Pracujú v call centrách, renovujú staré kávovary. Väzňom v Taliansku dáva šancu na nový začiatok sociálny podnik

Zdroj: Pexels
Transformovať talianske väznice z nákladovej položky na zdroj hodnôt – to je cieľ, ktorý si vytýčil Giuseppe Cantatore, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti bee.4 (teda „Before“), prvej sociálnej firmy, ktorá vznikla vo väznici v talianskom okrese Bollate v Miláne. Na webových stránkach talianskeho ministerstva spravodlivosti bolo podľa záznamov k 6. júnu 2023 vo väzení 1282 väzňov. Preplnenosť, diskriminácia, samovraždy, nedostatočné služby sú problémy, s ktorými majú každodennú skúsenosť mnohí z nich.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Zlú kvalitu života väzňov sa dnešná ľahostajná spoločnosť častokrát snaží skryť pod koberec nezáujmu. Väzni sú považovaní za vyvrheľov, často sú izolovaní a zbavení svojej osobnej identity, čo ich ešte viac vzďaľuje od ľudskosti, ktorá by mohla byť, naopak, bránou k premene. Pre mnohých je vzdialená aj myšlienka, že skúsenosť života vo väzení by pre nich mohla byť niečím užitočnejším ako len zaslúženým trestom.

„Videl som iba obrovské množstvo ľudí, ktorí pre rôzne problémy nemali prístup k práci,“ hovorí Giuseppe Cantatore, ktorý už predtým navštívil inú milánsku väznicu San Vittore. Väzni boli často závislí od svojich rodín, ktoré však neboli schopné pokryť ich náklady vo väzení, čo viedlo k rôznym komplikáciám. A práve na pozadí tejto skúsenosti vzniká základ Giuseppeho podniku Bee.4: „Ak chcete naštartovať veci, je potrebné pracovať,“ komentuje. Táto práca však musí byť konkrétna, postavená na pracovnej zmluve, musí byť platená a väzňovi musí umožniť, aby sa jeho život premenil z bremena na zdroj niečoho dobrého.

V roku 2013 Giuseppe Cantatore predstavuje svoj projekt správnej rade a podarí sa mu získať malú miestnosť s nainštalovanými počítačmi. Krátko nato spolu s prvými väzňami ukazuje svoju odhodlanosť stať sa malou, ale významnou súčasťou zmeny. Bee.4 vo väznici v Bollate je dnes po rokoch plnohodnotnou sociálnou firmou s približne 125 pracovníkmi vrátane dobrovoľníkov, ktorá pracuje s potenciálom väzňov, podporuje zamestnanosť a prácu vníma ako nástroj inklúzie a obnovy ľudskosti.

Bee.4 pôsobí v troch oblastiach podnikania: v oblasti outsourcingu, opravy a renovácie profesionálnych kávovarov a predajného zariadenia a v oblasti montáže komponentov, balenia a kontroly kvality.

Prvým projektom je call centrum, v ktorom pracuje 85 väzňov a 5 externých členov tímu, ktorí organizujú a spravujú zákazky. Call centrum zohráva rolu v podpore podnikania spoločností, ktoré sú ochotné zveriť svoje služby vyškoleným jednotlivcom, schopným plne vyhovieť ich potrebám. So 100 operátorskými stanicami, 20 000 overenými zmluvami mesačne, 30 000 spravovanými emailami zaručuje bee.4 služby pre inbound, outbound, back office a tiež digitalizáciu papierových archívov, ako uvádza na svojich stránkach.

Väzenský systém by mal byť miestom, ktoré je schopné znížiť alebo dokonca eliminovať recidívu a umožniť bývalým väzňom opäť sa začleniť do spoločnosti s novou perspektívou.

Druhý sektor sa zaoberá opravou strojov, ktoré vyrábajú kávové kapsuly a kávové podušky pre renomované značky. Dielňa nesie názov Ri-Genera a prispieva k ekologickej udržateľnosti tým, že tieto stroje namiesto likvidácie renovuje. „Biznisový účel spoločnosti Ri-Genera je podobný sociálnemu účelu Bee.4,“ vysvetľuje Cantatore. Zatiaľ čo prvý sa vyhýba zošrotovaniu strojov, druhý sa vyhýba „zošrotovaniu“ človeka žijúceho vo väzení.

Do tretieho odvetvia je zapojená ženská sekcia druhého okresného väzenia v Miláne v Bollate. Ide o dielňu, ktorá spolupracuje so spoločnosťou vyrábajúcou plastovú gumu, s konkrétnym zameraním na automobilový priemysel a výrobu bielej techniky. Práca, ktorej predchádza obdobie zácviku, poskytuje väzenkyniam príležitosť byť aktívnymi a počas pobytu vo väzení sa neuzavrieť a nepodľahnúť pasivite. Ponúka tak druhú šancu a príležitosť na obnovu a ukazuje svetu tam vonku, mimo mreží, že hoci títo ľudia spravili v živote chyby, vzdelávanie a práca môžu byť cestou ich pokánia.

„Vo väzení, bohužiaľ, stále nájdete veľa zločinu,“ pokračuje Cantatore. „Stále tam vznikajú malé nezákonné organizácie. Cieľom Bee.4 je tiež zabrániť vzniku týchto interných skupín. A nielen to, pretože s hodnotami a spoluprácou, ktorú ponúkame, môžeme dúfať v pokles recidívy zo 75 % na 2 %.“ Väzenský systém by mal byť podľa neho miestom, ktoré je schopné znížiť alebo dokonca eliminovať recidívu a umožniť bývalým väzňom opäť sa začleniť do spoločnosti s novou perspektívou. To sa však, žiaľ, nestáva vždy, ale práca, ako ukazuje Bee.4, môže byť zdrojom podpory pre ľudí, ktorí opustili väzenie, aby zvládli zložité výzvy spojené s opätovným sociálnym začlenením.

Myšlienka a vplyv podniku Bee.4 nás ako spoločnosť pozýva uvažovať a budovať základy, ktoré by umožnili jednotlivcovi – hoci by mal akýkoľvek osobný, kultúrny, sociálny alebo ekonomický základ – stať sa hnacím motorom v búraní súdov a predsudkov, čo sú symptómy spiatočníckej spoločnosti, nie progresu.

Zdroj: Città Nuova

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Články autora:

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články