Slovensko za posledný rok stratilo na konkurenčnej schopnosti. V rebríčku IMD World Competitiveness Booklet kleslo o šesť priečok a dostalo sa na 59. miesto zo 67 hodnotených krajín. Na prvé miesto vo svete sa dostal Singapur a na druhé Švajčiarsko, ktoré z čela vytlačili Dánsko na tretie a Írsko na štvrté miesto.
Nasledujú Hongkong, Švédsko a Spojené arabské emiráty, všetko krajiny, ktoré tento rok v rebríčku stúpali. Naopak, Taiwan sa zosunul o dve priečky na ôsme a Holandsko dokonca o štyri miesta na deviatu priečku. Prvú desiatku uzaviera Nórsko, ktoré tiež patrí k skokanom roka, keď si polepšilo o štyri miesta.
Pred Slovenskom Maďarsko aj Bulharsko
Z našich susedov je Rakúsko na 26. a Česká republika na 29. priečke, hoci tá padla o 11 miest. Predbehli nás aj Poľsko na 41. a Maďarsko na 54. mieste, hoci tiež výrazne kleslo. Slovensko predstihli aj krajiny ako Bulharsko, Mexiko alebo Turecko, za nami nie je z európskych krajín nikto. Ukrajina a niektoré krajiny Balkánu však súčasťou rebríčka švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu (IMD) nie sú.
Podľa Jána Oravca z Inštitútu slobody a podnikania, ktorý na príprave rebríčka spolupracoval sa Slovensko medziročne zhoršili najmä v efektívnosti vlády, kde vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch a tiež efektívnosti firiem. Zlepšili sme sa naopak v oblasti domácej ekonomiky či medzinárodného obchodu.
Najväčšími problémami Slovenska sú podľa IMD výkyvy vo verejných financiách a nejasnosti okolo riešenia deficitu. Tiež fakt, že rast miezd predbieha zvyšovanie produktivity práce alebo prílišná regulácia trhu práce a zvyšovanie odvodov zamestnancov.
Index konkurencieschopnosti ekonomík sa publikuje už od roku 1989 a hodnotí 164 rozličných kritérií v oblastiach ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. Zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo takmer sedemdesiat riaditeľov súkromných podnikov.
Investori si vyberajú aj krajiny s vysokými platmi
Konkurenčná schopnosť krajiny je dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o tom, či dokáže prilákať nových investorov do oblasti priemyslu a služieb. Tiež hovorí o tom, ako sú existujúce podniky motivované rozširovať svoje výroby a služby na Slovensku, prípadne či ich radšej presunú do iných krajín.
Atraktivita krajiny rozhoduje aj o tom, aké vysoké mzdy sú firmy ochotné svojim pracovníkom zaplatiť. Príkladom môžu byť krajiny ako Švajčiarsko alebo Dánsko, ktoré sa napriek vysokým platom a nepoužívaniu eura dlhodobo pohybujú na najvyšších miestach svetových rebríčkov investorsky najvyhľadávanejších krajín.
Ilustračné foto: Singapore Capital City
Prečítajte si aj:
Inflácia je opäť nízka, najviac zdraželi pečivo a benzín