Šialenstvo zbytočnej vojny

Prebudili sme sa do zbytočnej vojny v Európe. Komentár k vojenskej agresii na Ukrajine.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Tým, ktorí mali nádej, že 21. storočie bude v Európe obdobím mieru a bez vojen, Vladimír Putin zasadil ranu. Zasadil hlbokú ranu vízii bratstva a pokojného spolunažívania. Namiesto diplomacie, čo je cesta dialógu, si zvolil cestu krviprelievania a násilia. My všetci sme sa preto dnes ráno zobudili do vojny v Európe.

Na našom portáli nezvykneme komentovať „za horúca“, avšak to, čo sa deje za našimi východnými hranicami, je viac-menej vyústením dlhodobejšieho procesu, ktorý azda všetci pozorne sledujeme.

Na Slovensku máme rôzne postoje k Rusku a k jeho režimu. Aj keď môžeme mať stále blízky vzťah k tejto krajine, teraz nám neostáva nič iné, ako jednoznačne odsúdiť konanie jej režimu. Nemôžeme zostať ľahostajní k tomu, čo sa deje, lebo neexistuje žiadny solídny argument na ospravedlnenie ruského konania. Porušením medzinárodného práva a dohôd, práva na sebaurčenie krajín sa Vladimír Putin postavil do úlohy vojnového zločinca, a takto sa aj zapíše do dejín.

Porušením medzinárodného práva a dohôd, práva na sebaurčenie krajín sa Vladimír Putin postavil do úlohy vojnového zločinca, a takto sa aj zapíše do dejín.

Rusko však hovorí o oslobodzovacom procese. No treba povedať, že vychádza z pokrivenej interpretácie dejín a z hľadania slávy starých čias. Ospravedlňovanie vojenského útoku historickou krivdou a Putinova rétorika nám pripomínajú, čoho bolo svedkom minulé storočie. Všetci veľmi dobre vieme, kam to viedlo. Vraví sa, že história je matkou múdrosti, ale stále sa z nej nevieme poučiť.

Každá vojna je zlom a zlom aj ostane. Ona totiž so sebou prináša krviprelievanie, smrť, ničenie a násilie. Táto vojna je úplne zbytočná a neospravedlniteľná! Domnievali sme sa, že otvorené ozbrojené konflikty medzi krajinami pomaly ustupujú iným formám útokov. Avšak – skutočná alebo len hraná – paranoická osobnosť utopená v delíriu nám ukazuje opak. Vízia neustálej hrozby a skreslené historické pohľady na krajiny nemôžu diktovať aktuálne politické činy.

Táto situácia, žiaľ, opäť potvrdila, že Bezpečnostná rada OSN je nefunkčná a potrebuje reštrukturalizáciu, aby reálne pomáhala predchádzať násiliu a vojnám. Je čas, aby medzinárodná politika dobehla ekonomickú globalizáciu.

Foto: pixabay/pexels.com

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články