Slováci najviac navštevujú Česko, po ňom Chorvátsko a Maďarsko

Cesty na dovolenku aspoň na jednu noc opäť narástli vďaka zahraničiu, obdobie pred Covidom stále nedobehli dlhodobé rekreácie na Slovensku
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Obyvatelia Slovenska vlani cestovali výrazne viac – absolvovali takmer 11 miliónov súkromných ciest vrátane prenocovania. Medziročne počet výletov na dovolenky narástol o 13 %, stále sa však nedostal na hodnoty z čias pred pandémiou Covid-19. Do hodnôt z roku 2019 chýbal ešte 1 milión ciest, informuje Štatistický úrad SR.

Takmer dve tretiny všetkých ciest tvorili domáce pobyty a 36 % zahraničné. Oproti roku 2022 sa zvýšil najmä počet zahraničných pobytov – v priemere až o viac ako 30 %. Dĺžka domácich aj zahraničných pobytov sa mierne predĺžila na priemerných 4,4 nocí, viac v prospech zahraničných pobytov, na ktorých strávili dovolenkári v priemere 5,9 noci.

Vyplýva to z výstupov ročného zisťovania o dovolenkových a služobných cestách, ktoré Štatistický úrad SR pravidelne zverejňuje na prelome júna a júla. Obsahujú súhrnné informácie o cestovateľských aktivitách obyvateľstva SR za osobným účelom ako dovolenky, návštevy priateľov, známych, výlety a podobne s minimálne jedným prenocovaním.

Slováci v roku 2023 zrealizovali 3,9 milióna ciest do zahraničia. Pri cezhraničnom cestovaní dominovali dlhodobé pobyty, ktoré tvorili dve tretiny zo všetkých ciest. Vlani však krátkodobé pobyty tak narástli, že dosiahli predkovidovú úroveň, dlhodobé pobyty za ňou ešte  zaostávali o 14 % (400-tisíc ciest).

Najvýraznejšie rástla letecká preprava o 36 %, naďalej sa však cestovalo najmä autami, ktorých podiel na cestovaní klesol pod 50 %, podobne ako pred pandémiou. V prvých dvoch popandemických rokoch tvorila automobilová doprava rekordných 60 a 71 %, uvádza správa Štatistického úradu..

Najnavštevovanejšou krajinou v rámci zahraničného cestovného ruchu bolo tradične Česko. Vlani v ňom absolvovali Slováci 880-tisíc krátkodobých i dlhodobých pobytov, cesty do Česka tak tvorili 20% zahraničných ciest.

Prečítajte si aj: Slováci si v Turecku a Chorvátsku môžu za rovnaké peniaze dovoliť viac než doma https://nm.sk/slovaci-si-v-krajinach-ako-turecko-a-chorvatsko-mozu-za-rovnake-peniaze-dovolit-viac-nez-doma/

Druhou najnavštevovanejšou destináciou bolo Chorvátsko a 424-tisíc cestami, čo bolo viac ako pred pandémiou. Ďalšími obľúbenými dovolenkovými destináciami boli Maďarsko, Taliansko, Poľsko, či Rakúsko. Nasledovali tradičné letné destinácie Turecko a Grécko.

Pri cestách do zahraničia lákali obyvateľov Slovenska prekvapujúco najviac návštevy miest, ktoré dlhodobo dominujú. Na druhej priečke sú už tradične pobyty pri mori, ktoré oproti roku 2022 zaznamenali nárast o polovicu a dokonca mierne prekonali hodnoty roku 2019. Vlani Slováci absolvovali 1,46 mil. dovoleniek v prímorských oblastiach.  

Počet domácich pobytov v roku 2023 vzrástol len o 4,5 % na 7,1 milióna dovoleniek. K hodnotám v poslednom roku pred pandémiou chýbalo ešte 8 % ciest. Najčastejšie cestujúci strávili na pobytoch 1 až 3 noci. Tieto krátkodobé dovolenky tvorili tri štvrtiny všetkých domácich pobytov a najviac sa priblížili hodnotám spred pandémie.

Dlhodobé pobyty na Slovensku sa ešte nepriblížili hodnotám pred pandémiou a zaostávali za nimi o takmer 20 %. Rovnako ako pred pandémiou využili Slováci pri svojich domácich cestách viac platené ubytovanie než ubytovanie u priateľov alebo na vlastných chatách či chalupách.

Tradične sa po Slovensku cestovalo najmä automobilmi, pokryli 80 % domácich pobytov. Najnavštevovanejšími regiónmi boli hlavné mesto Bratislava, Vysoké Tatry a okresy Liptovský Mikuláš, Žilina a Banská Bystrica. Spolu do týchto regiónov smerovalo 36 % všetkých domácich ciest za osobným účelom.

Priemerné výdavky na jednu cestu vzrástli medziročne o viac ako 20 %, čo platilo tak pri domácich, ako aj pri zahraničných cestách. Pri tuzemských pobytoch Slováci vlani minuli v priemere 202 eur na cestu,  pri zahraničných pobytoch až 624 eur na osobu. Do pobytov tak investovali približne o 30 % viac ako pred pandémiou. Slováci vlani za rekreáciou cestovali v priemere 4-krát za rok, uvádza Štatistický úrad SR.

Grafy – Štatistický úrad SR, ilustračné foto – Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články