- FED znížil úroky, ale nastrašil akciové trhy
Americká centrálna banka (Fed) v stredu znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,50 % až 4,75 %, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov. Uvoľňovanie menovej politiky však spomalila, keď v septembri Fed znižoval sadzby o pol bodu. Informuje o tom portál CNBC.
Fed však zároveň ohlásil zmenu očakávaného tempa znižovania úrokov v budúcom roku. Namiesto štyroch počíta už len s dvoma zníženiami. To sklamalo investorov a výsledkom bol prudký pokles cien akcií na americkom a neskôr aj ázijských a európskych trhoch. Pri niektorých indexoch išlo o najväčší prepad v tomto roku, pričom sa dostali zhruba na úroveň, kde boli v novembri.
Reakciou na neisté znižovanie úrokov počas roku 2025 bolo aj posilnenie amerického dolára voči euru, ale aj ďalším menám. Investori totiž počítajú, že pri dolárových úložkách a dlhopisoch dostanú vyšší úrok, ako keby si peniaze ukladali v eurách. Dôvodom váhania Fedu je najmä pomerne vysoká inflácia v USA a silné čísla ekonomiky. Tej sa aj pri vysokých úrokoch darí tvoriť pracovné miesta a hospodársky rast.
Treba očakávať silný rast ekonomiky najmä po nástupe Donalda Trumpa do kresla prezidenta a presadení jeho probiznisových reforiem. Akciové trhy by sa preto skoro mali vrátiť na svoje rekordné úrovne a pokračovať v raste. Predpokladá sa aj posilňovanie amerického dolára, čo podporí európsky export do Ameriky a Ázie a môže pomôcť ťažko skúšanému nemeckému priemyslu.
- Moody´s neverí rečiam o zodpovednej vláde, Slovensku znížila rating
Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Informovala o tom agentúra SITA. Moody’s vidí problém najmä v zhoršovaní kvalita inštitúcií na Slovensku ako zmeny v trestnej legislatíve a ovládnutie verejnoprávnych médií.
Rozpory vo vnútri koalície podľa agentúry skomplikujú prijímanie ďalších potrebných opatrení. Deficit vo volebnom roku 2027 očakáva Moody’s na 3,5 % HDP, výrazne nad trojpercentným limitom, ktorý vláda sľúbila Európskej komisii.
Moody’s sa obáva, že v roku 2027 sa slovenský verejný dlh dostane na 62,6 percenta HDP, o 2,1 bodu viac, než sľubuje vláda. Slovensko je však v ekonomicky dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní štátneho dlhu. Bude schopná aj naďalej lákať zahraničné investície, pričom silný trh práce podporí príjmy domácností.
Rovnaký rating ako Slovensko majú teraz napríklad aj Portugalsko, Malajzia a Chorvátsko. Slovensko malo naposledy takú zlú známku v roku 2003 ešte pred vstupom do Európskej únie. Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné.
- Inflácia prestala klesať, rast cien živia najmä potraviny
Inflácia v EÚ dosiahla v novembri hodnotu 3,6 %, o 0,1 bodu viac ako v októbri. Zvýšenie najviac ovplyvnili ceny potravín, ale aj dopravy, odevov a obuvi, brzdili ju naopak rozličné tovary a služby. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Priemerná miera harmonizovanej inflácie od začiatku roka sa v novembri vyšplhala na 3,4 %, o 0,3 % menej ako v októbri. Priemerná ročná miera je významný ukazovateľ cenovej stability v krajine a je jedným zo štyroch maastrichtských kritérií vstupu do eurozóny.
Na Slovensku sa inflácia v novembri dostala na úroveň 3,2%. Najviac ju poháňali ceny poľnohospodárskych výrobkov. Tie v novembri zdraželi najrýchlejšie v tomto roku, keď ich rast prekročil 6 %.
Priemyselní výrobcovia predávali výrobky naopak lacnejšie ako pred rokom o takmer 9 %, napríklad výroba dopravných prostriedkov bola lacnejšia o 2,7 %. Rast cien stavebných prác bol najpomalší za tri a pol roka, keď sa medziročne zvýšili o 4,5 %.
V priemysle pokračuje pokles cien energií, keď v energetika sa zlacňovalo o 20,4 % a rafinériách o 19,7 %, naopak dodávka vody zdražela o 12,1 %, výroba z gumy a plastu o 3,8 % a výroba strojov o 5,9 %.
Pri poľnohospodárskych výrobkoch dvojciferne rástli ceny obilnín o 11,8 %, strukovín o 19,8 %, olejnatých semien a plodov o 12 % a ovocia a orechov o 17,6 %. Klesli ceny zeleniny a zemiakov. Pri živočíšnych výrobkoch vzrástla cena jatočného hovädzieho dobytka o 10,8 %, slepačích vajec o 10,6 % a kravského mlieka o 5,3 %. Od začiatku roka však ceny poľnohospodárskych výrobkov klesli v priemere o 4,2 %.
- Nové objednávky potešili automobilky a elektroniku
Hodnota nových objednávok v slovenskom priemysle v októbri 2024 medziročne vzrástla o 3,3 % a dosiahla objem 6,2 mld. eur. Bol to však iba tretí medziročný nárast v tomto roku. Medziročné zvýšenie sa však prejavilo len v 3 z 12 mesačne sledovaných odvetví priemyslu.
