Slovensko prichádza o atraktivitu, predbehlo nás aj Bulharsko

Okolité krajiny nám utekajú v efektívnosti a kvalite fungovania štátu, na prvých priečkach štatistiky sú tradične Singapur, Švajčiarsko a Dánsko.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Slovensko za posledný rok stratilo na konkurenčnej schopnosti. V rebríčku IMD World Competitiveness Booklet kleslo o šesť priečok a dostalo sa na 59. miesto zo 67 hodnotených krajín.  Na prvé miesto vo svete sa dostal Singapur a na druhé Švajčiarsko, ktoré z čela vytlačili Dánsko na tretie a Írsko na štvrté miesto.

Nasledujú Hongkong, Švédsko a Spojené arabské emiráty, všetko krajiny, ktoré tento rok v rebríčku stúpali. Naopak, Taiwan sa zosunul o dve priečky na ôsme a Holandsko dokonca o štyri miesta na deviatu priečku. Prvú desiatku uzaviera Nórsko, ktoré tiež patrí k skokanom roka, keď si polepšilo o štyri miesta.

Pred Slovenskom Maďarsko aj Bulharsko

Z našich susedov je Rakúsko na 26. a Česká republika na 29. priečke, hoci tá padla o 11 miest. Predbehli nás aj Poľsko na 41. a Maďarsko na 54. mieste, hoci tiež výrazne kleslo. Slovensko predstihli aj krajiny ako Bulharsko, Mexiko alebo Turecko, za nami nie je z európskych krajín nikto. Ukrajina a niektoré krajiny Balkánu však súčasťou rebríčka švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu (IMD) nie sú.   

Podľa Jána Oravca z Inštitútu slobody a podnikania, ktorý na príprave rebríčka spolupracoval sa Slovensko medziročne zhoršili najmä v efektívnosti vlády, kde vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch a tiež efektívnosti firiem. Zlepšili sme sa naopak v oblasti domácej ekonomiky či medzinárodného obchodu.

Najväčšími problémami Slovenska sú podľa IMD výkyvy vo verejných financiách a nejasnosti okolo riešenia deficitu. Tiež fakt, že rast miezd predbieha zvyšovanie produktivity práce alebo prílišná regulácia trhu práce a zvyšovanie odvodov zamestnancov.

Index konkurencieschopnosti ekonomík sa publikuje už od roku 1989 a hodnotí 164 rozličných kritérií v oblastiach ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. Zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo takmer sedemdesiat riaditeľov súkromných podnikov.

Investori si vyberajú aj krajiny s vysokými platmi

Konkurenčná schopnosť krajiny je dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o tom, či dokáže prilákať nových investorov do oblasti priemyslu a služieb. Tiež hovorí o tom, ako sú existujúce podniky motivované rozširovať svoje výroby a služby na Slovensku, prípadne či ich radšej presunú do iných krajín.

Atraktivita krajiny rozhoduje aj o tom, aké vysoké mzdy sú firmy ochotné svojim pracovníkom zaplatiť. Príkladom môžu byť krajiny ako Švajčiarsko alebo Dánsko, ktoré sa napriek vysokým platom a nepoužívaniu eura dlhodobo pohybujú na najvyšších miestach svetových rebríčkov investorsky najvyhľadávanejších krajín.

Ilustračné foto: Singapore Capital City

Prečítajte si aj:

Inflácia je opäť nízka, najviac zdraželi pečivo a benzín

Štát bude mať čo robiť, aby vyplatil dvanásť dôchodkov

Európe vládne Dacia, ľudia kupujú hlavne lacné autá

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články