Výber nm: Írski biskupi chcú vrátiť prírode takmer tretinu cirkevných pozemkov

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Buďte staviteľmi mostov, vyzval pápež František mladých ruských katolíkov
Foto: Flickr

Mladí ruskí katolíci, ktorí sa zúčastnili na spoločnom podujatí v Petrohrade, sa prostredníctvom videohovoru spojili s pápežom Františkom, ktorý ich vyzval, aby boli tvorcami pokoja a „staviteľmi mostov“ a aby mali odvahu „nahradiť strach snami“, informovala Catholic News Agency.

Hodinový rozhovor sa uskutočnil 25. augusta počas 10. ročníka stretnutia ruskej katolíckej mládeže v petrohradskej Bazilike svätej Kataríny Alexandrijskej.

Bez toho, aby priamo spomenul ruskú vojnu na Ukrajine, pápež František vyzval mladých, aby sa usilovali o mier „uprostred toľkých konfliktov“, ktoré sa odohrávajú na celom svete.

„Drahí mladí ľudia, nechcem vám dať dlhú kázeň. Pozývam vás, aby ste boli staviteľmi mostov. Staviteľmi mostov medzi generáciami, uznávajúcimi sny tých, ktorí išli na tejto ceste pred vami,“ uviedol Svätý Otec, ktorý s ruským tlmočníkom hovoril po španielsky.

„Spojenectvo medzi generáciami udržiava históriu a kultúru národa pri živote. Prajem vám, mladí Rusi, povolanie byť remeselníkmi pokoja uprostred toľkých konfliktov, uprostred toľkých polarizácií na všetkých stranách, ktoré sužujú náš svet,“ pokračoval.

„Pozývam vás, aby ste boli rozsievačmi, aby ste zasiali semienka zmierenia, malé semienka, ktoré v tejto vojnovej zime zatiaľ nevyklíčia v zamrznutej zemi, ale ktoré na budúcu jar rozkvitnú,“ dodal Svätý Otec.

Svetových dní mládeže v Lisabone sa podľa odhadov zúčastnilo len 18 mladých ľudí z Ruska, no do Petrohradu pricestovalo približne 400 mladých ľudí z Ruska a susedných krajín. Niektorí účastníci precestovali kvôli účasti viac ako 5 000 kilometrov.

„Ako som povedal v Lisabone: Majte odvahu nahradiť strach snami,“ pripomenul pápež František mladým svoje slová zo Svetových dní mládeže.

„Nahraďte obavy snami. Nahraďte obavy snami. Nebuďte správcami obáv, ale podnikateľmi snov. Dovoľte si luxus snívať vo veľkom!“ dodal.

Stretnutie podľa Catholic News Agency rozšírilo ducha Svetových dní mládeže aj medzi ľuďmi, ktorí sa ich nezúčastnili, prostredníctvom pápežovho posolstva a interaktívneho stretnutia s otázkami a odpoveďami. Vatikán neskôr zverejnil text pápežovho príhovoru a sériu otázok a odpovedí je možné si pozrieť zo záznamu.

Alexander Baranov, mladý ruský seminarista, sa podelil o svoju osobnú skúsenosť s cestou k viere, ktorá viedla od zapájania sa do satanizmu a okultných rituálov až po nájdenie viery v Cirkvi a vstup do seminára.

 Ďalšia účastníčka, Varvara Molotilová, sa podelila o svedectvo cesty viery svojej rodiny. Varvarini rodičia sa napriek tomu, že neboli katolíkmi, pred svadbou rozhodli pod vplyvom ich katolíckeho priateľa žiť v čistote. Toto rozhodnutie teraz považujú za správne a majú osem detí.

V časti otázok a odpovedí odzneli rôzne otázky, na ktoré pápež František odpovedal v taliančine.

Mladá katolíčka sa napríklad pýtala, či by sa mohla so svojím priateľom, ktorý je pravoslávny, zosobášiť v Pravoslávnej cirkvi a vytvoriť rodinu aj napriek tomu, že každý z nich je presvedčený, že jeho Cirkev je pravá.

„Pravoslávni aj katolíci, členovia oboch cirkví sú kresťania. Obaja ste kresťania. Choďte do toho, pokračujte v rešpektovaní tradície toho druhého. Nepristupujte k tomu násilne a potom vám Pán možno ukáže, čo robiť, ale je dôležité zdôrazniť to, čo je spoločné: obaja sme kresťania. A to vám dáva možnosť žiť krásnu kresťanskú rodinu s katolíckou matkou a pravoslávnym otcom,“ odpovedal pápež.

