Po atentáte stojíme na križovatke (komentár)

Ilustračný obrázok. Zdroj: unsplash.com/Luca Florio.
Komentár k súčasnej spoločenskej situácii.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Prvotné reakcie po atentáte na premiéra Roberta Fica boli jednoznačné. Odsúdili tento neospravedlniteľný čin. Viac-menej paralelne zaznievali výzvy na zmiernenie napätia a polarizácie. Žiaľ, dlho nevydržali a pomaly sa vraciame do starých koľají.

Nádejne zapôsobila spoločná výzva úradujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho na spoločné stretnutie predsedov parlamentných politických strán. K tomu však doba ešte nedozrela.

Volá sa po zmieri medzi vládou a opozíciou, medzi politikmi a novinármi. Zmier áno, ale za akú cenu?

Útoky a obviňovania pokračujú. Možno v miernejšej podobe, ale pokračujú. Každá skupina vidí jasného vinníka, no nie je ten istý… V určitom zmysle sa to aj dá pochopiť. Veľkým rizikom je, že sa zabúda na kontext a dávajú sa do priamych súvislostí fakty, ktoré v takomto vzťahu nie sú. Toto je manipulácia. S akým cieľom? Spoločné dobro ním asi nie je…

Volá sa po zmieri medzi vládou a opozíciou, medzi politikmi a novinármi. Základná otázka, ktorá však zaznieva, je: Zmier áno, ale za akú cenu? Aké miesto v ňom majú mať pamäť a odpustenie? Ak sa nezbavíme myšlienky, že každý vlastní pravdu a že najlepšia cesta na dosiahnutie spoločného dobra je tá „moja“, tak sa neposunieme vpred. Nikto, žiadna politická strana, žiadne médium nie je spasiteľom spoločnosti, ani Slovenska. Jedinou možnou cestou je dialóg a spolupráca.

Ak na politickej a mediálnej úrovni nepracujeme (áno, najprv ide o individuálnu prácu a až potom o spoluprácu) korektne, teda bez toho, aby sme urážali, osočovali, zavádzali či manipulovali kvôli tomu, aby sa zvýšila voličská základňa alebo titulok bol marketingovo príťažlivý, žiaden legislatívny proces, zákon či informácia nemajú hodnotu a nič sa na aktuálnej situácii nezmení. Preto za súčasnú polarizovanú a nejednotnú situáciu nesieme zodpovednosť všetci.

Teraz však stojíme na križovatke. Pred nami sú dve cesty: cesta zmierňovania napätia a cesta odplaty. Ktorú si zvolíme individuálne? Ktorú si zvolia politici? Ktorú si zvolia médiá? Ktorú budeme tolerovať?

Zásadné smerovanie však určí samotná obeť atentátu.

Obávam sa, a už sa to aj v náznakoch ukazuje, že pôjdeme tou druhou. Zásadné smerovanie však určí samotná obeť atentátu. Ako sa postaví k týmto udalostiam Robert Fico? Nie je to len na jeho pleciach. Každý jeden z nás môže začať od seba, vo všednosti každého dňa. V tomto dramatickom čase je dôležité byť zakorenení v prítomnosti, nechať sa ňou interpelovať. To je čas, v ktorom konáme a jedine v ktorom môžeme niečo dosiahnuť.

V konečnom dôsledku, pravda a láska zvíťazia nad klamstvom a nenávisťou.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Jedna odpoveď

  1. videl som doteraz posledný diel seriálu „expremiéri“, z mladosti fica poznám a priznám, že veľkú nádej nevidím. s veľmi miernym optimizmom som sa pozeral, keď prvý krát smer vyhral voľby, v zmysle, dajme tomu šancu. keďže sme rovestníci, som si istý, že ani po uzdravení, to už nikdy nebude ako predtým. veľmi by ma potešilo, ak by život nasmeroval lepšie, ale nevsadil by som si ani na veľmi výhodný kurz. dúfam, že sa mýlim (bez bodky na konci vety 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články