Ukrajinci na Putinovom území: Dotlačia Kremeľ k rokovaciemu stolu?

Generálporučík Ing. Pavel Macko CSc., MSc. Foto: Facebook/Pavel Macko
„Je zaujímavé sledovať, ako reagovali Rusi na vpád Ukrajincov. Keď Rusi vstúpili na územie Ukrajiny, ľudia spontánne hádzali Molotovove kokteily a bránili sa, v Rusku však vidíme len cynický odchod a dokonca vzájomné rabovanie, skôr ako došlo k evakuácii," hovorí generál vo výslužbe Pavel Macko.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Nečakaný zvrat. Zatiaľ čo v rusko-ukrajinskej vojne doteraz určoval pravidlá hry Kremeľ, zdá sa, že teraz je to inak. Rusi čelia najväčšiemu prieniku ukrajinských vojsk na ich územie od začiatku invázie. O tom, prečo prichádza zásadný úder zo strany Ukrajiny práve teraz, aké sú prognózy ďalšieho vývoja a akú odpoveď môžeme očakávať zo strany Ruska, rozprával pre nm.sk generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Pavel Macko.

Premyslená stratégia boja

Pavel Macko vidí za načasovaním vpádu ukrajinských vojsk na ruské územie viacero faktorov. Jedným z nich je, že Ukrajina zažívala oslabenie, ktoré jej nedovoľovalo prevziať iniciatívu – z dôvodu chýbajúcej munície, ako aj slabého personálneho obsadenia.

Ukrajina dlhodobo čelila veľkému tlaku a musela postupne ustupovať, pretože Rusi stavili na kvantitu a masívnu delostreleckú paľbu. „Mali sme týždne, keď ruské vzdušné sily dokázali zhodiť okolo 700 leteckých bômb s hmotnosťou vyše troch ton. Rusi nimi ničili celé mestá,“ vysvetlil generál.

Vďaka získanému 40-miliardovému balíku pomoci, mobilizácii, oprave vojenskej techniky a účinnému postupu na mori sa Ukrajincom podarilo na Rusov zatlačiť. Hoci, ako Macko upozornil, Ukrajinci sú mnohonásobne menší a kvantitatívne slabší ako Rusi, dokázali využiť moment prekvapenia. Pozíciu Ukrajiny voči Rusku prirovnal k zápasu Dávida s Goliášom. „Ukrajina musí byť chytrejšia, postupovať asymetricky a nepredvídateľne.“

Možno predpokladať, že Putin bude spočiatku voliť silnú rétoriku a postup Ukrajiny marginalizovať.

Zároveň doplnil, že hoci mali Rusi vybudovanú dvojvrstvovú obrannú líniu, Ukrajinci cez ňu prešli ako nôž maslom. Podľa vojenského experta je tento úspech výsledkom toho, že Ukrajinci vedú boj umne, tak ako na začiatku pri obrane Kyjeva.

„Presúvajú sa v malých skupinách priamo v teréne, preto nepredstavujú ani pre ruské letectvo veľký koncentrovaný cieľ, ktorý by ľahko zničili.“ Tým, že Ukrajinci preniesli boj na ruské územie, narušili ruské zásobovacie línie a ovládli dôležitú železnicu, čím blokujú Rusov, aby nemohli prisunúť posily, zároveň vytvárajú podmienky na prípadný väčší úder.

V hre sú aj mierové rokovania s Ruskom

Pokiaľ sa podľa generála Ukrajincom podarí obsadiť dôležité územia na strane Ruska, z dlhodobého hľadiska to môže byť dôležitý faktor pri vyjednávaní. „Rusi sa už nebudú môcť tváriť, že to všetko, čo si obsadili, im jednoducho ostane. Teraz sa im to komplikuje.“ Hoci možno predpokladať, že Putin bude spočiatku voliť silnú rétoriku a postup Ukrajiny marginalizovať.

Rusi sú si podľa Macka vedomí, že akonáhle vyeskalujú situáciu do veľkého konfliktu, nemusia to ustáť. „Je to stále o tom, že Rusko má obrovské hranice, mnohých susedov a dnes je pokojné len preto, že stále ťaží z reputácie odstrašujúceho partnera.“

Zo spôsobu, akým Ukrajinci vykonali prienik, mi vychádza, že to bola veľmi dôsledne plánovaná operácia.