Objednávky stúpli len vo výrobe textilu, výrobe motorových vozidiel, návesov a prívesov či vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov. Naopak, objednávky sa medziročne znížili najviac vo výrobe odevov, výrobe a spracovaní kovov a vo výrobe ostatných dopravných prostriedkov. Informoval o Štatistický úrad SR.
Slovenský priemysel je stále silno naviazaný na svojich odberateľov v Nemecku a Česku, čo sa týka aj automobiliek. Rast objednávok v tomto kľúčovom odvetví je preto skvelá správa a svedčí o tom, že závody na Slovensku si udržiavajú dobrú konkurencieschopnosť napriek pochybnostiam analytikov.
Ani pri úvahách o znižovaní výroby alebo zatváraní závodov sa slovenské automobilky nespomínajú – prednosť majú ich oveľa drahšie sestry v Belgicku, Anglicku či Taliansku. Ďalšia dobrá správa je rast objednávok v elektrotechnickom priemysle, ktorý je ďalšou silnou nohou Slovenska.
Naopak, ťažké časy prežíva hutníctvo. Mohla by mu pomôcť účinnejšia ochrana európskeho trhu voči lacnej a ekologicky špinavej konkurencii z Číny, Indie a Ruska, ale aj oslabenie eura voči doláru. Výrobe odevov už zrejme nepomôže nič, je nezvratné, že zo Slovenska sa postupne vytráca.
- Autá sa predávajú stále nesmelo, pokrivkáva Nemecko a Taliansko
Predaj nových áut v Európskej únii v novembri klesol o 1,9 % po krátkom oživení v predchádzajúcom mesiaci. Informovalo o tom Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Celkovo ich zaregistrovali 869 816 kusov.
Na štyroch hlavných trhoch rástol predaj v Španielsku (o 6,4 %) a Nemecku (o 0,5 %). Francúzsky automobilový trh v novembri klesol o 12,7 % a výrazne sa znížil aj predaj v Taliansku o 10,8 %.
Predaj elektromobilov v EÚ sa znížil o 9,5 % na 130 757 kusov za november, pričom ich podiel na trhu sa znížil na 15 %. Výrazný pokles ich registrácií nastal najmä v Nemecku o 21,8 % a Francúzsku o 24,4 %. Znížil sa tiež dopyt po plug-in hybridných autách o 8,8 %.
Hybridov bez nabíjania sa naopak zaregistrovalo o 18,5 % viac, pričom už s 33,2 % tvoria tretinu trhu. Presadzujú sa na úkor benzínových áut, ktorých sa v novembri predalo o 7,8 % menej, dieselových modelov dokonca až o 15,3 % menej.
Od začiatku roka 2024 sa predaj nových áut v EÚ drží zhruba na nule, stúpol iba kozmeticky o 0,4 % na 9,7 milióna kusov. Najviac k tomu prispel španielsky trh s rastom predaja o 5,1 %. Na Slovensku sa v novembri zaregistrovalo vyše 9000 nových áut, čo je medziročne viac o vyše 8%. Najviac bolo klasických benzínových áut, predaj hybridov však už prevýšil predaj naftových modelov.
- EPH získava po Mochovciach aj kontrolu nad SE
Novým majoritným vlastníkom Slovenských elektrární sa stane česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Tú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský (50 % + 1 akcia), J&T Energy Holding (44 % -1 akcia) a ManCo (6 %, spoločnosť manažérov EPH). Informovala o tom agentúra SITA.
Ide o ukončenie obchodu, ktorý sa začal ešte v roku 2015. Vtedy sa EPH dohodol s talianskym Enelom pri predaji jeho 66-percentného podielu Slovenských elektrární, Český holding najprv od Talianov prevzal 33-percentný podiel a po dokončení mochovských jadrových blokov následne prevezme zvyšný 33-percentný podiel.
Podiel v elektrárňach vlastnia cez firmu Slovak Power Holding BV (SPH). Štát stále kontroluje v Slovenských elektrárňach zvyšný 34-percentný podiel, pričom si po spustení 4. bloku Mochoviec môže uplatniť opciu na jeho zvýšenie o ďalších 17 %.
EPH aktuálne podpísal s Enel Produzione v rámci druhej fázy celého biznisu zmluvu o skoršom nadobudnutí zvyšných akcií Slovenských elektrární ešte pred spustením 4. bloku. Ten sa aktuálne dostal do fázy studenej hydroskúšky, do prevádzky by ho mali spustiť v polovici tohto roka.
EPH získa kontrolu nad SE za 150 miliónov eur, pričom však tie splatia Enelu aj pôžičku v objeme zhruba miliardy eur. Ovládnutie SE česko-slovenskými manažérmi je určite dobrá správa. Enel na tom zrejme nakoniec prerobí, otázka je však, koľko si z Mochoviec vytiahol nezmyselným predlžovaním dostavby a vytváraním zbytočných posudkov a analýz počas týchto rokov.
Treba povedať otvorene, že pod velením Enelu by Mochovce dodnes išli iba na dva bloky a príchod EPH bol pre ne vykúpením. Tretí blok nakoniec elektrárňam pomohol aj k rekordným ziskom a postupne aj so svojou štvrtou sestrou budú splácať dlhy, ktoré vytvorili svojou výstavbou. Okrem iného budú vďaka dohodám s Hegerovou vládou aj roky zabezpečovať lacnú elektrinu pre slovenské domácnosti.
Ilustračné foto – SITA a Peter Kremský, grafy Štatistický úrad SR a ACEA