Šesť spôsobov, ako konkrétne prežívať Veľkonočnú oktávu v radosti

Foto: Človek a Viera/Kristína Ujová
Počas ôsmich dní po Veľkonočnej nedeli je každý deň znovu Veľká noc – rovnako, ako sa počas Vianočnej oktávy každý deň radujeme z narodenia Krista. Ponúkame vám šesť jednoduchých spôsobov, ako nestratiť túto radosť zo vzkriesenia v rodine, a ako ju spokojne prežívať aj ďalej po oktáve. Veľká noc a radosť z nej nemôže totiž umrieť po slávnostnom veľkonočnom obede!

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Zmeňte svoj pozdrav „Dobré ráno“

Keď sa ráno zobudíš, odváž sa pridať k bežnému „Dobré ráno“ aj viac: „Drahý, je to úžasné! Ježiš vstal zmŕtvych!“ Iste, možno budú na prvé počutie tvoj manžel či deti prekvapení. No ver, že po ďalších pokusoch sa pridajú a odpovedia: „Naozaj vstal zmŕtvych, aleluja!“ Tento tradičný (no trochu zabudnutý) pozdrav Cirkvi nám bude pripomínať prítomnosť víťazného Krista medzi nami a zároveň bude formou prvej rannej modlitby v rodine.

Zmeňte hudobný repertoár

Prečo by nemohla domom znieť veľkonočná radosť celý týždeň? (A spokojne aj dlhšie…) Nie je na to nič lepšie, ako nádherné árie sakrálnej hudby. Počuť Aleluja z Händelovho Mesiáša naštartuje doma vašu radosť! Možností je veľa – nájsť si tú svoju je možné aj medzi slovenským gospelom. Jednoducho: nalinkujte si svoje „top“ skladby radostnej Veľkej noci, uložte do zoznamu skladieb a pustite si hudbu.

Spievajte veselo

Naše deti už ani nevedia, ako sa spieva počas Veľkonočného obdobia: mali by sme im to ukázať. Spievate doma pri večernej modlitbe (alebo počas dňa, keď ste spolu) hymnus Raduj sa, nebies kráľovná? To je tiež prejav veľkonočnej radosti. A ak chcete trošku deťom urobiť aj zmenu, aj jazykovú prípravku, vytlačte texty tej latinskej Regina caeli, pripnite si ju s prekladom na chladničku tak, aby ho všetci videli a mohli sa pripojiť do spevu. Je to tiež nádherný spôsob (a treba to aj tak vysvetliť doma), ako byť spojení v tomto speve nielen s Máriou, našou Matkou a s jej radosťou, ale aj so všetkými našimi zasvätenými bratmi a sestrami, ktorí na štyridsať dní vymenili Anjel Pána práve za tento veľkonočný chválospev. Malo by nám byť jasné, že každé „Aleluja“ je chválou Pána!

Dovoľte deťom aj sebe precítiť veľkonočnú radosť celým telom.

Nechajte dom rozkvitnúť

Jar nám práve teraz, v čase vzkriesenia, ponúka neskutočnú záplavu jarných kvietkov: narcisy, hyacinty, tulipány, krokusy sa priam pýtajú k podpore oslavy veľkonočných udalostí. Nemôžete nič pokaziť, ak práve z nich – ideálne v bielo-žltej kombinácii Veľkej noci – vytvoríte v jednoduchých kompozíciách predovšetkým v spoločných priestoroch rodiny nádhernú scenériu. Spôsob je jednoduchý – šikmo zrezať stonku a dať do vázy vodu len do jednej tretiny, nakoľko tieto jarné cibuľoviny nepotrebujú príliš veľa vody. Tento voňavý spôsob uctenia si zmŕtvychvstalého Pána nám môže pripomínať Máriu Magdalénu, ktorá si pomýlila Ježiša so záhradníkom. Nezabudnime na slová kardinála Daneelsa: „Krása je dnes možno cestou k nájdeniu Boha.“

Vytvorte párty menu

Výnimočné dni si zaslúžia výnimočné stolovanie. Dovoľte deťom aj sebe precítiť veľkonočnú radosť celým telom, buďte vo svojej kuchyni nápadití! Skúste ponúknuť slávnostné raňajky či dezerty po celý týždeň. Vyhýbajte sa špenátu a brokolici, dajte na tanier niečo výnimočné, čo navodí vo vašej rodine vedomie sviatku. Veď naše náboženstvo je náboženstvom Vtelenia, však?

Počúvajte Krista a žite podľa jeho slova

Evanjeliá ponúkané Cirkvou počas Veľkonočnej oktávy sú mimoriadne krásne. Každý deň preto napíšte na vchodové dvere Božie slovo toho dňa – alebo len vetu, úryvok, ktorý sa vás dotkol. Deti, aj vaši tínedžeri (ich poznámky berte ako ocenenie), to budú denne vidieť – a práve takto sa Božie slovo stane tou kvapkou, ktorá sa pomaly dostane do vnútra skaly, vyhĺbi v nej jamku, prenikne až do ich sŕdc. V pondelok: „Nebojte sa…“, v utorok: „Žena, koho hľadáš?“, v stredu, vo štvrtok, v piatok, sobotu či v nedeľu ďalšie vety. Spokojne urobte dosť priestoru v kolónkach, nech sa môžu zapojiť písaním toho, čo ich oslovilo, aj deti.

Viete, čo je na tomto všetkom skvelé? Nestojí to veľa peňazí, ani námahy, nie je to nudné a netreba s tým po Veľkonočnej oktáve skončiť. Máme byť predsa ľuďmi vykúpenia, nie otroctva.

Zdroj: Famille Chrétienne, redakčne upravené

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články