Výber nm: Nemecký prezident neohlásene navštívil Ukrajinu

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe. Výber nm vám budeme odteraz prinášať iba v textovej podobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Nemecký prezident neohlásene navštívil Ukrajinu
Zdroj: Flickr

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v utorok 25. októbra pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny, informuje agentúra Reuters.

Jeho kancelária v tlačovom vyhlásení uvádza, že ide o prezidentovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku vojny 24. februára. Steinmeier uviedol, že sa teší na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Mojou správou pre ľudí Ukrajiny je: „Na Nemecko sa môžete spoľahnúť,“ uviedol vo vyhlásení.

Okrem vojenskej podpory by sa návšteva nemeckého prezidenta mala zamerať aj na opravu zničenej infraštruktúry, ako napríklad elektrických sietí, vodovodných potrubí a vykurovacích systémov, ideálne predtým, ako sa začne zima.

„Nezabudnime, čo táto vojna znamená pre ľudí tu na Ukrajine. Koľko utrpenia, koľko ničenia predstavuje. Ľudia na Ukrajine nás potrebujú,“ odkázal prezident Nemcom podľa Deutsche Welle.

„Bolo pre mňa dôležité, najmä teraz v tejto fáze leteckých útokov bezpilotnými lietadlami, riadenými strelami a raketami, vyslať Ukrajincom posolstvo solidarity,“ vyjadril sa. Zároveň povedal, že je šťastný, že je na Ukrajine a ocenil „odvahu, statočnosť a neústupnosť Ukrajincov“.

Nejde o prvú návštevu Ukrajiny nemeckými predstaviteľmi. Už v júni ju navštívil nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Steinmeier mal navštíviť Ukrajinu už minulý týždeň vo štvrtok, no jeho návšteva bola odložená z bližšie nešpecifikovaných bezpečnostných dôvodov, napriek tomu, že Ukrajinu v rovnaký deň navštívil napríklad švajčiarsky prezident Ignazio Cassis.

Navštíviť Ukrajinu chcel aj v apríli spolu s prezidentmi Poľska, Litvy, Estónska a Lotyšska, no vtedy Kyjev jeho návštevu odmietol s tým, že má príliš úzke väzby na Rusko.

Ako bývalý minister zahraničných vecí v dvoch vládach Angely Merkelovej totiž udržiaval úzke kontakty so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Podľa Die Welt istý čas podporoval aj sporný projekt plynovodu Nord Stream 2.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine Steinmeier priznal svoju chybu vo vzťahu k Rusku a pripustil, že sa mýlil aj v ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Počas telefonického rozhovoru v máji Steinmeier a Zelenskyj napravili svoje diplomatické vzťahy a Zelenskyj nemeckého prezidenta osobne pozval na návštevu Ukrajiny.

Morawiecki ocenil činnosť pilotov z misie NATO
Zdroj: Twitter/Mateusz Morawiecki

Poľský premiér Mateusz Morawiecki ocenil v pondelok činnosť poľských a amerických pilotov, slúžiacich na východnom krídle aliancie v rámci misie NATO Air Shielding, informovalo Polskie Radio.

Počas svojho príhovoru k pilotom poľských F-16 a amerických F-22, ktorí slúžia na základni pri meste Lask, Morawiecki povedal, že piloti „tvoria skvelý tím“, ktorý chráni východné krídlo NATO, obzvlášť Poľsko. Premiér sa im poďakoval za „ochranu poľského neba a posilňovanie NATO“.

„Milí poľskí piloti, ste úžasní, ste dedičmi veľkej legendy poľských pilotov,“ dodal Morawiecki.

Základňu spolu s ním navštívili aj poľský minister obrany Mariusz Blaszczak a americký veľvyslanec v Poľsku Mark Brzezinski. Mesto Lask sa nachádza v Lodžskom vojvodstve v strednej časti Poľska. Na základni pri meste sú od roku 2012 umiestnení aj príslušníci Vzdušných síl USA.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články