Sociálna podnikateľka Ana: Každá rozmanitosť, každý človek je súčasťou spoločnosti, v ktorej žijeme

Keď mala Argentínčanka Ana Argento Nasser 28 rokov a čakala svoje prvé dieťa, založila organizáciu Por Igual Más. Bolo to takmer pred desiatimi rokmi a práve v tom čase, keď sa tešila so svojím manželom na bábätko, prišla motivácia urobiť ešte niečo pre tých, ktorí to majú v živote o niečo komplikovanejšie. Sociálna podnikateľka chcela jednoducho pracovať za práva ľudí so zdravotným postihnutím.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Spomínaná organizácia momentálne zahŕňa viac ako 60 mladých ľudí z rôznych provincií Argentíny. „Por Igual Más som založila v roku 2014 v Córdobe spolu s mojím manželom a ďalšími priateľmi. Chceli sme vytvárať príležitosti pre ľudí s postihnutím, ktorí boli vždy marginalizovaní,“ vysvetľuje na začiatok Ana, ktorá má diplom z komunikačných vied a dnes je jednou z tvári Františkovej ekonomiky (Economy of Francesco – EoF). Dnes pokračuje vo svojom príbehu. Podľa nej sú títo ľudia vo srdciach a hlavách tými najkrehkejšími.

Nadácia mala dva ciele. Prvým bolo nanovo definovať miesto, ktoré by spoločnosť mala poskytnúť ľuďom so zdravotným postihnutím, a zvýšiť posilnenie postavenia týchto ľudí prostredníctvom procesu zvyšovania povedomia – pretože to im pomáha dosahovať ich ciele rozvíjaním zručností a kompetencií.
Ana so svojím tímom nastavila rôzne programy, od vzdelávania, cez komunikáciu, rozvoj, dostupnosť až po zamestnanosť.

Druhým cieľom sú školenia v rámci moderných technológií. „Ten druhý je jedným z našich hlavných projektov. Je to poskytovanie školení v oblasti nových technológií, napríklad webové stránky, správa komunity, digitálny marketing,“ vymenúva angažovaná protagonistka EoF.

Ak by sme mali hovoriť o číslach, tak nadácia funguje dobre a môže sa pochváliť veľkým množstvom zapojených inštitúcii či získaných kontaktov – viac ako 3 000 kontaktov, viac ako 4 000 zapojených inštitúcií, školenia pre 500 učiteľov, 1 500 študentov.

Keď si Ana v rámci Františkovej ekonomiky mala vybrať jednu z tematických dedín (villages), tak si vybrala „CO2 nerovnosti“. Ana prirovnáva tento názov zároveň aj k provokácii. „Pripomenutím si produkcie skleníkových plynov a environmentálnej krízy nás pozýva zamyslieť sa nad odpadom produkovaným sociálno-ekonomickým systémom, ktorý prehlbuje nerovnosti – či už ide o nerovnosti príjmov, zdravia, príležitostí, práv, prístupu k technológiám a environmentálny zdrojom,“ hovorí.

Dva projekty, vášeň a záväzok

Mladá podnikateľka tak koordinuje dva projekty, pričom jedným je periodický časopis venovaný ľudským právam a zbierku rozhovorov s názvom The Voice of Diversities (La voce delle diversità). „Súčasne som jednou z koordinátoriek siete Latinskej Ameriky EoF, v ktorej prostredníctvom aktivít a iniciatív presadzujeme princípy hospodárstva Francesca na perifériách našich miest. Byť súčasťou hnutia EoF je vášeň, záväzok, nový spôsob vytvárania globálnych vzťahov a práce pre novú ekonomiku,“ vidí zmysel tejto iniciatívy Ana.

Neexistuje niekto vnútri a niekto vonku. Všetci sme vnútri.

Keď sa Ana vracia naspäť k téme zdravotne znevýhodnených, tak hovorí o tom, že práve mladí ľudia sú tými strážcami pred globalizáciou ľahostajnosti. Prostredníctvom komunít a z toho, čo tam videli, môžu pripomenúť, aké dôležité sú vzťahy a práva tých najkrehkejších a najzraniteľnejších.

„Pracovať za práva ľudí so zdravotným postihnutím znamená v prvom rade naučiť sa rozpoznávať a vážiť si životy ľudí tým, že nebudeme sa pozerať len na „efektívnosť a produktivitu“. Naopak, ukážeme, že ľudia so zdravotným postihnutím môžu byť dôležitým a aktívnym prínosom, ak sa im vytvoria správne podmienky,“ hovorí ďalej. Podľa nej ide o zmenu paradigmy, ktorú Ana opisuje aj v nedávnej publikácii s názvom Model komunikácie a legitímne uznávanie rozmanitostí. „Musíme prejsť od konceptu „začlenenia“ k konceptu „uznania“, pretože každá rozmanitosť, každý človek, každý z nás je súčasťou spoločnosti, v ktorej žijeme – neexistuje niekto vnútri a niekto vonku. Všetci sme vnútri,“ uzatvára Ana.

Zdroj: Facebook/Ana Argento Nasser

Zdroj: edc-online.org

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články