Výber nm: Nemecký prezident neohlásene navštívil Ukrajinu

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe. Výber nm vám budeme odteraz prinášať iba v textovej podobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Nemecký prezident neohlásene navštívil Ukrajinu
Zdroj: Flickr

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v utorok 25. októbra pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny, informuje agentúra Reuters.

Jeho kancelária v tlačovom vyhlásení uvádza, že ide o prezidentovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku vojny 24. februára. Steinmeier uviedol, že sa teší na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Mojou správou pre ľudí Ukrajiny je: „Na Nemecko sa môžete spoľahnúť,“ uviedol vo vyhlásení.

Okrem vojenskej podpory by sa návšteva nemeckého prezidenta mala zamerať aj na opravu zničenej infraštruktúry, ako napríklad elektrických sietí, vodovodných potrubí a vykurovacích systémov, ideálne predtým, ako sa začne zima.

„Nezabudnime, čo táto vojna znamená pre ľudí tu na Ukrajine. Koľko utrpenia, koľko ničenia predstavuje. Ľudia na Ukrajine nás potrebujú,“ odkázal prezident Nemcom podľa Deutsche Welle.

„Bolo pre mňa dôležité, najmä teraz v tejto fáze leteckých útokov bezpilotnými lietadlami, riadenými strelami a raketami, vyslať Ukrajincom posolstvo solidarity,“ vyjadril sa. Zároveň povedal, že je šťastný, že je na Ukrajine a ocenil „odvahu, statočnosť a neústupnosť Ukrajincov“.

Nejde o prvú návštevu Ukrajiny nemeckými predstaviteľmi. Už v júni ju navštívil nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Steinmeier mal navštíviť Ukrajinu už minulý týždeň vo štvrtok, no jeho návšteva bola odložená z bližšie nešpecifikovaných bezpečnostných dôvodov, napriek tomu, že Ukrajinu v rovnaký deň navštívil napríklad švajčiarsky prezident Ignazio Cassis.

Navštíviť Ukrajinu chcel aj v apríli spolu s prezidentmi Poľska, Litvy, Estónska a Lotyšska, no vtedy Kyjev jeho návštevu odmietol s tým, že má príliš úzke väzby na Rusko.

Ako bývalý minister zahraničných vecí v dvoch vládach Angely Merkelovej totiž udržiaval úzke kontakty so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Podľa Die Welt istý čas podporoval aj sporný projekt plynovodu Nord Stream 2.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine Steinmeier priznal svoju chybu vo vzťahu k Rusku a pripustil, že sa mýlil aj v ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Počas telefonického rozhovoru v máji Steinmeier a Zelenskyj napravili svoje diplomatické vzťahy a Zelenskyj nemeckého prezidenta osobne pozval na návštevu Ukrajiny.

Rada pre mediálne služby chce zlepšovať mediálnu gramotnosť
Zdroj: Pixabay

Rada pre mediálne služby chce koordinovať aktérov, ktorí realizujú projekty rozširujúce mediálnu gramotnosť, informuje portál Teraz.sk na základe vyjadrení hovorkyne Rady Lucie Michelčíkovej. Takýto krok jej umožňujú nové zákonné kompetencie.

Rada chce vytvoriť platformu na vzájomné odovzdávanie skúseností v tejto oblasti, preto v pondelok zorganizovala online okrúhly stôl. Od zúčastnených chcela dostať odpoveď na otázku, aké sú najväčšie výzvy rozvoja a podpory mediálnej gramotnosti na Slovensku.

Okrúhly stôl bol organizovaný pri príležitosti Svetového týždňa informačnej a mediálnej gramotnosti a otvoril ho riaditeľ Rady pre mediálne služby Ľuboš Kukliš. Kompetenciu iniciovať a vykonávať aktivity podporujúce mediálnu gramotnosť, ale aj výskumnú a analytickú činnosť Rade v tejto oblasti zveril nový zákon o mediálnych službách.

Člen Rady pre mediálne služby Pavel Izrael sa o okrúhlom stole vyjadril, že ide o dôležitý impulz na rozvoj aktivít súvisiacich s mediálnou gramotnosťou na Slovensku.

Medzi postrehmi, ktoré diskutujúci k okrúhlemu stolu priniesli, patrí napríklad skutočnosť, že na Slovensku chýba vhodné formálne vzdelávanie budúcich pedagógov, ktorí by mali poznatky z tejto oblasti odovzdávať ďalej svojim žiakom a študentom, ale aj to, že technológie sa vyvíjajú príliš rýchlo a štát na ne v projektoch zameraných na elimináciu negatívnych dôsledkov ich využívania nedokáže dostatočne pohotovo reagovať.

