Vianoce, sviatok periférií

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Phuc Tran
Vianoce nie sú len každoročnou jednorazovou spomienkovou udalosťou, ale uskutočňujú sa stále, znova a znova.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Počas týchto dní – možno idylicky – opäť prežívame sviatočné chvíle. A takým istým spôsobom hľadíme na jasle, na betlehemy v kostoloch či na námestiach. Táto tradičná scéna vyžaruje pokoj, ktorý sa nás dotýka.

Vianoce, ktoré takto malebne zobrazujeme, však idylickými vôbec neboli. Z ľudského pohľadu boli dramatickou udalosťou. Zoberme si už len to, čo im predchádzalo. Máriino mimomanželské tehotenstvo a Jozefovo váhanie. Pravdepodobne nespočetné a odsudzujúce pohľady a reči. Následne dlhá a namáhavá cesta do Betlehema. Nemožnosť nájsť ubytovanie. Pôrod bez akejkoľvek pomoci či odbornej starostlivosti, v maštali.

Vianoce, ktoré takto malebne zobrazujeme, však idylickými vôbec neboli. Z ľudského pohľadu boli dramatickou udalosťou.

Pôrodom sa dobrodružstvo nekončí. Novonarodené dieťa sa stáva nepohodlným a nežiaducim. A to natoľko, že nad jeho životom už od prvých chvíľ visí ortieľ smrti, a preto celá rodina musí migrovať do cudziny, do bezpečia. 

Udalosti Vianoc sú napínavým príbehom. A predsa, do tejto situácie prichádza samotný Boh. A to nielen symbolicky, ale osobne – On sám, vtelený, a zažíva na vlastnej koži ľudskú tragédiu. Jeho pozemská existencia sa teda drámou nielen končí, ale aj začína.

Koľko takýchto príbehov prežívajú mnohé osoby aj dnes? Koľko Márií v búrlivých kontextoch nosí a rodí svoje dieťa? Koľko rodín migruje do bezpečia? Nad koľkými deťmi visí hrozba smrti? Boh prichádza aj dnes do našich najkomplikovanejších a najdramatickejších situácií. Hľadáme ho tam?

Boh prichádza aj dnes do našich najkomplikovanejších a najdramatickejších situácií.

Vianoce sa vzďaľujú od svojho odkazu, ak zabudneme na dnešné tragédie a uzatvoríme sa do idylickej rodinnej atmosféry, magických chvíľ, štedrosti spojenej s honbou za darčekmi a lipneme na tradičných rituáloch. Práve pohľad na tú notoricky známu betlehemskú scénu by nám mal pomôcť rozšíriť si nielen obzory, ale aj srdcia a upriamiť pohľad na existenčné a vzťahové periférie, do ktorých sme povolaní prinášať posolstvo Vianoc.

Vianoce sú istým spôsobom sviatkom, keď Boh schádza a dotýka sa rôznych periférií. A práve preto nie sú len každoročnou jednorazovou spomienkovou udalosťou, ale uskutočňujú sa stále, znova a znova, v dotyku a v Božej prítomnosti v drámach nášho každodenného života.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články