Už samotná symbolika dnešného dňa (14. septembra) je sugestívna. Slávime sviatok Povýšenia Svätého kríža, liturgická farba je červená, čo nám pripomína aj utrpenie, obety tejto Cirkvi, krv jej mučeníkov.
Kríž nie je politický symbol
Vo svojej homílii pápež prirovnal kríž ku knihe, ktorú je potrebné otvoriť a čítať. Taktiež upozornil, že kríž nestačí len nosiť na krku alebo vešať na stenu. „Neosoží nám to, ak sa nenecháme očariť jeho ranami, otvorenými pre nás, ak sa naše srdce nenaplní dojatím a nebudeme plakať pred Bohom, ktorý je zranený z lásky k nám. Ak tak neurobíme, kríž pre nás zostane neprečítanou knihou, ktorej názov a autora dobre poznáme, ale ktorá nemá vplyv na náš život. Neobmedzujme kríž iba na predmet zbožnosti a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu,“ povedal František. Pápež nás tiež pozval vidieť, hľadieť na Ukrižovaného a následne svedčiť o ňom, tak ako to robili mnohí počas prenasledovania.
Pápež ďalej pripomenul, že svedok, ktorý má kríž v srdci, a nie iba na krku, nevidí nikoho ako nepriateľa, ale všetkých ako bratov a sestry. O takomto svedkovi platí aj to, že nepoužíva podvodné spôsoby a svetskú moc, nepamätá si krivdy z minulosti a nenarieka nad prítomnosťou. „Nechce vnucovať sám seba a svojich, ale túži obetovať svoj život za iných. Nehľadá vlastné výhody, aby sa potom ukázal zbožný: toto by bolo náboženstvo pretvárky, nie vydávanie svedectva ukrižovaného Boha. Svedok kríža nasleduje len jednu stratégiu, tú Majstrovu: pokornú lásku,“ uviedol.
Životy hrdinov menia dejiny
Svätý Otec nás tiež varoval pred pokušením snívať o triumfálnom a silnom Bohu. „Koľko ráz túžime po kresťanstve víťazov, po triumfálnom kresťanstve, ktoré by bolo dôležité a významné, oslavované a uctievané. Kresťanstvo bez kríža je však svetské a stáva sa neplodným,“ vysvetlil.
Pápež na záver svojej homílie povzbudil veriacich. „Drahí bratia a sestry, videli ste svedkov. Zachovajte si milú spomienku na osoby, ktoré vás živili a vychovávali vo viere. Boli to skromní, jednoduchí ľudia, ktorí dali svoj život, milovali až do konca. To sú naši hrdinovia, hrdinovia každodennosti a práve ich životy menia dejiny. Svedkovia plodia nových svedkov, lebo sú darcami života. Takto sa šíri viera: nie mocou sveta, ale múdrosťou kríža; nie štruktúrami, ale svedectvom. A dnes, vo vyzývavom tichu kríža, sa Pán pýta aj teba: „Chceš byť mojím svedkom?“
Za všetkých katolíkov byzantského obradu sa Svätému Otcovi poďakoval prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak, mimochodom tiež jezuita. „Budeme uvažovať nad Božím slovom, ktoré zaznelo z vašich úst a z vášho srdca a budeme si ho vštepovať do srdca, aby v nás roznecovalo ešte väčšiu lásku a vernosť k Pánu Ježišovi, Presvätej Bohorodičke, k Ježišovmu krížu, i k vám, drahý Svätý Otče,“ povedal arcibiskup Babjak na záver liturgie.
Návšteva pápeža Františka v Prešove je gestom jednoty a pozornosti voči gréckokatolíkom, ktorí nie sú „béčkovými“ katolíkmi, menejcennými ako tí rímski (ako žial občas sú možno vnímaní). Nemajú sa za čo hanbiť. Tento deň je pre nich povzbudením, aby hrdo vyznávali to, čím sú a čím si prešli.
V časoch, keď sa niektorí katolíci latinského obradu domáhajú iných foriem liturgie, môže byť liturgia v Prešove pozvaním k objaveniu tejto starovekej byzantskej, ktorá je bohatstvom celej Cirkvi a ktorú mnohí ani poriadne nepoznajú.
Kríž je znakom lásky
Bezprostredne po skončení slávenia sme sa na mieste rozprávali s administrátorom farnosti Veľká Tŕňa Jurajom Moščákom. „Je to v prvom rade veľká pocta Cirkvi. Veď sa nestáva každý rok, že Svätý Otec prichádza na Slovensko. Toto bolo navyše prvýkrát v našej histórii, keď predsedal východnej liturgii, je to niečo veľmi výnimočné. To ešte zosilnilo moje dojmy. Prežíval som to v radosti a očakávaní,“ povedal otec Moščák pre nm.sk.
Na margo homílie dodal, že kríž je v prvom rade symbol lásky, lebo v ňom bolo zavŕšené dielo spásy. „Keď poviem slovo kríž, nie je to také príjemné, lebo mnohí ľudia vidia len tú dimenziu utrpenia, ale zabúdajú na to, že kríž je v prvom rade znakom lásky, úplnej obety človeka alebo mojej obety za niečo či niekoho,“ zhodnotil.
Foto: TASR/TK KBS/Michal Svítok
CELÁ HOMÍLIA PÁPEŽA
CELÝ PRÍHOVOR ARCIBISKUPA BABJAKA
Sledujte návštevu pápeža Františka spolu s nami!
Články a fotografie z podujatí so Svätým Otcom nájdete na našom webe, Facebooku a Instagrame.#navstevapapeza