Strach z nedostatku? Boh chce byť súčasťou tvojej peňaženky

Peniaze. Stále ich je nedostatok. Raz chýba tu, raz tam. Chceme ich mať viac a viac. Poznáte to aj vy? Ako to pomenoval Viktor Pecer, koordinátor misie Biblia a financie, je to večná nespokojnosť. Spolu s ním sme hľadali odpovede na otázku: Ako dobre spravovať financie.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Modlite sa a rozprávajte o problémoch

„Recept na veľa vecí je: modliť sa,“ hovorí Viktor Pecer. Najdôležitejšie je komunikovať. Rozprávať sa nielen s Bohom o problémoch a financiách, ale aj s inými ľuďmi a hľadať riešenia. „Boh chce byť súčasťou tvojej peňaženky,“ pripomína. Upozorňuje aj na to, že máme Bohu hovoriť nielen o našich finančných problémoch, ale tiež o rozhodnutiach, ktoré chceme spraviť. Pre nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo svojich modlitbách a prosbách. (Flp 4,6)

„Najväčší problém ľudí, ktorí majú problémy je, že v nich ostávajú sami. Boja sa otvoriť iným. Dôležité je neostať v tom sám. Zveriť sa niekomu, že mám problém. Áno, chce to kus odvahy, ale je to potrebné,“ odporúča. Možno bojujete s tým, že predsa Boh sa o vaše problémy postará, on je s vami a to je pravda. Na druhej strane dokáže pomôcť, keď o svojich problémoch niekomu poviete. Možno človek, ktorého oslovíte bude odpoveďou na vaše modlitby.

  Nebuďte ustarostení, spoliehajte sa na Pána

  Čo to v praxi znamená? „Keď príde myšlienka na financie, tak si povedať alebo prehlasovať Božie slovo nad sebou, že Boh je ten, ktorý sa stará. Áno, verím tomu, že Ty si ten, ktorý sa stará,“ konkretizuje Viktor Pecer. „Treba byť rozumný, šetriť, ale spoliehať sa na Boha.“ Vaše správanie nech je bez lakomstva; buďte spokojní s tým, čo máte. Veď on sám povedal: „Nezanechám ťa, ani neopustím.“ (Heb 13,5)

  Usporiadanie hodnôt

  „Často prídu za mnou s tým, že chcú riešiť hypotéku a ukáže sa, že potrebujú riešiť niečo úplne iné a to je ich vzťah k peniazom a k Bohu,“ priznáva Viktor Pecer. Na prvom mieste v hodnotovom rebríčku chcete mať Boha alebo peniaze? Základom pre dobré vybudovanie vzťahu k peniazom je nevnímať ich ako najdôležitejšiu vec v živote. Áno, sú potrebné na živobytie, ale potrebujete drahú dovolenku, luxusné auto či bývanie vo vile?

  „Vidíte len „pozlátko“, že niekto žije v drahom dome, má drahé auto. Avšak druhú stranu nevidíte – neostáva mu na splátku hypotéky. Je to niečo, čo by ste chceli?“ pýta sa Viktor Pecer a zdôrazňuje: „Potrebujete si uvedomiť, že počet cifier na vašej výplate neurčuje vašu hodnotu. Peniaze nie sú zlé. Záleží na vzťahu k nim. My dávame peniazom moc.“ Lebo koreňom všetkého zla je láska k peniazom; niektorí po nich pachtili, a tak zablúdili od viery a spôsobili si mnoho bolestí. 1 Tim 6,10 Nakoľko dovolíte peniazom vo svojom živote vládnuť?

  Sme iba dočasnými správcami

  Potrebujeme si uvedomiť, že všetko čo máme je od Boha. K tomu nám pomôže rozjímanie nad úryvkom: Bohatstvo a sláva pochádza od teba, ty panuješ nad všetkým, v tvojej ruke je sila a moc a v tvojej moci je zveľadiť a upevniť všetko. ‭1. Kroník 29,12 Boh z nás urobil dočasných správcov. „Nič z toho nám nepatrí. Preto by sme mali namiesto zámen naše a moje, používať Božie, keď rozprávame o svojich financiách. Financie patria Bohu, nie mne,“ radí Viktor Pecer.‬

  Buďme štedrí

  „To čo nás odlišuje od svetských pravidiel je aspekt štedrosti. Tých 10 percent na dávanie,“ hovorí o desiatkoch Viktor Pecer. „Ježiš nás pozýva k štedrosti na mnohých miestach v Biblii. Máme rozdať svoje srdce, ale s rozumom. Boh od nás čaká, že budeme štedrí,“ dodáva. „Neočakáva však od nás náhlu zmenu, preto buďme aj sami so sebou trpezliví, keď nepôjde všetko podľa našich predstáv.“

  Napíšte si túžbu a počkajte 10 dní

  Vo chvíľach, keď si chcete niečo veľmi kúpiť, nepremýšľate nad tým, či to naozaj potrebujete a využijete, ale konáte emotívne. Preto je dôležité dať si čas na premýšľanie. Po pár dňoch si môžete uvedomiť, že to bolo chvíľkové pobláznenie, ktoré nie je dôležité počúvnuť. Skúste si svoju túžbu zapísať a počkať pár dní, najlepšie 10, aby ste spoznali, či to skutočne potrebujete.

  Životný štýl

  „Vnímam, že my ako kresťania oddeľujeme praktický svet od toho duchovného. Avšak je to jeden svet. To, že anjelov okolo seba nevidíme, neznamená, že tu nie sú. Takisto finančný svet ide ruka v ruke s tým, že chodíme do práce, na svätú omšu, že sa stretávame v spoločenstve, vo farnosti, máme kamarátov a priateľov,“ uvažuje Viktor Pecer.

  • Hovorí, že by sme sa mali zamerať na životný štýl a ponúka pár podnetov na zamyslenie:
  • Teším sa z toho, čo mi Pán umožnil kúpiť?
  • Snažím sa žiť v jednoduchosti?
  • Prehnane šetrím a nedovolím si minúť ani cent navyše?
  • Žijem usporiadane a v centre Božej vôle?
  • Mám prehľad vo svojich financiách?
  • Som emočne pripútaný/á k materiálnym veciam a peniazom?
  • Viem sa podeliť a podporiť ľudí v núdzi?
  • Kam investujem svoje peniaze?ň
  • Bohatstvo je bezvýznamné, ak neslúži Kristovi. Veď čo osoží človeku, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! (Mk 8,36)
  Newsletter

  Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.