Ukrajina nie je v pozícii, aby si mohla diktovať podmienky. Jej ďalší postup by mohol pomôcť motivovať Rusko zúčastniť sa na plánovanej mierovej konferencii a zlepšiť vyjednávaciu pozíciu pre Ukrajinu. „Pokiaľ Rusi vyhrávali, tak nemali žiadnu motiváciu rokovať. Ak sa však Ukrajincom podarí preniknúť hlbšie na ruské územie, pravidlá hry by mohli začať určovať oni.“

Ukrajinci boli doteraz v pozícii tých, ktorí hasili ruské vpády. Výsledkom súčasného vývoja by podľa vojenského experta však malo byť to, že Rusko bude ochotné nielen si demonštratívne sadnúť k rokovaciemu stolu, ale aj si vypočuť svojich partnerov.

Ukrajinci vo výhodnej pozícii

Zo strany Ukrajiny nejde len o zúfalý propagandistický krok. „Zo spôsobu, akým Ukrajinci vykonali prienik, mi vychádza, že to bola veľmi dôsledne plánovaná operácia, ktorú si možno prechádzali na mapách a v simulačných centrách. Skúšali rôzne alternatívy a teraz pôjdu podľa reakcie Rusov. Keď bude reakcia slabá, tak pôjdu ambiciózne ďalej, keď bude silná, tak z ambícií poľavia.“

Stále nevieme, aká je reálna situácia ukrajinských síl. Všetky informácie sú z ruských zdrojov a sú cenzurované.

Podľa vojenského experta ide o vyrušenie strategického významu, pretože Rusi musia zrazu riešiť úplne iné veci ako doteraz. Pritom je dôležité si uvedomiť, že aj keby Ukrajinci neuspeli, môžu sa stiahnuť do ruských pohraničných pozícií, ktoré dobyli, a navyše zničiť všetky prístupové trasy. Hľadanie slabého miesta protivníka funguje podľa Macka rovnako v športe, ako aj vo vojne či v ekonomike.

Možné scenáre vývoja

Ukrajinci podľa generála postupujú veľmi dobre. Ohrozujú Rusov z viacerých smerov a to je úplne základná vojenská doktrína. „Vždy musíte mať voľnosť pohybu, rozhodovania a akcie. V dôsledku toho si musí protivník pripravovať obranu proti všetkým možným variantom. Ale nastane z nich iba jeden.“

Ako ďalej Pavel Macko vysvetlil, črtajú sa viaceré scenáre ukrajinských útokov. Môžu smerovať západne od Kurska alebo až na spojnicu medzi Brianskom a Belgorodom, alebo môžu udrieť aj na severe, aby si kryli chrbát, alebo sa stočiť na juh. Alebo sa môžu pokúsiť vpadnúť za chrbát zoskupeniu, ktoré sa tlačí na Charkovskú oblasť, čím dostanú Rusov do klieští.

„To znamená, že keby Rusi útočili a prenikali na ukrajinské územie, zrazu by mali za chrbtom vojská, ktoré ak aj nie sú dostatočne silné, aby na nich útočili, tak minimálne im budú likvidovať zásobovacie konvoje a budú ich izolovať.“ Macko zároveň upozornil, že stále nevieme, aká je reálna situácia ukrajinských síl. Všetky informácie, ktoré o Kurskej oblasti máme, sú z ruských zdrojov, cenzurované ruským štátom.

Ukrajinci dodržali veľmi striktnú operačnú bezpečnosť, ktorá má svoj strategický význam.

Podľa generála je zaujímavé sledovať, ako reagovali Rusi na vpád Ukrajincov. Keď Rusi vstúpili na územie Ukrajiny, ľudia spontánne hádzali Molotovove kokteily a bránili sa, v Rusku však vidíme len cynický odchod a dokonca vzájomné rabovanie, skôr ako došlo k evakuácii.

Reakcia Západu

Ukrajinské ťaženie v Rusku prekvapilo aj USA, ktoré Ukrajine dovolili využívať americké zbrane na ruskom území. Ako Biely dom po ukrajinskom vpáde avizoval, do operácie sa ukrajinské sily pustili bez predošlej konzultácie s Washingtonom. Macko vysvetlil, že Ukrajinci dodržali veľmi striktnú operačnú bezpečnosť, ktorá má svoj strategický význam.

„Nie že by nemali dôveru k spojencom, ale jednoducho vo vojenstve platí zásada, že pokiaľ nie je operácia splnená, tak nie je potreba o nej vedieť. Zatiaľ sme počuli len jedno politické vyhlásenie, čo by mohlo byť cieľom vpádu, ale to môže byť súčasťou klamnej kampane alebo informačnej vojny. Reálne však stále nevieme, aký je rozsah a presný cieľ tejto operácie, vieme ho len odvodiť.“

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články