Na otázku, aká je jeho predstava o Katolíckej cirkvi v Rusku, pápež František odpovedal: „Vidím Cirkev zjednotenú s ostatnými kresťanmi“, pričom zdôraznil, že „to my rozdeľujeme Krista, ale on je jeden“.

Pokiaľ ide o diplomaciu potrebnú na preklenutie priepasti vo vzťahoch s Ukrajinou, pápež František uviedol, že „skutočná diplomacia sa nebojí konfliktov, ale nezhoršuje ich“. Skutočná diplomacia je konštruktívna, uviedol.

Írski biskupi chcú vrátiť prírode takmer tretinu cirkevných pozemkov
Foto: Pexels

Katolícki biskupi v Írsku pre svoje diecézy a farnosti stanovili ambiciózny cieľ – do roku 2030 vrátiť 30 percent cirkevných pozemkov prírode. Chcú tak pretaviť niektoré z princípov opísaných v pápežskej encyklike Laudato si‘ do reálneho života, informuje Catholic News Agency.

Podľa biskupa Martina Hayesa bolo rozhodnutie inšpirované stretnutím COP15 v decembri 2022 v Montreale, počas ktorého sa dohodli zástupcovia viac ako 190 krajín na ponechávaní výrazného množstva oblastí prírode.

„Mysleli sme si, že ide o veľký medzinárodný pokrok, a zaujímalo nás, aké by to bolo, keby Cirkev urobila to isté,“ uviedla Jane Mellettová, členka pracovnej skupiny Laudato si‘, ktorá vznikla po vydaní rovnomennej encykliky.

Prvým krokom daného plánu bude vytvorenie skupín na úrovní jednotlivých farností, ktoré posúdia farské pozemky a v spolupráci so záhradníkmi a odborníkmi posúdia, akú časť by mohli vrátiť prírode.

Pod „návratom pozemkov prírode“ sa rozumie vysádzanie rastlín, inštalácia včelích hotelov alebo zariadení súvisiacich s alternatívnymi zdrojmi energie a podobne.

Farnosti by sa takisto mohli pokúsiť o zníženie množstva pesticídov a herbicídov používaných pri údržbe trávnikov na svojich dvoroch.

„Národné centrum údajov o biodiverzite má z toho veľkú radosť; povedali, že to bude znamenať obrovský rozdiel pre miestnu biodiverzitu v celej krajine,“ povedala Mellettová a dodala, že „zvyšovanie povedomia už pre nás nie je problém; je to v našich správach každý deň. Ľudia chcú počuť, čo dokážu spraviť a ako sa môžu spojiť, aby to urobili.“

Egypt, Etiópia a Sudán obnovili rokovania o kontroverznej priehrade
Foto: Pexels

Egypt, Etiópia a Sudán v nedeľu obnovili roky trvajúce rokovania o kontroverznej priehrade, ktorú Etiópia buduje na hlavnom prítoku Nílu, informovala stanica ABC.

Prezident Abdel Fattah el-Sisi a etiópsky premiér Abiy Ahmed minulý mesiac uviedli, že ich cieľom je dosiahnuť do štyroch mesiacov dohodu o prevádzke Veľkej etiópskej priehrady obrody na Modrom Níle v hodnote 4,6 miliardy dolárov. Modrý Níl sa spája s Bielym Nílom v hlavnom meste Sudánu Chartúme a potom preteká cez Egypt do Stredozemného mora.

Egypt sa obáva toho, že priehrada bude používaná bez zohľadnenia jeho potrieb, čím príde o dôležitý prídel vody. Priehradu v minulosti Egypt označil za existenčnú hrozbu. Najľudnatejšia krajina arabského sveta je takmer úplne závislá od Nílu a približne 85 % toku tejto rieky pochádza z Etiópie.

Egyptské ministerstvo vodohospodárstva oznámilo nové kolo rokovaní v Káhire. Minister vodohospodárstva Hani Sewilam uviedol, že Egypt chce dosiahnuť právne záväznú dohodu o spôsobe prevádzky a napúšťania obrovskej priehrady.

Sewilam povedal, že existuje mnoho možných „technických a právnych riešení“ sporu, no bližšie ich nešpecifikoval.

Napätie medzi oboma krajinami sa v minulosti zvýšilo po tom, ako etiópska vláda začala napĺňať nádrž priehrady ešte pred dosiahnutím dohody.

Kľúčovou otázkou zostáva, koľko vody Etiópia vypustí smerom do Egypta, ak nastane viacročné sucho, a ako budú tieto tri krajiny riešiť prípadné budúce spory.

Etiópia tvrdí, že priehrada je nevyhnutná, a argumentuje tým, že väčšina obyvateľov krajiny nemá elektrinu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články