Český prezident ponúkol Slovensku pomoc po požiari v Banskej Štiavnici
Český prezident Petr Pavel ponúkol Slovensku pomoc pri obnove zničených a poškodených budov po sobotňajšom požiari v Banskej Štiavnici, informovala televízia TA3. Český prezident túto ochotu vyjadril počas telefonátu so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V súčasnosti Česko čaká na požiadavky zo slovenskej strany.
„Ponúkol najmä odborné reštaurátorské kapacity. Veľmi si vážim tento prejav solidarity,“ uviedla prezidentka na sociálnych sieťach. Zuzana Čaputová tiež poďakovala všetkým, ktorí sa v sobotu zapojili do hasenia požiaru. Vyzdvihla prácu nielen hasičov, záchranárov a príslušníkov ozbrojených síl, ale aj spolupatričnosť Štiavničanov, turistov a dobrovoľníkov zo širokého okolia.
Prezidentka verí, že sa Banskú Štiavnicu podarí obnoviť do jej pôvodnej podoby čo najskôr. Požiar vypukol v sobotu dopoludnia v súkromnej budove Banky lásky. Požiar sa postupne rozšíril a poškodil dovedna sedem historických objektov. Na mieste bojovali proti požiaru desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči aj vojaci.
Na mieste zasahovali aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom. Situácia je aktuálne stabilizovaná.
Denník N uvádza, že budovy zasiahnuté požiarom nemajú narušenú statiku, no potrebná bude asanácia stropov a krovov. Štát si bude uplatňovať škodu od majiteľa súkromnej budovy, v ktorej požiar vypukol.
Základná umelecká škola, ktorá pôsobila v jednej z poškodených budov, sa presťahovala do budovy Vodohospodárskeho podniku. Dobrou správou je, že mineralogická zbierka Banského múzea v Banskej Štiavnici nebola zničená.
V online zbierke, ktorá vznikla ako reakcia na ničivý požiar, sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 100-tisíc eur.
Británia je ochotná pomôcť Poľsku s protivzdušnou obranou po dodaní stíhačiek Ukrajine
Veľká Británia je pripravená poskytnúť Poľsku pomoc so zabezpečením protivzdušnej obrany po tom, ako táto krajina poslala svoje stíhačky MiG-29 na Ukrajinu, uviedol britský minister ozbrojených síl James Heappey. Na základe zistení novinárov z denníka Die Welt o tom informovala agentúra Reuters.
Poľsko minulý týždeň oznámilo, že Ukrajine pošle štyri bojové lietadlá MiG-29. Týmto krokom sa stane prvým zo spojencov Kyjeva, ktorý Ukrajine poskytne takéto lietadlá. V dôsledku toho bude Poľsko pravdepodobne potrebovať pomoc so zabezpečením svojej vlastnej protivzdušnej obrany.
Poľsko dodá svoje štyri lietadlá Ukrajine v najbližších dňoch, povedal pre rádio RMF FM poľský prezident Andrzej Duda.
Británia by Poľsku vojensky nepomohla po prvý raz. Už predtým Poľsko poslalo na Ukrajinu bojové tanky T-72 a Británia mu poskytla tanky Challenger 2.
„Na poľskú žiadosť o doplnenie nedostatkov sa budeme pozerať veľmi pozitívne,“ uviedol minister Heappey. Poľsko o takúto pomoc zatiaľ oficiálne nepožiadalo.
Ako pripomína portál Euractiv, okrem Poľska oznámilo dodanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu aj Slovensko. Naša krajina tieto stíhačky nahradí lietadlami F-16, ktoré si od Spojených štátov amerických objednala v roku 2018. USA a Spojené kráľovstvo poskytnutie svojich lietadiel F-16 zatiaľ vylučujú.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane zdôraznil, že jeho krajina potrebuje bojové lietadlá na účinný boj proti ruskej invázii.
Katolícke nemocnice majú ľuďom prežívajúcim nespokojnosť so svojím pohlavím pomáhať v súlade s prirodzeným zákonom, píšu americkí biskupi
Americkí katolícki biskupi vydali v pondelok vyhlásenie, v ktorom katolíckym nemocniciam ponúkli morálne usmernenia vo veci tzv. zákrokov na zmenu pohlavia. Katolícke nemocnice by nemali tieto zákroky poskytovať, pretože ignorujú skutočnosť jednoty tela a duše v ľudskej bytosti, informuje Catholic News Agency.
