Rešpekt, prosím! (komentár)

Foto: Facebook/Martina Šimkovičová
Slušnosť je cnosť, a pokiaľ u človeka absentuje, vyučí ho jeho okolie.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Keď sme boli deti, rodičia nás upozornili na to, že prstom sa nemá ukazovať na druhých. Lebo takéto gesto smerom ku konkrétnemu človeku v ňom môže vyvolať rôzne negatívne pocity. Či už išlo o veľký nos, výrazné obočie, či nízky vzrast. Inakosť vždy vzbudzovala u detí nekontrolované začudovanie. 

Vplyvom dobrej výchovy zostáva správanie tohto typu zabudnuté v detstve. Aj vďaka tomu vieme spolu fungovať ako spoločnosť. Súdržnosť jednotného, no rozmanitého celku je kľúčová pre budúcnosť krajiny, ktorej veľkosť sa zásadne meria tým, ako sa správa k menšinám. História nás kruto poučila, že po polarizácii spoločnosti a jej segregovaní na „nepriateľské“ skupiny dochádza k nenapraviteľným ľudským tragédiám a zákonitej stagnácii štátu, až jeho regresu.

Pokiaľ sa takéto nevhodné správanie nepodchytí v ranom detstve, prerastie do šikany na školách, v práci a nešťastím je, keď sa hlavná aktérka nenávisti voči vybraným ľudským terčom dostane k moci.

Z konania ministerky kultúry, ktorá svoje homofóbne i xenofóbne názory otvorene prezentuje pod hlavičkou oficiálnej stránky Ministerstva kultúry SR, nie je ťažké nadobudnúť pocit, že máme do činenia s fenoménom trápneho ukazovania prstom na ľudí líšiacich sa od štandardu. Pokiaľ sa takéto nevhodné správanie nepodchytí v ranom detstve, prerastie do šikany na školách, v práci a nešťastím je, keď sa hlavná aktérka nenávisti voči vybraným ľudským terčom dostane k moci.

Kultúrna obec a slušní obyvatelia tejto krajiny spisujú petíciu za odvolanie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry, pretože nepochopila, že spoločnosť – a nie kultúra – je len jedna. „Vďaka“ agresívnemu slovníku časti súčasných politikov a rozdeľovaniu spoločnosti na dva tábory sme ako krajina dnes v zlej kondícii. Tradičné hodnoty sú univerzálne bez ohľadu na to, či sme konzervatívci alebo liberáli. Sú nimi rešpekt, úcta a tolerancia.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Jedna odpoveď

 1. Dobrý deň,

  mám niekoľko otázok na pani autorku tohto článku:

  1. Aké „nepriateľské“ skupiny, pri ktorých dochádza k segregovaniu má na mysli? /Prosím o jasnú definíciu./
  2. Uveďte prosím príklad homofóbnych a xenofóbnych názorov ministerky kultúry.
  3. Vysvetlite prosím pojem „ľudia líšiacich sa od štandardu“, najlepšie z pohľadu katolíckej viery ak sa môžeme pohybovať v tejto rovine.
  4. Odkiaľ čerpáte definíciu univerzálnych hodnôt?

  Ďakujem za odpoveď.
  Mt 12,36

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články