Toto stretnutie malo byť prvou zo série aktivít, ktoré majú skoordinovať jednotlivé projekty pôsobiace v tejto oblasti. Ak sa projekt vydarí, povedie k efektívnejšiemu rozvoju mediálnej gramotnosti v krajine a hodnoteniu stavu mediálneho prostredia. Ďalšie stretnutia Rada plánuje ešte v tomto roku.

Nastupujúcemu britskému premiérovi gratulujú predstavitelia Indie aj USA
Zdroj: Flickr

Podľa portálu Teraz.sk nastupujúcemu britskému premiérovi Rishimu Sunakovi k zisku postu lídra Konzervatívnej strany pogratuloval indický premiér Naréndra Módí a americký prezident Joe Biden uviedol, že ide o „prelomový míľnik“.

„Srdečne blahoželám, Rishi Sunak! Keďže ste sa stali premiérom Spojeného kráľovstva, teším sa na našu úzku spoluprácu v globálnych otázkach, ako aj na realizáciu Plánu 2030. Osobitné želanie díválí ,živému mostu‘ Indov v Spojenom kráľovstve – pretože naše historické väzby transformujeme na moderné partnerstvo,“ napísal Módí na Twitteri.

Odkazoval tým na hinduistický sviatok díválí, ktorý sa v týchto dňoch oslavuje v Indii.

Americký prezident Joe Biden označil výber Rishiho Sunaka za nového lídra britskej Konzervatívnej strany, a teda aj britského premiéra, za prelomový.

„Je to ohromný, prelomový míľnik, na ktorom záleží,“ uviedol Biden v Bielom dome. Jeho vyjadrenie bolo takisto načasované na hinduistický sviatok díválí.

Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že Biden bude so Sunakom hovoriť v najbližších dňoch. „Prezident Biden sa teší na rozhovor so Sunakom, ktorý sa uskutoční v nasledujúcich dňoch, a na spoluprácu so Spojeným kráľovstvom,“ povedala.

Americký prezident teraz musí podľa protokolu vyčkať, kým sa nastupujúci britský premiér nestretne s britským monarchom, aby mu mohol zatelefonovať a oficiálne pogratulovať.

Sunak sa lídrom Konzervatívnej strany stal v pondelok potom, keď získal dostatočnú podporu poslancov a jeho súperka Penny Mordauntová zo súboja odstúpila. Ako líder strany automaticky nadobúda aj funkciu britského premiéra.

Súboj o to, kto sa stane novým lídrom konzervatívcov, sa začal minulý štvrtok, keď po necelých šiestich týždňoch vo funkcii odstúpila premiérka Liz Trussová. Tá koncom septembra nahradila Borisa Johnsona, ktorý sa svojej funkcie vzdal po sérii prevalených škandálov.

Sunak bude prvým premiérom Spojeného kráľovstva, ktorý má ázijský pôvod. Narodil sa v roku 1980 v meste Southampton na juhu Anglicka. Jeho rodičia majú indický pôvod a narodili sa v Afrike. Od roku 2009 je Sunak ženatý s dcérou indického miliardára.

Morawiecki ocenil činnosť pilotov z misie NATO
Zdroj: Twitter/Mateusz Morawiecki

Poľský premiér Mateusz Morawiecki ocenil v pondelok činnosť poľských a amerických pilotov, slúžiacich na východnom krídle aliancie v rámci misie NATO Air Shielding, informovalo Polskie Radio.

Počas svojho príhovoru k pilotom poľských F-16 a amerických F-22, ktorí slúžia na základni pri meste Lask, Morawiecki povedal, že piloti „tvoria skvelý tím“, ktorý chráni východné krídlo NATO, obzvlášť Poľsko. Premiér sa im poďakoval za „ochranu poľského neba a posilňovanie NATO“.

„Milí poľskí piloti, ste úžasní, ste dedičmi veľkej legendy poľských pilotov,“ dodal Morawiecki.

Základňu spolu s ním navštívili aj poľský minister obrany Mariusz Blaszczak a americký veľvyslanec v Poľsku Mark Brzezinski. Mesto Lask sa nachádza v Lodžskom vojvodstve v strednej časti Poľska. Na základni pri meste sú od roku 2012 umiestnení aj príslušníci Vzdušných síl USA.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články