„Telo nie je predmetom, obyčajným nástrojom, ktorý má duša k dispozícii, s ktorým môže každý človek nakladať podľa vlastnej vôle, ale je konštitutívnou súčasťou ľudského subjektu, darom, ktorý treba prijať, rešpektovať a starať sa oň ako o niečo, čo je osobe vlastné,“ napísal Výbor pre náuku amerických biskupov.
„Keďže sa rozširuje rozsah toho, čo môžeme robiť, musíme sa pýtať, čo by sme mali alebo nemali robiť. Nevyhnutným kritériom pri takomto rozhodovaní je základný poriadok stvoreného sveta. Naše používanie technológií musí tento poriadok rešpektovať,“ uviedli americkí biskupi.
O zmenách pohlavia biskupi napísali: „Katolícke zdravotnícke služby nesmú vykonávať zásahy, či už chirurgické alebo chemické, ktorých cieľom je transformovať pohlavné znaky ľudského tela na znaky opačného pohlavia, ani sa podieľať na vývoji takýchto postupov.“
Nemocnice podľa nich majú „využívať všetky vhodné prostriedky na zmiernenie utrpenia tých, ktorí zápasia s rodovou inkongruenciou, ale použité prostriedky musia rešpektovať základný poriadok ľudského tela“.
Biskupi pripomínajú, že odoprením tzv. „zmeny pohlavia“ a použitím spôsobov liečby, ktoré rešpektujú „prirodzený poriadok“, lekári „prejavujú pacientom plnú úctu“.
Dokument s názvom „Doktrinálna poznámka o morálnych limitoch technologickej manipulácie s ľudským telom“ napísali biskupi v spolupráci s lekármi, lekárskymi etikmi, psychológmi a morálnymi teológmi a pripravili ju ako pomoc pre katolícke nemocnice pri rozhodovaní sa o kontroverzných otázkach dnešnej medicíny.
Výbor uvádza, že „technologické zásahy“ do ľudského tela sú morálne iba v dvoch scenároch: keď sú zamerané na opravu defektu tela alebo na obetovanie časti tela v prospech celku, ako napríklad pri amputácii.
Pri tzv. zmene pohlavia sú osobe odstránené orgány, ktoré sú úplne zdravé, čiže sa nedá hovoriť o splnení týchto podmienok.
Navyše, „keď sa časť tela legitímne obetuje v prospech celého tela, či už úplným odstránením alebo podstatnou rekonfiguráciou telesného orgánu, odstránenie alebo rekonfigurácia telesného orgánu sa neochotne toleruje ako jediný spôsob riešenia vážneho ohrozenia tela. V tomto prípade je naopak samotné odstránenie alebo rekonfigurácia želaným výsledkom“.
Katolícke zdravotníctvo by sa na takýchto zákrokoch nemalo podieľať aj kvôli tomu, že zákroky nerešpektujú „základný poriadok ľudského tela“ ako „pohlavne diferencovaného“.
„Duša nevzniká sama od seba a akosi náhodou sa ocitá v tomto tele, akoby mohla byť rovnako dobre v inom tele. Duša nikdy nemôže byť v inom tele, a už vôbec nie v nesprávnom tele,“ uviedli biskupi z katolíckeho uhla pohľadu.
Biskupi citovali aj pápeža Františka, ktorý v encyklike Laudato si‘ napísal: „Prijatie nášho tela ako Božieho daru je nevyhnutné pre prijatie a akceptovanie celého sveta ako daru od Otca a nášho spoločného domova, zatiaľ čo myslenie, že máme absolútnu moc nad vlastným telom, sa často nenápadne mení na myslenie, že máme absolútnu moc nad stvorením.“
„Prístup, ktorý nerešpektuje základný poriadok, nikdy skutočne nevyrieši daný problém a v konečnom dôsledku len vytvorí ďalšie problémy. Hippokratova prísaha v medicíne vyzýva všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby v prvom rade ‚neškodili‘. Akýkoľvek technologický zásah, ktorý nie je v súlade so základným poriadkom ľudskej osoby ako jednoty tela a duše, vrátane sexuálnej odlišnosti vpísanej do tela, v konečnom dôsledku nepomáha, ale skôr škodí ľudskej osobe,“ dodávajú americkí biskupi.