalého ministra vnútra v ich vláde Kickla.
Ten naopak zdôrazňuje, že výsledok volieb nemohol byť jasnejší a jeho strana pôjde do vlády len s ním ako s kancelárom. FPÖ sa vo voľbách z 29. septembra umiestnila na prvom mieste s 28,8 % hlasov pred Nehammerovou ÖVP, ktorá získala 26,3 %. Tretí skončili sociálni demokrati (SPÖ), za ktorých hlasovalo 21,1 % voličov.
Do parlamentu vstúpili aj liberáli (NEOS) s výsledkom 9,1 % a Zelení, ktorí od voličov dostali 8,2 %. Kým Nehammerova strana povedala, že nebude spolupracovať s FPÖ kvôli jej lídrovi, ostatné tri strany uviedli, že s FPÖ nechcú spolupracovať vôbec.
Prezident Alexander Van der Bellen po konzultáciách ešte z 9. októbra požiadal lídrov troch najväčších strán, aby viedli rozhovory o možnej spolupráci. Vyhlásil zároveň, že upúšťa od tradície poveriť víťaza volieb zostavením novej vlády.
Lídri jednotlivých strán tento pondelok prezidenta informovali, že sa držia svojich pozícií. Preto Alexander Van der Bellen požiadal o zostavenie vlády druhých v poradí, a to ľudovcov.
„Stojím si za slovom, ktoré som dal svojim voličom ešte pred voľbami. Pre mňa nie je možné vytvoriť koalíciu so šíriteľom konšpiračných teórií,“ povedal dosluhujúci kancelár Nehammer jednoznačne v prvom povolebnom rozhovore pre denník Kronen Zeitung.
Karty pri zostavovaní novej vlády vo Viedni budú rozdávať ľudovci, aj keď oproti predchádzajúcim voľbám si pohoršili o viac ako 11 percentuálnych bodov. Najpravdepodobnejšia je koalícia ľudovcov (51 kresiel) so sociálnymi demokratmi (41 kresiel), ktorí by mali len najtesnejšiu väčšinu jedného hlasu.
Národná rada v Rakúsku pozostáva zo 183 kresiel a pre sformovanie vlády, krytej parlamentnou väčšinou, je potrebných 92 kresiel. Vo vyhlásení pre médiá Nehammer informoval, že na zabezpečenie stabilnej parlamentnej väčšiny bude potrebný tretí partner. Treťou do partie bude buď liberálna NEOS, alebo Zelení.
Z minulosti už známe spojenie ľudovcov a socialistov môže mať teraz nové úskalia. Líder SPÖ Andreas Babler stranu posunul ďalej doľava požiadavkami, ako je napríklad zavedenie 32-hodinového pracovného týždňa.
Víťaz volieb, FPÖ, postavil svoj program do veľkej miery na protiimigračnej politike a je vnímaný ako subjekt priateľsky naklonený ruskému vedeniu v Kremli.
Herbert Kickl vo svojom vyhlásení na Facebooku uviedol, že prezident porušil „osvedčené a normálne procesy“ rakúskej republiky tým, že nepoveril víťaza volieb zostavením vlády. „Mnohým sa to môže zdať ako facka. Ale sľubujem vám – posledné slovo ešte nebolo povedané,“ vyhlásil nominálny víťaz volieb.
Viac ako šesť miliónov oprávnených voličov v Rakúsku zvolilo v závere septembra v riadnych voľbách nové zloženie ich Národnej rady, teda dolnej komory zákonodarného zboru, na nasledujúcich päť rokov.
Ilustračné foto – SITA